O‘zbekiston va Vengriya aloqalari sport sohasida yanada mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ayni paytda Budapesht shahrida xizmat safarida bo‘lib turgani haqida ma’lum qilgan edik. Mutasaddilar tashrif davomida Vengriya hukumati, xususan, sport sohasi vakillari bilan uchrashib, bir qator masalalarni muhokama qilishdi.
Safar davomida o‘rindoshlik asosida O‘zbekistonning Vengriyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi sifatida faoliyat olib borayotgan mamlakatimizning Avstriyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi Abat Fayzullayev delegatsiyamizga hamrohlik qilmoqda.
Qayd etish joiz, O‘zbekiston-Vengriya munosabatlari o‘tgan yili ushbu mamlakatning Bosh vaziri Viktor Orbanning mamlakatimizga qilgan tashrifida o‘rnatilib, tomonlar ko‘plab sohalarda strategik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qator kelishuvga erishgan edi. Mutasaddilarimizning ayni paytdagi tashrifini ushbu hamkorlik aloqalarining keyingi qadami deyish mumkin.
Delegatsiyamiz tashrif doirasida Vengriya Mudofaa vaziri Krishtof Salai-Bobrovnitsi bilan uchrashdi. Qayd etish joiz, ushbu mamlakat tizimiga ko‘ra, sport sohasi Mudofaa vazirligining ichki tuzilmasidan o‘rin olgan. Vengriya sportchilari ham yozgi, ham qishki Olimpiya o‘yinlarida muntazam shohsupaga ko‘tarilib kelishadi. Jumladan, vengriyalik atletlar suv sporti turlari, eshkak eshish, qilichbozlik, dzyudo, sport kurashlari, qolaversa, futbol, gandbol kabi jamoaviy yo‘nalishlarda jahonda yetakchilar qatorida e’tirof etiladi. Suhbatda mazkur sport turlarini mamlakatimizda rivojlantirishda Vengriya tajribasidan foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Qolaversa, ushbu yurtda sport farmakologiyasi ham ancha yuqori darajada taraqqiy etgan.
Shu bois tomonlar muzokara davomida har ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni sport sohasida ham davom ettirish, yirik kompleks musobaqalar, shuningdek, Osiyo va jahon chempionatlariga tayyorgarlik doirasida terma jamoalar o‘rtasida o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazish, sport tibbiyoti, farmakologiyasi bo‘yicha tajriba almashish, mutaxassislarning malakasini oshirish bo‘yicha fikr almashishdi.
Delegatsiyamiz tashrif davomida Vengriya tashqi ishlar vaziri hamda shtab-kvartirasi Budapesht shahrida joylashgan Xalqaro tekbol federatsiyasi mutasaddilari bilan ham qator masalalarni muhokama qiladi.

Узбекско-венгерские отношения ещё больше укрепляются в спортивной сфере
Ранее мы сообщали о том, что министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов в настоящее время находятся с рабочим визитом в Будапеште. В ходе поездки официальные лица встретились с представителями ответственных лиц спортивной сферы и обсудили ряд важных вопросов.
Отечественную делегацию сопровождает Чрезвычайный и Полномочный посол Узбекистана в Австрии Абат Файзуллаев, который по совместительству является Чрезвычайным и Полномочным послом Узбекистана в Венгрии.
Следует отметить, что узбекско-венгерские отношения были установлены в прошлом году в ходе визита в Узбекистан премьер-министра этой страны Виктора Орбана, в ходе которого стороны достигли ряда договорённостей по налаживанию стратегического сотрудничества во многих сферах. Нынешний визит отечественных должностных лиц можно назвать следующим шагом в этих партнёрских отношениях.
В рамках визита делегация Узбекистана встретилась с министром Обороны Венгрии Криштофом Салаи-Бобровници. Стоит отметить, что по системе этой страны спортивная сфера входит во внутреннюю структуру Министерства обороны. Венгерские атлеты на постоянной основе занимают призовые места как на летних, так и на зимних Олимпийских играх. В частности, они признаются мировыми лидерами в водных видах спорта, гребле, фехтовании, дзюдо, спортивной борьбе, кроме того в командных дисциплинах, таких как футбол, гандбол. В ходе беседы достигнута договорённость об использовании венгерского опыта в развитии данных видов спорта в нашей стране. Более того, спортивная фармакология в данной стране также прогрессирует на достаточно высоком уровне.
В связи с этим в ходе переговоров стороны обменялись мнениями о продолжении дружественных связей между двумя странами в области спорта, проведении совместных учебно-тренировочных сборов в рамках подготовки к крупным комплексным соревнованиям, а также чемпионатам мира и Азии, обмене опытом в области спортивной медицины, фармакологии, повышении квалификации специалистов.
В ходе визита делегация Узбекистана также обсудит ряд вопросов с министром Иностранных дел Венгрии и представителями Международной федерации текбола со штаб-квартирой в Будапеште.