Safina Sadullayevadan Tokiodagidek sensatsiya kutamiz
15-24-iyul kunlari AQShning Oregon shtati, Yujin shahrida yengil atletika bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib o‘tadi. “Sport qirolichasi” nomini olgan ushbu yo‘nalishdagi dunyo birinchiligida Safida Sadullayeva yurtimiz sharafini himoya qiladi.
Balandlikka sakrash dasturida jahonda o‘z o‘rnini mustahkamlab borayotgan vakilamizning Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida qayd etgan 1.96 metr natijasi unga jahon chempionati yo‘llanmasini taqdim qilgan edi. Ushbu maqolamizda bo‘lajak dunyo birinchiligi va Sadullayevaning raqiblari haqida so‘z boradi.
Musobaqada 192 mamlakatdan 1972 nafar sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. Avvalo, uning aslida o‘tgan yili o‘tishi lozimligi, biroq Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari bilan parallel bo‘lib qolgani bois 2022 yilga qoldirilganini eslatib o‘tish lozim. Shuningdek, ushbu jahon chempionati tartib bo‘yicha 18-bor o‘tkazilayotgan bo‘lsa, ilk bor AQSh hududida tashkil etilayotgani bilan ahamiyatli.
Bahslarda 49+1 ko‘rinishidagi medallar jamlanmasi o‘ynaladi. Ya’ni, 49 yo‘nalishda bellashuvlar o‘tkazilsa, ularda davlatlar to‘plagan ballar bo‘yicha umumjamoa hisobida ham sovrindor mamlakatlar alohida taqdirlanadi. Yo‘nalishlar avvalgi JCh bilan solishtirganda o‘zgarmagan bo‘lsa ham, erkaklar o‘rtasidagi sportchi yurish dasturi 50 kmdan 35 kmga qisqartirilgan.
Umumiy hisobda, so‘nggi 2019-yilgi jahon chempionati g‘oliblarining 43 nafari, shuningdek, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida g‘alaba qozongan 42 atlet qatnashchilar ro‘yxatiga kiritilgan. Ular orasida dunyo birinchiliklarida eng ko‘p shohsupaga ko‘tarilgan sportchi 36 yoshli amerikalik yuguruvchi Ellison Feliks bo‘lib, uning hisobida JChlarining 13 ta oltin, 3 ta kumush va 2 ta bronza medallari bor.
Eng ko‘p ishtirokchi, shubhasiz mezbonlarda. Amerika jamoasi o‘z uyida o‘tadigan musobaqada 177 atlet bilan ishtirok etadi. Keyingi pog‘onalarda Germaniya (88), Yaponiya (68), Yamayka (65), Ispaniya (61), Italiya (60) kabi jamoalarni uchratish mumkin.
Ana endi, Sadullayeva bilan balandlikka sakrash sektorida raqobat olib boradigan atletlar haqida. Ushbu dasturda 19 mamlakatdan 31 sportchi jahon chempionatiga yo‘llanma olgan. Ular orasida mavsumning amaldagi yetakchisi ukrainalik Yaroslava Magichux (2.03 m), 1.98 metrni zabt eta olgan boshqa bir ukrain atleti Irina Gerashenko hamda italiyalik Yelena Vallotigara, ulardan 1 sm past ko‘rsatkichga ega yamaykalik Lamara Distin, shuningdek, 1.96 metrga sakray olgan Vashti Kunningem (AQSh), Kristina Ovchinnikova (Qozog‘iston), Angelina Topich (Serbiya), Nikola Olislagers hamda Eleanor Petterson (ikkisi ham Avstraliya) kabi sportchilarni alohida ko‘rsatish mumkin.
Mutaxassislar finalda medallar uchun kurash yuqoridagi nomlar orasida kechishini taxmin qilishmoqda. Biroq ular Tokio-2020 arafasida ham shunga o‘xshash fikr bildirishganida Sadullayeva final yo‘llanmasini qo‘lga kiritish barobarida oltinchi pog‘onani egallagani ko‘plab xalqaro ekspertlar uchun kutilmagan natija sifatida qaralgan edi. Umid qilamizki, bu gal ham Safina ajoyib ishtiroki bilan yana bir bor muxlislar olqishiga sazovor bo‘la oladi.
Ushbu yo‘nalishda saralash bahslari 16-iyul, final dasturi esa 19-iyul sanasiga belgilangan. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bo‘lajak musobaqada Safina Sadullayevaga omad va zafarlar tilab qoladi.

Ждём великолепного выступления на ЧМ от Сафины Садуллаевадой
С 15 по 24 июля в американском городе Юджин, штат Орегон, пройдёт чемпионат мира по лёгкой атлетике. Почти 2000 лучших атлетов мира разыграют медали в 49 дисциплинах. Узбекистан на данных важных стартах года представит Сафина Садуллаева.
Наша соотечественница на Олимпийских играх Токио-2020 в прыжках в высоту показала результат 1.96 м, тем самым завоевала путёвку на предстоящее первенство планеты.
Чемпионат мира в Орегоне – 18-й в истории, причём первый на территории США. Соревнования с ЧМ-1991 в Токио регулярно проводились каждые два года. Но из-за пандемии коронавируса и, как следствие, переноса Олимпийских игр в Токио на 2021 год, также был перенесён и чемпионат мира в «королеве спорта», первоначально запланированный на август 2021-го.
По сравнению с предыдущим чемпионатом мира количество дисциплин осталось тем же, но изменилась одна из двух дистанций в спортивной ходьбе – вместо 50 км в Орегоне мужчин и женщин ждут заходы на 35 км.
В общей сложности в предварительной заявке на чемпионат мира (окончательные будут уже по ходу соревнований) 43 чемпиона мира 2019 года в индивидуальных дисциплинах и 42 Олимпийских чемпиона-2020 в индивидуальных дисциплинах. Самая успешная с точки зрения медалей на ЧМ участница – знаменитая американская бегунья Эллисон Феликс, в коллекции которой 13 золотых, три серебряных и две бронзовых медали.
Наибольшее количество участников, конечно, у хозяев. Американская команда выступит на соревнованиях у себя дома с 177 атлетами. Далее следуют сборные Германии (88), Японии (68), Ямайки (65), Испании (61), Италии (60).
А теперь о соперницах Садуллаевой, которые будут бороться за награды ЧМ в секторе прыжков в высоту. В этой программе 31 спортсменка из 19 стран получили путёвки на чемпионат мира. Среди них действующий лидер сезона украинка Ярослава Магичух (2.03 м), ещё одна украинская легкоатлетка Ирина Геращенко (1.98 м) и итальянка Елена Валлортигара (1 см ниже), Ламара Дистин из Ямайки (1 см ниже), а также Вашти Куннингем (США), Кристина Овчинникова (Казахстан), Ангелина Топич (Сербия), Никола Олислагерс и Элеонора Петтерсон (обе из Австралии).
Эксперты прогнозируют, что борьба за медали в финале будет идти именно между вышеперечисленными атлетами. Однако, когда специалисты говорили аналогичное мнение перед Токио-2020, то для многих международных экспертов неожиданностью стало то, что Садуллаева заняла шестое место, при этом завоевав путёвку в финал. Надеемся, что и в этом году Сафина сможет ещё раз порадовать поклонников узбекского спорта своим великолепным выступлением.
Отборочные соревнования в этом направлении намечены на 16 июля, а финальная программа-на 19 июля. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает нашей соотечественнице успехов в предстоящих состязаниях.