Yana sanoqli kunlardan soʻng Turkiyaning Konya shahrida Islom birdamligi oʻyinlari start oladi. Tashkiliy qoʻmita Oʻyinlarning reglamenti va musobaqada ishtirok eta oladigan jamoalardan kelib tushgan talabnomalar boʻyicha har bir dasturda qatnashadigan davlatlar nomini eʼlon qildi.
Maʼlumki, davlatimiz rahbari oʻtgan yili Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlaridan qaytib kelgan delegatsiyamizni qabul qilar ekan, kelgusi Olimpiadalarda jamoaviy dasturlarda ham litsenziya qoʻlga kiritish boʻyicha aniq vazifalarni belgilab bergan edi. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Sportni rivojlantirish vazirligi bilan hamkorlikda bu yoʻnalishdagi ishlarni boshlab yuborgan boʻlib, Islom birdamligi oʻyinlarida jamoaviy dasturda qatnashadigan 2 ta terma jamoamiz mazkur harakatning amaliy natijasi deyish mumkin.
Boʻlajak musobaqada hamyurtlarimiz gandbol va 3x3 basketbol boʻyicha ayollar oʻrtasidagi bahslarda medallar uchun kurash olib borishadi. Kompleks musobaqa qoidalariga koʻra, jamoaviy sport turlarida ajratilgan kvotalar boʻyicha jahon reytingidagi mos davlatlar tanlab olinadi. Shu bois gandbol va 3x3 basketbol boʻyicha erkaklar, shuningdek, voleybol hamda futbol boʻyicha ham erkaklar, ham ayollar jamoalarimiz kerakli reyting pogʻonalariga kira olmagani uchun bu yilgi Islom birdamligi oʻyinlarida qatnasha olmaydi. Qurʼa tashlash marosimi 3-iyul kuni boʻlib oʻtadi.
Maʼlumot uchun, bir yilga kechiktirilgan mazkur V Islom birdamligi oʻyinlari 9-18-avgust kunlari boʻlib oʻtadi. Unda Oʻzbekiston delegatsiyasi 23 sport turida 270 ga yaqin atlet bilan qatnashishi rejalashtirilgan.

Конья-2021: в каких командных видах спорта мы будем выступать?
Остаются считанные дни до старта Игр Исламской солидарности в турецком городе Конья. Оргкомитет огласил стран-участниц в командных видах спорта в соответствии с регламентом Игр и заявками сборных, которые могут принять участие в соревнованиях.
Как известно, глава государства, принимая делегацию, вернувшуюся в прошлом году с Олимпийских игр Токио-2020, обозначил конкретные задачи по завоеванию лицензий в командных дисциплинах на предстоящих главных стартах четырёхлетия. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана совместно с Министерством развития спорта начал работу в этом направлении. И участие 2-х Национальных сборных, участвующие в командной программе на Играх Исламской солидарности, можно назвать началом в достижении поставленных задач и цели.
На предстоящем престижном турнире наши соотечественницы будут бороться за медали в женских соревнованиях по гандболу и баскетболу 3х3. По правилам комплексных состязаний по квотам, выделяемым в командных видах спорта, отбираются подходящие страны мирового рейтинга. В связи с этим мужские сборные по гандболу, баскетболу 3х3, а также мужские и женские дружины по волейболу и футболу не смогут принять участие в Конья-2021 из-за того, что не попали на необходимые рейтинговые позиции. Жеребьёвка предстоящих соревнований состоится 3 июля.
Отметим, что V Игры Исламской солидарности, которые были отложены на год, пройдут с 9 по 18 августа. В них планируется участие делегации Узбекистана с 270 атлетами в 23 видах спорта.