ZOOM platformasi orqali oʻtgan yigʻilishda terma jamoalarimizning tayyorgarligi muhokama qilindi
Sportni rivojlantirish vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi va uning qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM), sport federatsiya va assotsiatsiyalari mutasaddilari ishtirokida onlayn yigʻilish boʻlib oʻtdi. ZOOM platformasida oʻtgan tadbirda terma jamoalarimizning hozirgi holati, oldinda turgan kompleks musobaqalarga tayyorgarlik jarayoni muhokama qilindi.
Unda Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, Vazir maslahatchisi Avaz Karimov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov, federatsiyalarning masʼullari ishtirok etishdi.
Kun tartibiga muvofiq, dastlab sportchilarimizni COVID-19 infeksiyasiga qarshi emlashning yangi bosqichlarini oʻtkazish masalasi koʻrib chiqildi. Bu borada Kamol Sirojitdinov hozirgi kunda avj olayotgan koronavirus infeksiyasi haqida qisqacha maʼlumot berib oʻtdi. Shundan soʻng Markaz shifokori Sunnatilla Yulchiyev terma jamoalarimiz bazalaridagi epidemiologik vaziyat, oʻtgan davrda atletlarimizning qanchasi koronavirus infeksiyasiga qarshi emlangani, virusning bugungi tarqalish holati boʻyicha hisobot berdi.
Shundan soʻng MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov bir yilga kechiktirilgan Konya-2021 V Islom birdamligi oʻyinlariga tayyorgarlik jarayoni boʻyicha gapirdi. Sherzod Rixsibayevich oʻz nutqida hukumatimiz va xalqimiz boʻlajak musobaqada sportchilarimizdan ulkan natija kutayotganini inobatga olib, unga jiddiy tayyorgarlik olib borish lozimligini alohida taʼkidladi. Shuningdek, u masʼullarga har bir jamoaning musobaqagacha boʻlgan oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarining rejasini yana bir karra koʻrib chiqish, uni takomillashtirish boʻyicha oʻz tavsiyalarini berdi.
Sportchilarimizni oldinda Rossiya Federatsiyasining Vladivostok shahrida oʻtadigan “Osiyo bolalari” musobaqasi ham kutib turibdi. Bu borada Shahrullo Sharipovich kerakli yoʻnalishlar boʻyicha maʼlumot berdi. Vazir oʻrinbosari asosiy terma jamoalarimiz uchun yetishib chiqayotgan yosh atletlarga ham katta ahamiyat qaratish zarurligi, kelgusida aynan ular sport maydonida Yangi Oʻzbekistonning “qalqoni” boʻlishini urgʻuladi. Qolaversa, u baʼzi terma jamoalar olib borayotgan oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarining borishidan koʻngli toʻlmayotgani, oshxonalardagi taomlar ratsionining atletlar uchun mos kelmayotgani, ayrim bazalarda gigiyenik holatning talab darajasida emasligi boʻyicha tanqidiy fikr bildirdi.
Avaz Karimov kun tartibidan oʻrin olgan soʻnggi masala “Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida qabul jarayoniga tayyorgarlik” mavzusida hisobot berdi. Vazir maslahatchisi unda davlatimiz rahbarining joriy yil 23-may kuni ushbu mavzu yuzasidan oʻtkazgan videoselektor yigʻilishida bergan topshiriqlari, yuklatilgan vazifalar ijrosini taʼminlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida maʼlum qildi.
Yigʻilish yakunida har bir masʼullardan oʻz vazifalariga yanada jiddiy eʼtibor qaratishlari, yechimini kutayotgan masalalarni hal qilish borasida koʻrsatma va topshiriqlar berildi.

На онлайн-встрече были обсуждены важные вопросы подготовки Национальных сборных к предстоящим комплексным соревнованиям
Состоялось онлайн-совещание с участием представителей Министерства Развития спорта, Национального Олимпийского комитета и Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ), спортивных Федераций и Ассоциаций. На мероприятии, прошедшем на платформе ZOOM, обсуждалось текущее состояние Национальных команд, процесс подготовки к предстоящим комплексным соревнованиям.
В нём приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, советник министра Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ Камол Силожитдинов, ответственные лица Федераций.
В соответствии с повесткой дня первоначально рассматривался вопрос о проведении новых этапов вакцинации атлетов от COVID-19. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов дал краткую информацию о новой вспышке коронавирусной инфекции. После этого врач Центра Суннатилла Юлчиев дал отчёт об эпидемиологической ситуации на базах сборных команд, о том, сколько спортсменов было вакцинировано против коронавирусной инфекции за прошедший период, о сегодняшнем состоянии распространения вируса.
После этого заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов рассказал о процессе подготовки к V Играм Исламской солидарности Конья-2021, которые были отложены на год. В своём выступлении Шерзод Рихсибаевич особо отметил, что, учитывая ожидания Правительства и народа от спортсменов весомых результатов на предстоящих соревнованиях, необходимо серьёзно подготовиться к ним. Он также дал ответственным лицам свои рекомендации по пересмотру плана предсоревновательных сборов каждой команды, его совершенствованию.
Впереди атлетов ожидает участие также в соревнованиях “Дети Азии”, которые пройдут во Владивостоке (Российская Федерация). В этой связи Шахрилло Шарипович дал информацию по необходимым направлениям. Заместитель министра подчеркнул, что необходимо уделять большое внимание молодым спортсменам, которые являются резервом основных Национальных сборных. Кроме того, он выразил критическое мнение о том, что недоволен проводимыми УТС в некоторых сборных, что рацион питания в столовых не подходит для спортсменов, что гигиеническая обстановка на некоторых базах не соответствует требованиям.
Аваз Каримов выступил с докладом на тему “Подготовка к процессу приёма в центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта”. Советник министра проинформировал о поручениях Главы государства, данных на видеоселекторном совещании по этой теме 23 мая текущего года, о проводимой работе по обеспечению исполнения возложенных задач.
По итогам совещания каждому из ответственных лиц было дано поручение уделять более серьёзное внимание своим обязанностям.