Oʼsmirlar oʼrtasidagi dunyo birinchiligida munosib qatnashgan yosh ogʼir atletikachilarimiz kutib olindi
Meksikaning Leon shahrida ogʼir atletika boʼyicha oʼsmirlar oʼrtasida jahon chempionati boʼlib oʼtgani haqida xabar bergan edik. Bugun tunda musobaqada yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan yoshlarimiz diyorimizga qaytib kelishdi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida oʼtgan tantanali kutib olish marosimida Sportni rivojlantirish vazirining oʼrinbosari, Oʼzbekiston ogʼir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʼrinbosari Shahrullo Mahmudov, Oʼzbekiston ogʼir atletika federatsiyasi raisining oʼrinbosari Rahmon Xolmirzaev, federatsiyaning boshqa mutasaddilari, sportchilarimizning yaqinlari ishtirok etishdi. Shahrullo Sharipovich atletlarimizni qoʼlga kiritilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, ularga kelgusi musobaqalarda ham Yangi Oʼzbekiston sharafini munosib himoya qilishlarini tilab qoldi.
Maʼlumot uchun, murabbiy Nurillo Togʼaev boshchiligida qatnashgan 4 nafar sportchimizning barchasi ushbu dunyo birinchiligida shohsupaga koʼtarilishdi. Diyorbek Ermatov, Аbrorbek Maʼrufbekov, Qudratbek Salimjonov va Nigora Suvonovadan iborat jamoamiz 8 ta kumush va 2 ta bronza, jami 10 ta medalga sazovor boʼldilar.
Endi sportchilarimiz qisqa hordiqdan soʼng kelasi oy poytaxtimizda oʼtadigan oʼsmirlar va yoshlar oʼrtasidagi Osiyo chempionatiga tayyorgarlikni davom ettirishadi.

Юные тяжелоатлеты Узбекистана, достойно выступившие на ЧМ, вернулись на Родину
Ранее мы сообщали о том, что в мексиканском городе Леон состоялся чемпионат мира по тяжёлой атлетике среди юниоров. Сегодня ранним утром в нашу страну вернулась сборная Узбекистана, достойно защищавшая честь нашей страны на престижных соревнованиях.
В торжественной встрече, прошедшей в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова, приняли участие заместитель министра Развития спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Рахмон Холмирзаев и другие официальные лица Федерации, близкие и родные спортсменов. Шахрилло Шарипович поздравил атлетов с достигнутым успехом и пожелал им продолжать достойно представлять новый Узбекистан на предстоящих соревнованиях.
Отметим, что все 4 спортсмена, выступавшие под руководством тренера Нурилло Тогаева, поднялись на пьедестал почёта на ЧМ. Сборная Узбекистана, в состав которой вошли Диёрбек Эрматов, Аброрбек Маруфбеков, Кудратбек Салимжонов и Нигора Сувонова, завоевала 8 серебряных и 2 бронзовые медали.
Теперь атлеты после короткого отдыха приступят к подготовке к чемпионату Азии среди юниоров и молодёжи Ташкент-2022, который состоится в следующем месяце.