Sportimiz fidoyilariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishonlari topshirildi
Har yili “Nuroniy” jamgʻarmasi tomonidan uzoq yillar mamlakatimizning bir qator sohalarida samarali faoliyat olib borgan yurtdoshlarimizga turli darajadagi “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishonlari topshirib kelinadi. Tashkilot Vasiylik kengashi bu yil ham bir guruh vatandoshlarimizni mazkur koʻkrak nishoni bilan mukofotlash toʻgʻrisidagi qarorini eʼlon qilgani haqida xabar bergan edik. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida mukofotga loyiq koʻrilgan sport sohasi vakillarini taqdirlash tadbiri boʻlib oʻtdi.
Unda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vaziri oʻrinbosari, “Nuroniy” jamgʻarmasi Boshqaruv raisi, Oʻzbekiston Qahramoni, Senator Sodiqjon Turdiyev, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, “Nuroniy” jamgʻarmasi raisining oʻrinbosari Sharof Ubaydullayev, Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va bir guruh faxriylarimiz ishtirok etishdi.
Tadbirni Adham Ikramov ochib berdi va mamlakatimizda keksalarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning turmush darajasi va ijtimoiy faolliklarini yanada oshirishga davlat darajasida eʼtibor qaratib kelinayotgani haqida gapirdi. Shuningdek, Adham Ilhamovich hukumatimizning ushbu tashabbusini davom ettirgan holda Sportni rivojlantirish vazirligi ham hamisha faxriylarimizga yordam koʻrsatishga tayyor ekanini bildirdi.
Oʻz navbatida, Sodiqjon Turdiyev ham soʻz olib, oʻzbek sportining hozirgi yutuqlarida faxriylarimizning hissasi, ularning sportimizga mustahkam tamal toshi qoʻyib bergani haqida alohida toʻxtaldi. Shuningdek, u sport faxriylari kelgusida ham “Nuroniy” jamgʻarmasining eʼtiborida boʻlishi, tashkilot tomonidan ularning salomatligini tiklash uchun kerakli sharoit yaratilishini taʼkidladi.
Shundan soʻng uzoq yillar oʻzbek sporti rivojiga umrining katta qismini baxshida etgan Bahodir Nazirov, Rahmonberdi Ahmedov, Arslon Ilov, Larisa Pavlova, Svetlana Babanina kabi 13 nafar sportimiz fidoyilariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishoni va pul mablagʻlari topshirildi.
Tadbir yakunida Bahodir Maxsitov sport faxriylari nomidan koʻrsatilayotgan eʼtibor va gʻamxoʻrlik uchun minnatdorchilik bildirib, ularning yurtimiz sporti rivoji uchun hamisha yordam koʻrsatishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

Достойные личности удостоились нагрудных знаков "Мехнат фахрийси" I степени
Ежегодно Фонд "Нуроний" вручает нагрудные знаки "Мехнат фахрийси" различных степеней нашим соотечественникам, долгие годы плодотворно работавшим в различных сферах деятельности. Мы сообщали о том, что Попечительский совет Организации в этом году также объявил о решении наградить группу отечественных ветеранов данным нагрудным знаком. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана отметили почётным знаком представителей спортивной сферы, включённых в список достойных кандидатов.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, заместитель министра По поддержке махалли и семьи, председатель правления фонда “Нуроний”, Герой Узбекистана, Сенатор Содикжон Турдиев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя фонда “Нуроний” Шароф Убайдуллаев, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов и группа ветеранов.
Праздничную встречу открыл Адхам Ильхамович и рассказал о том, что в стране на государственном уровне уделяется внимание всесторонней поддержке пожилых людей, дальнейшему повышению их уровня жизни и социальной активности.
В свою очередь, Содикжон Турдиев также остановился на вкладе ветеранов в сегодняшние достижения и развитие узбекского спорта. Он также отметил, что ветераны спорта и впредь будут находиться под пристальным вниманием Фонда “Нуроний”, со стороны Организации будет оказана необходимая всесторонняя помощь.
После этого 13 ветеранам, внёсшие большой вклад в развитие узбекского спорта, таким как Баходир Назиров, Рахмонберди Ахмедов, Арслан Илов, Лариса Павлова, Светлана Бабанина, были вручены нагрудные знаки “Мехнат фахрийси” I степени и денежные вознаграждения.
В завершение мероприятия Баходир Махситов от имени ветеранов спорта поблагодарил за оказываемое внимание и заботу со стороны государства, и выразил готовность всегда вкладывать свою лепту в развитие узбекского спорта.