Prezident dzyudo sportini yanada rivojlantirish boʻyicha Qarorni imzoladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Dzyudo sportini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarorni imzoladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 14 fevraldagi “O‘zbekiston sportchilarining navbatdagi yozgi va qishki Olimpiya
va Paralimpiya o‘yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etishi uchun tayyorgarlik ishlarini jadallashtirish to‘g‘risida”gi PQ–127-son qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek, aholi o‘rtasida dzyudoning olimpiya sport turi sifatida ommaviyligini oshirish, yoshlar orasidan iqtidorli sportchilarni saralab olish tizimini takomillashtirish, milliy terma jamoalarimizning nufuzli sport musobaqalarida yuqori natijalarga erishishini ta’minlash maqsadida:
1. Quyidagilar dzyudo sport turini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
dzyudoni aholi o‘rtasida ommaviy sport turlaridan biriga aylantirish, iqtidorli sportchilarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlashning yangi tizimini yo‘lga qo‘yish;
maktabgacha yoshdagi bolalarda dzyudoga qiziqish uyg‘otish va jang san’atining ushbu turi bo‘yicha boshlang‘ich ko‘nikmalarni shakllantirish;
dzyudo bo‘yicha professional trenerlar, malakali hakamlar va mutaxassislarni tayyorlash tizimini rivojlantirish, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqish;
dzyudo infratuzilmasini yanada rivojlantirish hamda xalqaro talablarga moslashtirish, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida dzyudo zallari sonini ko‘paytirish;
Qurolli Kuchlar va huquqni muhofaza qilish organlarining jismoniy tayyorgarlik mashg‘ulotlari dasturiga dzyudoni bosqichma-bosqich kiritish, ular tizimidagi ta’lim muassasalari o‘quvchi-talabalari uchun ushbu sport turi bo‘yicha fakultativ mashg‘ulotlar va to‘garaklar tashkil qilish;
ayollar o‘rtasida dzyudoni rivojlantirish, bu borada uzoq yillarga mo‘ljallangan istiqbolli rejalarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
ommaviy axborot vositalarida sog‘lom turmush tarzining muhim tarkibiy qismi sifatida dzyudoni targ‘ib qilish hamda bu jarayonda axborotlashtirish va multimedia mahsulotlaridan foydalanishni ta’minlash.
2. Quyidagilar:
2022-2023 yillarda dzyudo sport turini yanada rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” 1-ilovaga muvofiq;
2022-2025 yillarda dzyudo sport turini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Belgilab qo‘yilsinki, 2023 yil 1 yanvardan boshlab an’anaviy tarzda dzyudo sport turi bo‘yicha O‘zbekistonda quyidagi musobaqalar o‘tkaziladi:
kattalar o‘rtasida “Katta dubulg‘a xalqaro turniri;
Osiyo chempionati g‘olibi va Xalqaro toifadagi O‘zbekiston sport ustasi Uchqun Murodov xotirasiga bag‘ishlangan 18 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar va qizlar o‘rtasida xalqaro turnir;
umumiy o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari o‘rtasida “Xalq ta’limi vaziri kubogi”;
o‘rta maxsus, professional va oliy ta’lim muassasalari o‘quvchi-talabalari o‘rtasida “Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri kubogi”;
Qurolli Kuchlar tizimida “Mudofaa vaziri kubogi”;
2024-2025 yillarda harbiylar o‘rtasida Jahon chempionati.
Sportni rivojlantirish vazirligi (Sh.Maxmudov) Mudofaa vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bilan birgalikda:
bir oy muddatda ushbu qarorning 3-bandida ko‘rsatilgan musobaqalarga puxta tayyorgarlik ko‘rish va ularni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin;
xalqaro turnirlarda mahalliy dzyudochilar bilan birgalikda yuqori reytingga ega bo‘lgan kuchli xalqaro dzyudochilar, trenerlar
va hakamlarning ishtirokini ta’minlasin;
yuqoridagi musobaqalar va turnirlarni o‘tkazish jarayonini mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari hamda boshqa kommunikatsiya manbalarida keng yoritsin.
Turizm va madaniy meros vazirligi (B.Ibragimov) yuqoridagi musobaqalar va turnirlarni turistik marshrutlar ob’ektlari ro‘yxatiga kiritsin, ularga xorijiy va mahalliy turistlarni jalb qilish choralarini ko‘rsin.
4. Xalqaro dzyudo federatsiyasining rejasiga muvofiq, 2022 yil oktyabr oyida Toshkent shahrida dzyudo bo‘yicha kattalar o‘rtasida Jahon chempionati o‘tkazilishi belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Belgilansinki:
jahon chempionatini o‘tkazish bilan bog‘liq sarf-xarajatlar homiylar mablag‘lari (titul homiylik, reklama, axborot hamkorligi hamda televizion translyatsiya media huquqlaridan tushadigan), shuningdek, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi. Bunda, olinadigan foyda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi tasarrufida qoldiriladi hamda dzyudoni yanada rivojlantirishga, jumladan, dzyudo maktablarini qurish va jihozlash hamda federatsiya faoliyatini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi;
jahon chempionatini o‘tkazish uchun a’zolik badali va mukofot puli bilan bog‘liq sarf-xarajatlar O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi Toshkent shahar hokimligi va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bilan birgalikda jahon chempionatining yuqori darajada o‘tkazilishini ta’minlasin va u bilan bog‘liq bo‘lgan barcha tashkiliy masalalarni
hal etish choralarini ko‘rsin.
5. 2023 yil 1 yanvardan boshlab Surxondaryo viloyati Denov tumani hamda Xorazm viloyati Urganch shahar olimpiya va milliy sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari negizida Sportni rivojlantirish vazirligi tizimiga kiruvchi Denov hamda Urganch dzyudo sport mahorati maktablari (keyingi o‘rinlarda – dzyudo maktablari) davlat sport-ta’limi muassasasi sifatida tashkil etilsin.
dzyudo maktablari faoliyati dzyudo bo‘yicha qobiliyatli va iqtidorli yosh sportchilarni tanlab olish hamda ularni asosan milliy terma jamoalarga tayyorlashga yo‘naltiriladi;
dzyudo maktablariga o‘qishga 5-sinfdan qabul qilinadi hamda ta’lim olish muddati yetti yil etib belgilanadi;
dzyudo maktablarining o‘quv jarayoni Sportni rivojlantirish vazirligi va Xalq ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadi hamda tasdiqlangan o‘quv rejaga asosan amalga oshiriladi;
dzyudo maktablari direktori, uning o‘rinbosarlari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tarbiyachilar mehnatiga haq to‘lash hamda maktab direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va tarbiyachilar mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 275-son qaroriga muvofiq;
dzyudo maktablari direktori, uning o‘quv va sport ishlari bo‘yicha o‘rinbosari, trener-o‘qituvchilar, yo‘riqchi-uslubchilar, tibbiyot xodimlari mehnatini rag‘batlantirish Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 23 sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 211-son qaroriga muvofiq;
dzyudo maktablari tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lash Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 21 dekabrdagi “Tibbiyot xodimlari mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 276-son qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda dzyudo maktablari faoliyatini tashkil etish bo‘yicha Hukumat qarorini qabul qilsin.
6. 2023 yil 1 yanvardan boshlab:
umumiy o‘rta ta’lim maktablarida dzyudo sport turini rivojlantirish bo‘yicha “Bolalar uchun dzyudo dasturi;
maktabgacha ta’lim tashkilotlarida “Maktabgacha dzyudo loyihasi joriy qilinsin.
a) Bolalar uchun dzyudo dasturi doirasida:
Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda o‘quvchilarida dzyudo bilan shug‘ullanish istagi yuqori bo‘lgan hamda sport zallari mavjud umumiy o‘rta ta’lim maktablari belgilab olinadi;
tanlab olingan umumiy o‘rta ta’lim maktablarida dzyudo bo‘yicha darsdan tashqari alohida sport seksiyalari maktab joylashgan hududdagi sport maktabidan jalb etilgan trener-o‘qituvchilar tomonidan amalga oshiriladi;
umumiy o‘rta ta’lim maktablarida dzyudo zallarini tashkil etish, mavjud dzyudo infratuzilmasini kengaytirish va jihozlash bo‘yicha investitsiya va grantlar jalb qilinadi;
Xalqaro dzyudo federatsiyasining “Maktablarda dzyudo” dasturi bilan uzviy bog‘liqlik ta’minlanadi, mazkur dasturdagi yo‘nalishlar, funksiyalar va boshqa muhim chora-tadbirlar amalga oshiriladi;
dzyudoni yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib qilish va ommalashtirish, ularda ushbu sport turiga qiziqishni oshirish, yoshlar o‘rtasida dzyudo bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazishga ko‘maklashish, shuningdek, jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan o‘quvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi;
b) “Maktabgacha dzyudo loyihasi doirasida:
maktabgacha ta’lim tashkilotlarida dzyudoni ommalashtirish va keng targ‘ib qilish orqali tarbiyalanuvchilarni mazkur sport turi bilan muntazam shug‘ullanishga jalb etish;
tarbiyalanuvchilarda dzyudo bilan shug‘ullanishga kuchli va ta’sirchan motivatsiyani shakllantirish.
7. Xalq ta’limi vazirligi (B.Saidov) Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov), O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi (A.Kamilov) bilan birgalikda 2023 yildan boshlab dzyudo sport turini o‘quvchilar o‘rtasida ommalashtirish bo‘yicha tanlangan maktablarni o‘quv qo‘llanma, tatami, aksessuar va boshqa zarur anjomlar bilan ta’minlash uchun Xalq ta’limi sohasida islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan har yili 5 milliard so‘mgacha mablag‘larni yo‘naltirsin.
8. Belgilab qo‘yilsinki:
“Bolalar uchun dzyudo” dasturi doirasida faoliyat yuritadigan trener-o‘qituvchilar mehnatiga haq to‘lash Vazirlar Mahkamasining
2010 yil 23 sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 211-son qaroriga muvofiq sport maktablari trener-o‘qituvchilari uchun belgilangan me’yorlar asosida amalga oshiriladi;
“Bolalar uchun dzyudo” dasturi doirasida qurib foydalanishga topshirilgan dzyudo zallari Xalq ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim maktablari balansida saqlanadi va ular faoliyatini to‘liq va samarali yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bilan birgalikda Sportni rivojlantirish vazirligi tomonidan malakali trenerlar bilan ta’minlanadi;
“Bolalar uchun dzyudo” dasturi doirasida qurib foydalanishga topshirilgan dzyudo zallarida O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi huzuridagi Dzyudo sport klubining filiallari tashkil etiladi, filiallar faoliyatiga O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi metodik rahbarlik qiladi, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘quvchilarni dzyudoga o‘rgatish orqali qamrovni yildan yilga oshirib boradi, ular o‘rtasida turnirlar, musobaqalar tashkil etadi.
9. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasining:
Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetida 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab “Dzyudo va sport faoliyati bakalavriat ta’lim yo‘nalishini ochish;
Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetida “Dzyudo va sport faoliyati” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha 2022/2023 o‘quv yili uchun qabul parametrlari doirasida qabul kvotalarini belgilash haqidagi takliflari ma’qullansin.
10. Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasining Sportni rivojlantirish vazirligi tizimida O‘zbekiston dzyudo akademiyasini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
11. Quyidagilar O‘zbekiston dzyudo akademiyasining asosiy vazifalari etib belgilansin:
dzyudo, shu jumladan, paradzyudo bo‘yicha sportchilar, trenerlar, trener-seleksionerlar, hakamlar va boshqa mutaxassislarning kasbiy mahorati va malakasini oshirish;
dzyudo, shu jumladan, paradzyudo bo‘yicha professional, yuqori malakali sportchilar, trenerlar, trener-seleksionerlar, hakamlar
va boshqa mutaxassislarni xalqaro talablar asosida tayyorlashga ko‘maklashish;
dzyudo, shu jumladan, paradzyudo bo‘yicha o‘quv dasturlar va metodologiyani yangilash, yoshlarning tayyorgarlik jarayoniga ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joriy etish;
mahalliy va xorijiy mutaxassislar ishtirokida seminar, trening, master-klasslar, o‘quv mashg‘ulotlar tashkil etish.
12. O‘zbekiston dzyudo akademiyasi faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi mablag‘lari;
jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari;
xalqaro va chet el tashkilotlarining grantlari;
qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda O‘zbekiston dzyudo akademiyasi faoliyatini tashkil etish bo‘yicha Hukumat qarorini qabul qilsin.
13. Toshkent shahar hokimligi (J.Artikxodjayev):
Fanlar akademiyasi bilan birgalikda Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi institutiga doimiy foydalanishga berilgan yer uchastkasining (Shayxontohur tumani, Abdulla Qodiriy ko‘chasi, 7b-uy) O‘zbekiston dzyudo federatsiyasining asosiy bazasiga tutash bo‘lgan va bo‘sh turgan qismini belgilangan tartibda zaxiraga qaytarish;
zaxiraga qaytarilgan yer uchastkasini davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va Sportni rivojlantirish vazirligiga doimiy foydalanish huquqi asosida ajratish choralarini ko‘rsin.
Sportni rivojlantirish vazirligi (M.Ismailov) O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi (A.Kamilov) bilan birgalikda ajratilgan yer uchastkasida O‘zbekiston dzyudo akademiyasi bino va inshootlarini qurishni nazarda tutuvchi ijtimoiy sheriklik to‘g‘risida bitim imzolanishini hamda Yaponiyaning “Kodokan” ko‘p funksiyali, zamonaviy va universal dzyudo markazi namunasi bo‘yicha jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari hisobidan Xalqaro dzyudo federatsiyasi talablariga javob beradigan, sport asbob-uskunalari bilan jihozlangan bino va inshootlar (sport zali, o‘quv binosi, oshxona va yordamchi binolar) qurilib, foydalanishga topshirilishini ta’minlasin.
14. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (A.Boboyev) Sportni rivojlantirish vazirligi (M.Ismailov), Toshkent viloyati hokimligi hamda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bilan birgalikda 2023 yilda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturiga Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, Oqtosh qishlog‘i hududida dzyudo bo‘yicha milliy terma jamoalar uchun Xalqaro dzyudo federatsiyasi standartlariga javob beradigan 50 o‘rinli yotoqxona va oshxona, trenajyor zali, tibbiy punkt va zamonaviy sport anjomlari bilan to‘liq jihozlangan o‘quv-mashg‘ulot bazasini barpo etish yuzasidan taklif kiritilishini ta’minlasin.
15. Toshkent viloyati hokimligi (Z.Mirzayev) “Chorvoq” turistik rekreatsion zonasi” DUK bilan kelishgan holda Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, Oqtosh qishlog‘i hududidan Sportni rivojlantirish vazirligiga 0,5 ga yer uchastkasini 2022 yil yakuniga qadar doimiy foydalanish huquqi asosida ajratilishini ta’minlasin.
Sportni rivojlantirish vazirligi (M.Ismailov) O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi (A.Kamilov) bilan birgalikda ajratilgan yer uchastkasida dzyudo bo‘yicha milliy terma jamoalar uchun o‘quv-mashg‘ulot bazasini barpo etishni nazarda tutuvchi ijtimoiy sheriklik to‘g‘risida bitim imzolanishini ta’minlasin.
16. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Sportni rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda mazkur qarorda belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish, dzyudo sport anjomlari va jihozlari bilan ta’minlash, shuningdek, dzyudoni rivojlantirish maqsadlari uchun O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasiga joriy yilda sport sohasi uchun ko‘zda tutilgan mablag‘lar doirasida 2 milliard so‘m ajratilishini ta’minlasin.
17. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bilan birgalikda 2022 yil 20 dekabrga qadar sport maktablari hamda Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarini xalqaro talablarga javob beradigan dzyudo sport anjomlari, jihozlari, kiyimlari va ekipirovkasi hamda boshqa zarur vositalar bilan ta’minlasin va ushbu maqsadlarga Sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining 2022 yil uchun respublika kalendar rejasida ajratilgan mablag‘larning iqtisod qilingan qismidan zarur mablag‘lar yo‘naltirsin.
18. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi hamda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi mazkur qarorning mazmun-mohiyati va amaliy ahamiyatini yoritishga oid maqolalar, brifinglar, tematik teleko‘rsatuvlar tashkil etsin.
19. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
20. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I. Ikramov, sportni rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Sh.Sh.Maxmudov hamda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi A.Ya.Kamilov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

Президент подписал Постановление о дальнейшем развитии дзюдо
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Постановление "О мерах по дальнейшему развитию вида спорта дзюдо".
В целях исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2022 года № ПП–127 «Об ускорении подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх», а также повышения популярности дзюдо среди населения как олимпийского вида спорта, совершенствования системы отбора талантливых спортсменов среди молодежи, обеспечения достижения национальными сборными командами страны высоких результатов в престижных спортивных соревнованиях:
1. Определить основными направлениями развития вида спорта дзюдо:
превращение дзюдо в один из наиболее массовых видов спорта среди населения, внедрение новой системы выявления, выбора и отбора (селекции) и подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных дзюдоистов;
пробуждение интереса к дзюдо и формирование у детей дошкольного возраста начальных навыков по данному виду искусства борьбы;
развитие системы подготовки профессиональных тренеров, квалифицированных судей и специалистов, разработку учебно-методических пособий по дзюдо;
дальнейшее развитие и приведение инфраструктуры по дзюдо в соответствие с международными требованиями, увеличение количества залов по дзюдо в средних общеобразовательных школах;
поэтапное включение дзюдо в программу занятий по физической подготовке военнослужащих Вооруженных Сил и сотрудников правоохранительных органов, организацию факультативных занятий и кружков по данному виду спорта для учащихся и студентов образовательных учреждений их системы;
развитие дзюдо среди женщин, разработку и реализацию долгосрочных перспективных планов развития женского дзюдо;
пропаганду дзюдо в средствах массовой информации как важной составной части здорового образа жизни и обеспечение использования в этом процессе информатизации и мультимедийных продуктов высокого уровня.
2. Утвердить:
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию вида спорта дзюдо в 2022–2023 годах согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития вида спорта дзюдо в 2022–2025 годах согласно приложению № 2.
3. Установить, что с 1 января 2023 года в Узбекистане по виду спорта дзюдо в традиционной форме проводятся следующие соревнования:
международный турнир «Большой шлем» среди взрослых;
международный турнир среди юношей и девушек в возрасте до 18 лет, посвященный памяти победителя чемпионата Азии и мастера спорта Узбекистана международного класса Учкуна Муродова;
«Кубок министра народного образования» среди учащихся средних общеобразовательных школ;
«Кубок министра высшего и среднего специального образования» среди учащихся-студентов средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений;
«Кубок министра обороны» в системе Вооруженных Сил;
Чемпионат мира среди военнослужащих в 2024–2025 годах.
Министерству развития спорта (Махмудов Ш.) совместно с Министерством обороны, Министерством народного образования, Министерством высшего и среднего специального образования, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией дзюдо Узбекистана:
в месячный срок утвердить план мероприятий по тщательной подготовке и проведению на высоком уровне соревнований, указанных в пункте 3 настоящего постановления;
обеспечить участие в международных турнирах наряду с отечественными дзюдоистами также сильных международных дзюдоистов, тренеров и судей с высоким рейтингом;
широко освещать процесс проведения вышеуказанных соревнований и турниров в местных и зарубежных средствах массовой информации и иных источниках коммуникаций.
Министерству туризма и культурного наследия (Ибрагимов Б.) включить вышеуказанные соревнования и турниры в перечень объектов туристских маршрутов, принять меры по привлечению к ним иностранных и местных туристов.
4. Принять к сведению, что в соответствии с планом Международной федерации дзюдо в октябре 2022 года в городе Ташкенте установлено проведение Чемпионата мира по дзюдо среди взрослых.
расходы, связанные с проведением чемпионата мира, покрываются за счет средств спонсоров (титульного спонсорства, рекламы, информационного партнерства и медиа-прав на телевизионную трансляцию), а также средств Федерации дзюдо Узбекистана. При этом получаемая прибыль остается в распоряжении Федерации дзюдо Узбекистана и направляется на дальнейшее развитие дзюдо, включая строительство и оснащение школ дзюдо и финансирование деятельности федерации;
при проведении чемпионата мира расходы, связанные с членскими взносами и премиальными выплатами, покрываются за счет средств Федерации дзюдо Узбекистана.
Министерству развития спорта и Национальному олимпийскому комитету Узбекистана совместно с хокимиятом города Ташкента и Федерацией дзюдо Узбекистана обеспечить проведение чемпионата мира на высоком уровне и принять меры по решению всех связанных с ним организационных вопросов.
5. Создать с 1 января 2023 года Денаускую и Ургенчскую школы спортивного мастерства по дзюдо (далее – школы дзюдо) в качестве государственных спортивно-образовательных учреждений, входящих
в систему Министерства развития спорта, на базе специализированных государственных школ-интернатов по олимпийским и национальным видам спорта в Денауском районе Сурхандарьинской области и городе Ургенче Хорезмской области.
Определить, что в школах дзюдо:
деятельность направлена на отбор и в основном подготовку для национальных сборных команд талантливых и одаренных молодых спортсменов по дзюдо;
прием на учебу осуществляется с 5-го класса и устанавливается семилетний срок обучения;
образовательный процесс определяется Министерством развития спорта и Министерством народного образования и осуществляется в соответствии с утвержденным учебным планом;
оплата труда директора, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и воспитателей, а также стимулирование труда заместителя директора школы по духовно-просветительской работе и воспитателей осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора, его заместителей по учебной работе и спорту, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять правительственное решение об организации деятельности школ дзюдо.
6. Внедрить начиная с 1 января 2023 года:
программу «Дзюдо для детей» по развитию вида спорта дзюдо в средних общеобразовательных школах;
проект «Дошкольное дзюдо» в дошкольных образовательных организациях.
а) в рамках программы «Дзюдо для детей»:
совместно с Министерством народного образования определяются средние общеобразовательные школы, оснащенные спортивными залами, учащиеся которых изъявили желание заниматься дзюдо;
в отдельных спортивных секциях дзюдо в отобранных средних общеобразовательных школах занятия проводятся во внеурочное время тренерами-преподавателями, привлеченными из спортивных школ, расположенных вблизи территории отобранных общеобразовательных школ;
для создания залов дзюдо, расширения и оснащения действующей инфраструктуры по дзюдо в средних общеобразовательных школах привлекаются инвестиции и гранты;
обеспечивается тесная связь с программой Международной федерации дзюдо «Дзюдо в школах», внедряются направления, реализуются функции и иные важные меры указанной программы;
проводятся мероприятия по широкой пропаганде и популяризации дзюдо в кругу молодежи, повышению интереса молодых людей к данному виду спорта, оказанию содействия в проведении соревнований по дзюдо, а также поддержке учащихся с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью;
б) в рамках проекта «Дошкольное дзюдо»:
воспитанники привлекаются к регулярным занятиям по дзюдо путем популяризации и широкой пропаганды данного вида спорта в дошкольных образовательных организациях;
у воспитанников формируется сильная и действенная мотивация к занятиям по дзюдо.
7. Министерству народного образования (Саидов Б.) совместно с Министерством развития спорта (Икрамов А.) и Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) начиная с 2023 года ежегодно направлять до 5 миллиардов сумов из средств Фонда содействия реформам в сфере народного образования на обеспечение отобранных школ учебными пособиями, татами, аксессуарами и иными необходимыми принадлежностями для популяризации вида спорта дзюдо среди учащихся.
8. Установить, что:
оплата труда тренеров-преподавателей, осуществляющих деятельность в рамках программы «Дзюдо для детей», производится на основе нормативов, установленных для тренеров-преподавателей спортивных школ в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
залы дзюдо, построенные и сданные в эксплуатацию в рамках программы «Дзюдо для детей», находятся на балансе средних общеобразовательных школ в системе Министерства народного образования и комплектуются Министерством развития спорта квалифицированными тренерами совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана в целях полноценного и эффективного осуществления их деятельности;
в залах дзюдо, построенных и сданных в эксплуатацию в рамках программы «Дзюдо для детей», образуются филиалы Спортивного клуба дзюдо при Федерации дзюдо Узбекистана, методическое руководство деятельностью которых осуществляет Федерация дзюдо Узбекистана, в результате ежегодно расширяется охват учащихся средних общеобразовательных школ обучением дзюдо, среди них организовываются турниры и соревнования.
9. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Федерации дзюдо Узбекистана, предусматривающие:
открытие с 2022/2023 учебного года направления образования бакалавриата «Дзюдо и спортивная деятельность» в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека;
определение квоты приема на направление образования бакалавриата «Дзюдо и спортивная деятельность» Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека в рамках параметров приема на 2022/2023 учебный год.
10. Согласиться с предложением Министерства развития спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Федерации дзюдо Узбекистана о создании Академии дзюдо Узбекистана в системе Министерства развития спорта.
11. Определить основными задачами Академии дзюдо Узбекистана:
повышение профессионального мастерства и квалификации спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по дзюдо, включая парадзюдо;
оказание содействия в подготовке профессиональных, высококвалифицированных спортсменов, тренеров, тренеров-селекционеров, судей и иных специалистов по дзюдо, включая парадзюдо, на основе международных требований;
обновление учебных программ и методологии по дзюдо, включая парадзюдо, внедрение передовых инновационных технологий в процесс подготовки молодежи;
организацию семинаров, тренингов, мастер-классов и учебных занятий с участием отечественных и зарубежных специалистов.
12. Определить источниками финансирования деятельности Академии дзюдо Узбекистана:
средства Федерации дзюдо Узбекистана;
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять правительственное решение об организации деятельности Академии дзюдо Узбекистана.
13. Хокимияту города Ташкента (Артикходжаев Ж.) принять меры:
совместно с Академией наук – по возврату в резерв в установленном порядке пустующей части земельного участка, выделенного для постоянного пользования Институту химии и физики полимеров Академии наук (Шайхантахурский район, улица Абдуллы Кадыри, дом 7б), прилегающего к основной базе Федерации дзюдо Узбекистана;
по государственной регистрации в качестве государственной собственности и выделению Министерству развития спорта земельного участка, возвращенного в резерв, на основе права постоянного пользования.
Министерству развития спорта (Исмаилов М.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) обеспечить подписание соглашения о социальном партнерстве, предусматривающего строительство на отведенном земельном участке зданий и сооружений Федерации дзюдо Узбекистана, а также строительство и ввод в эксплуатацию зданий и сооружений (спортивных залов, учебных зданий, столовой и вспомогательных помещений) по образцу многофункционального современного универсального центра дзюдо «Кодокан» Японии, соответствующего требованиям Международной федерации дзюдо и оснащенного спортивным оборудованием, за счет благотворительных пожертвований физических и юридических лиц.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев A.) совместно с Министерством развития спорта (Исмаилов М.), хокимиятом Ташкентской области и Федерацией дзюдо Узбекистана обеспечить внесение предложения о включении в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2023 год строительства отвечающих стандартам Международной федерации дзюдо общежития на 50 мест, столовой, тренажерного зала, медицинского пункта и полностью оснащенной современным спортивным оборудованием учебно-тренировочной базы для национальных сборных команд по дзюдо на территории поселка Акташ в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
15. Хокимияту Ташкентской области (Мирзаев З.) по согласованию с ГУП «Туристско-рекреационная зона «Чарвак» обеспечить выделение Министерству развития спорта до конца 2022 года 0,5 га земельного участка на территории поселка Акташ в Бостанлыкском районе Ташкентской области на основе права постоянного пользования.
Министерству развития спорта (Исмаилов М.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана (Камилов А.) обеспечить подписание соглашения о социальном партнерстве, предусматривающего строительство на отведенном земельном участке учебно-тренировочной базы для национальных сборных команд.
16. Министерству финансов (Ишметов Т.) совместно с Министерством развития спорта обеспечить выделение 2 миллиардов сумов в рамках средств, предусмотренных Национальному олимпийскому комитету Узбекистана на сферу спорта в текущем году, в целях реализации мер, определенных настоящим постановлением, обеспечения спортивным оборудованием и принадлежностями дзюдо, а также дальнейшего развития дзюдо.
17. Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с Федерацией дзюдо Узбекистана в срок до 20 декабря 2022 года обеспечить спортивные школы и Центры подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта спортивным инвентарем, оборудованием, одеждой и экипировкой дзюдо и иными необходимыми средствами, соответствующими международным требованиям, и направить на данные цели необходимые средства за счет сэкономленной части средств, предусмотренных в Республиканском календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2022 год.
18. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана создать и организовать статьи, брифинги и тематические телепередачи по освещению сути и содержания, а также практического значения настоящего постановления.
19. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
20. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Махмудова Ш.Ш. и председателя Федерации дзюдо Узбекистана Камилова А.Я. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.A.