4 Sentyabr 2022 2649
4-sentyabr – Butunjahon taekvondo kuni yurtimizda ham keng nishonlandi. Bugun ushbu sanaga bag‘ishlab O‘zbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasining maydonida mingdan ortiq yosh taekvondochilar ishtirokida katta fleshmob o‘tkazildi.
Joriy yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan "Taekvondo (WT) sport turini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi Qarorda bir qator istiqbolli vazifalar belgilangan edi. Jumladan, uning targ‘ibotini oshirish maqsadida har yili 4 sentyabr – Butunjahon tayekvondo kunini mamlakatimizda ham nishonlash ko‘rsatib o‘tilgan. Bugun o‘tkazilgan tadbirni mazkur qarorda belgilangan topshiriqning amaliy ijrosi sifatida ko‘rishimiz mumkin. Tadbir davomida federatsiya xodimlari, shuningdek, taekvondo bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Ulug‘bek Rashitov so‘z olib, Prezidentimizning qo‘llab-quvvatlashi bilan mazkur sportning yurtimizdagi rivoji yildan yilga ortib borayotganiga alohida to‘xtalib o‘tishdi. Shundan so‘ng barcha yig‘ilganlar ishtirokida fleshmobga start berildi.
Qayd etish joizki, bu loyiha faqatgina poytaxtimizda tashkil etilgani yo‘q. Shu kabi fleshmoblar Respublikamizning barcha viloyatlarida ko‘taringki ruhda o‘tkazildi.

4 Сентября 2022 2641
4 сентября широко отмечается Всемирный день таэквондо и в нашей стране. Сегодня на площади Ассоциации таэквондо WT Узбекистана состоялся большой флешмоб с участием более тысячи молодых единоборцев.
В принятом в этом году Постановлении Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию вида спорта таэквондо (WT)» от 29.07.2022 г. № ПП-337 в нашей стране был обозначен ряд перспективных задач. В частности, в целях повышения пропаганды данной дисциплины было отмечено, что ежегодно 4 сентября в нашей стране отмечается Всемирный день таэквондо. Состоявшееся сегодня мероприятие можно рассматривать как практическое исполнение поставленных в этом Постановлении задач. В ходе мероприятия сотрудники Ассоциации, а также Олимпийский чемпион Токио-2020 таэквондист Улугбек Рашитов особо отметили, что при поддержке Президента в нашей стране этот вид спорта растёт из года в год. После этого был дан старт флешмобу, в котором участвовали все собравшиеся.
Стоит отметить, что данный проект был создан не только в столице. Подобные мероприятия прошли и во всех регионах нашей республики.