Kasb bayramingiz muborak boʻlsin, qadrli matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari!
27-iyun sanasi mamlakatimizda jurnalistikaning tom maʼnoda tugʻilgan kunidir. Bundan 115-yil avval, aniqrogʻi, 1907-yil aynan ushbu sanada jadidchilar harakati bilan ilk oʻzbek OAV – “Taraqqiy” gazetasi chop etila boshlandi. Mamlakatimiz mustaqillikka erishgach, mazkur sana diyorimizda har yili Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni sifatida keng nishonlab kelinadi.
Toʻrtinchi hokimiyat, deya taʼrif beriladigan OAVga mamlakatimizda soʻnggi yillar har qachongidan ham katta eʼtibor qaratilmoqda. Prezidentimiz boshchiligida soʻnggi yillarda jurnalistikaga oid 10 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilindi va ular amalda oʻz ijrosini topib kelmoqda. Davlatimiz rahbarining ushbu soha vakillari faoliyatini qoʻllab-quvvatlashi bilan jamiyatimiz yanada taraqqiy etyapti. Jumladan, soʻz erkinligining taʼminlanishi soha mutaxassislari uchun katta imkoniyatlar eshigini ochdi. OAV xodimlari yurtboshimiz bilan yelkama yelka turib Yangi Oʻzbekistonning yil sayin taraqqiy etishida Prezidentimizga kamarbasta boʻlib kelmoqdalar.
Xususan, sport sohasida mehnat qilayotgan hamkasblarimiz xalqimiz va sportchilarimiz orasida oʻziga xos “koʻprik” vazifasini oʻtab, muzaffar atletlarimizning xalqaro maydonda erishayotgan yutuqlarini tezkor va ishonchli qilib yetkazib berishmoqda. Ayniqsa, yildan yilga sportni yoritishga ixtisoslashgan telekanallar, internet nashrlari va blogerlarning koʻpayib borishi, mamlakatimizda sogʻlom turmush tarzi targʻibotining yanada ortishiga xizmat qilmoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yurtimizda faoliyat olib borayotgan barcha matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlarini bugungi bayram bilan tabriklab, ularning mashaqqatli va masʼuliyatli faoliyatlarini ado etishlari yoʻlida kuch-gʻayrat, sihat-salomatlik tilab qoladi.

С профессиональным праздником, дорогие работники печати и средств массовой информации!
В Узбекистане широко отмечается праздник День работников печати и средств массовой информации. А именно сегодняшний день, 27 июня, имеет особое значение не только для журналистов и работников сферы СМИ, но и для широкой аудитории читателей, зрителей и интеллигенции, которые пользуются результатами творчества.
В последние годы в Узбекистане как никогда уделяется большое внимание СМИ, которые можно назвать четвертой властью. За последние годы под руководством Президента приняты и находят практическое исполнение более 10 законодательных актов в области журналистики. Благодаря поддержке со стороны Правительства и государства деятельности представителей этой сферы, общество значительно процветает. В частности, обеспечение свободы слова открыло широкие возможности для специалистов. Сотрудники СМИ, плечом к плечу с Главой государства вкладывают свою лепту в развитие Нового Узбекистана.
В частности, наши коллеги, работающие в сфере спорта, являясь своеобразным “мостом” между народом и спортсменами, оперативно и достоверно передают достижения наших прославленных атлетов на международной арене. Особенно с каждым годом всё больше телеканалов, интернет-изданий и блогеров, специализирующихся на освещении спорта, способствуют дальнейшему росту пропаганды здорового образа жизни в стране.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех работников печати и средств массовой информации страны с сегодняшним праздником, желает им сил, энергии и крепкого здоровья на их нелёгком и ответственном профессиональном пути.