O‘zbekiston delegatsiyasi Birmingem-2022 Butunjahon o‘yinlarini ikkita medal bilan yakunladi
AQShning Birmingem shahrida XI Butunjahon o‘yinlari o‘z poyoniga yetib bormoqda. Ayni paytga kelib, unda qatnashgan delegatsiyamiz vakillari o‘z ishtiroklarini tugatib bo‘lishdi. Musobaqada 110 mamlakatdan tashrif buyurgan 3600 nafardan ortiq atlet ishtirok etdi.
O‘zbekiston jamoasi ushbu musobaqaga 5 nafar sportchi bilan tashrif buyurdi. Hamyurtlarimiz orasida dastlab karatechimiz Doston Otabolayev maydonga chiqdi. -75 kg vazn toifasida jang olib borgan 2021 yilgi jahon chempioni yakunda bronza medali bilan taqdirlandi.
Shuningdek, Indoneziyada o‘tgan 2018 yilgi Osiyo o‘yinlarida kumush medalga sazovor bo‘lgan ushu ustasi Darya Latisheva bu gal ham shohsupaning ikkinchi pog‘onasiga ko‘tarildi.
Afsuski, musobaqada bahs olib borgan badiiy gimnastikachimiz Yekaterina Fetisova, jiu-jitsuchimiz Bahrom Mashrapov hamda muay-tay ustasi Fanat Qahramonga biroz omad yetishmadi. Shu tariqa, delegatsiyamiz Birmingemda 1 ta kumush va 1 ta bronza medallarini qo‘lga kiritdi. Kelgusi Butunjahon o‘yinlari 2025 yili Xitoyning Chengdu shahrida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi asosan noolimpiya sport turlarini qamrab olgan ushbu musobaqada hamyurtlarimizning qo‘lga kiritgan muvaffaqiyatlari bilan delegatsiyamiz va sportchilarimizni, murabbiylar shtabini tabriklab qoladi.

Бирменгем-2022: 2 медали на Всемирных играх! Таков итог выступления делегации Узбекистана
С 7 по 17 июля В Бирмингеме (штат Алабама, США) состоялись XI Всемирные игры. На соревнованиях, в которых принимали участие около 3600 атлетов из 110 стран мира выступили и наши соотечественники. Напомним, что на данных соревнованиях честь Узбекистана защищали 5 спортсменов в различных дисциплинах.
Отрадно отметить, что на американской арене делегация нашей страны удостоилась 2-х наград различного достоинства.
Первым выступил представитель каратэ в весовой категории до 75 кг Достонбек Отаболаев, который поднялся на третью ступень пьедестал почёта, одолев опытных и сильных оппонентов. Отметим, что Достонбек является первым каратистом Узбекистана, завоевавший медаль столь престижных стартов по данному виду спорта.
Затем член сборной Узбекистана по ушу опытная спортсменка Дарья Латышева своим великолепным выступлением смогла удостоится высоких балов и принести очередную награду в копилку нашей делегации. Порадовала Дарья поклонников узбекского спорта серебряной медалью.
Также на Бирмингем-2022 честь нашей страны защищали: гимнастка Екатерина Фетисова, в соревнованиях по джиу-джитсу Бахромжон Машрапов и в муай-тай - Фанат Кахрамонов. К сожалению, они не смогли пройти в решающую часть состязаний.
Таким образом, количество медалей на счету Узбекистана на Всемирных играх 1 серебряная (ушу) и 1 бронзовая (каратэ). Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет отечественных атлетов и всех тех, кто болел и поддерживал спортсменов, с этим результатом.