Adham Ikramov Turkiya yoshlar va sport ishlari vaziri bilan istiqbolli rejalarini muhokama qildi
Ayni kunlarda Turkiyaning Konya shahrida V Islom birdamligi o‘yinlari qizg‘in tarzda davom etmoqda. Yurtimiz atletlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov ham ayni vaqtda Konya shahrida bo‘lib turibdi. Shuningdek, vazir tashrifining kun tartibidan xorijlik sport mutasaddilari bilan uchrashuvlar o‘tkazish va hamkorlik aloqalarini muhokama qilish masalalari ham o‘rin olgan. Xususan, bugun Konyadagi "Grand Millenium" mehmonxonasida Adham Ikramov Turkiya yoshlar va sport ishlari vaziri Mehmet Kasapoglu bilan uchrashdi.
Muloqotda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov Adham Ikramovga hamrohlik qildi. Uchrashuv samimiy ruhda o‘tib, ikki mamlakat o‘rtasida sport sohasida hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, futbol, dzyudo, boks, og‘ir atletika kabi sport turlarida keng qamrovli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Shu o‘rinda, Adham Ikramov Mehmet Kasapoglu hamda V Islom birdamlik o‘yinlari tashkilotchilariga sportchilar uchun yaratilgan sharoitlar va yuqori darajada tashkil etilayotgan tadbirlar uchun o‘z minnatdorligini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri turkiyalik hamkasbiga O‘zbekistonda tashkil etilayotgan nufuzli xalqaro musobaqalar, jumladan shu yil o‘tkaziladigan dzyudo, 2023 yili bo‘ladigan boks bo‘yicha jahon chempionati, yaqinda mezbonlik huquqi qo‘lga kiritilgan shaxmat bo‘yicha 46-Butunjahon Olimpiadasi haqida to‘xtalib, ushbu tadbirlarda Turkiya sport delegatsiyasini ham faol ishtirok etishga taklif qildi.
Uchrashuv qizg‘in davom etayotgan bir vaqtda Adham Ikramovga o‘zbekistonlik yoshlar 44-Butunjahon shaxmat Olimpiadasida g‘olib bo‘lishgani to‘g‘risidagi axborot yetkazildi va bu xushxabardan mamnun bo‘lgan Turkiya yoshlar va sport ishlari vaziri Mehmet Kasapoglu O‘zbekiston xalqi va shaxmat Olimpiadasi g‘oliblarini tarixiy g‘alaba bilan muborakbod etib, hamyurtlarimizga kelgusi musobaqalarda ham ulkan zafarlar tiladi.

Адхам Икрамов обсудил перспективные планы с министром По делам молодёжи и спорта Турции
В настоящее время в Конье в самом разгаре V Игры Исламской солидарности. В целях поддержки отечественных атлетов министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов также находится в Турции. В повестку дня рабочего визита включены вопросы проведения встреч с зарубежными ответственными спортивными лицами и обсуждения вопросов сотрудничества. В частности, сегодня в отеле "Grand Millenium" в Конье Адхам Икрамов встретился с министром По делам молодёжи и спорта Турции Мехметом Касапоглу.
В ходе визита Адхама Икрамова сопровождал Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. На встрече были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества между двумя странами в области спорта, налаживания всесторонней связи в таких видах спорта, как футбол, дзюдо, бокс, тяжёлая атлетика. В этой связи Адхам Икрамов выразил признательность Мехмету Касапоглу и организаторам V Игр Исламской солидарности за условия, созданные для атлетов, и мероприятия, проводимые на высоком уровне.
Министр развития спорта Республики Узбекистан рассказал турецкому коллеге об организуемых в Узбекистане престижных международных соревнованиях, в том числе о предстоящем в этом году чемпионате мира по дзюдо, первенстве планеты по боксу в 2023 году, о 46-й Всемирной Олимпиаде по шахматам, где недавно было завоёвано право её проведения в 2026 году, и пригласил турецкую спортивную делегацию принять активное участие в этих мероприятиях.
В ходе встречи Адхаму Икрамову была доведена информация о победе узбекской молодёжи на 44-й Всемирной шахматной Олимпиаде, и в восторге от этой Новости министр По делам молодёжи и спорта Турции Мехмет Касапоглу поздравил народ Узбекистана и победителей шахматной Олимпиады с исторической победой и пожелал нашим соотечественникам больших успехов в предстоящих соревнованиях.