“Osiyo bolalari” VII xalqaro sport oʻyinlarining delegatsiya rahbarlari uchrashishdi
Bugun Vladivostok shahrida “Osiyo bolalari” musobaqasida qatnashayotgan delegatsiya rahbarlari ishtirokida oʻzaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish mavzusida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Rossiya Federatsiyasi Sport vaziri Oleg Matitsin, Primore oʻlkasi Gubernatori Oleg Kojemyako va musobaqa mehmonlari, jumladan, Oʻzbekiston nomidan MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qatnashdi.
Suhbat davomida mutasaddilar yosh iqtidor egalarini kashf etib beradigan mazkur musobaqaning formatini takomillashtirib, uning tarkibidagi sport turlarini yanada koʻpaytirish, Oʻyinlar geografiyasini kengaytirish kabi masalalar haqida fikrlar bildirishdi.
Oʻz navbatida, Oybek Kasimov bu yilgi tadbir yuqori saviyada tashkil etilgani, delegatsiyamiz unga katta masshtabda tayyorgarlik koʻrgani, mamlakatimizda yoshlar sporti Prezidentimiz tomonidan har tomonlama qoʻllab-quvvatlashi haqida gapirib oʻtdi. Shuningdek, u Vladivostokda ishtirok etayotgan atletlarimiz 2025-yil Toshkentda oʻtadigan IV yoshlar Osiyo oʻyinlarida yurtimiz sharafini himoya qilishi kutilayotgan potensial avlod ekani, Oʻzbekiston tomoni may oyida Toshkentda oʻtgan SHHTga aʼzo mamlakatlar vakillarining jismoniy tarbiya va sport boʻyicha vazirlik hamda idoralari rahbarlari yigʻilishida ushbu mintaqa Oʻyinlarini ham tashkil qilish gʻoyasini qoʻllab-quvvatlashini maʼlum qildi. Oʻz oʻrnida, Oybek Omilovich, Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramovning musobaqa tashkilotchilariga yoʻllagan salomini ham yetkazib, Oʻyinlar yosh atletlarga oʻzlarini koʻrsatish uchun ajoyib platforma boʻlayotganini bildirdi.
Tadbir davomida barcha delegatlar kelgusida bu kabi sport oʻyinlari orqali yoshlar orasida sogʻlom turmush tarzi targʻiboti va davlatlararo doʻstona aloqalarni rivojlantirish boʻyicha oʻz fikrlarini bildirishdi.

Состоялась встреча глав делегаций VII Международных спортивных игр "Дети Азии"
Сегодня во Владивостоке с руководителями делегаций, участвующих в Международных спортивных играх "Дети Азии", состоялась встреча на тему развития взаимовыгодного сотрудничества. В мероприятии приняли участие министр спорта Российской Федерации Олег Матыцин, губернатор Приморского края Олег Кожемяко и гости престижных соревнований, в том числе от имени Узбекистана Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В ходе беседы ответственные лица обменялись мнениями по таким вопросам, как выявление молодых талантов, совершенствование формата данных стартов, дальнейшее увеличение количества видов спорта в них, расширение географии Игр.
В свою очередь, Ойбек Касимов отметил, что в этом году мероприятие было организовано на высоком уровне, делегация Узбекистана провела широкомасштабную подготовку, молодёжный спорт в нашей стране получил всестороннюю поддержку со стороны Президента страны. Он также сообщил, что участвующие во Владивостоке атлеты являются потенциальным поколением, которое будет представлять нашу Родину на IV юношеских Азиатских играх 2025 года в Ташкенте, и что узбекская сторона на состоявшемся в мае в столице страны совещании руководителей министерств и ведомств стран-участниц ШОС поддержит идею организации Игр "Дети Азии" в этом регионе. В свою очередь, Ойбек Омилович передал приветствие министра Развития спорта Республики Узбекистан Адхама Икрамова организаторам соревнований и отметил, что Игры являются отличной платформой для молодых атлетов.
В ходе мероприятия все делегаты высказали своё мнение по дальнейшей пропаганде здорового образа жизни среди молодёжи и развитию дружественных межгосударственных связей посредством спортивных соревнований.