Maqsad – delegatsiyamiz uchun barcha qulay sharoitlarni yaratish
Joriy yil Turkiyaning Konya shahrida boʻlib oʻtadigan V Islom birdamligi oʻyinlari oʻzbek sporti eʼtiborida turgan eng katta start boʻlib turibdi. Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga tayyorlanayotgan atletlarimizning hozirligini koʻrib olish uchun ayni qulay fursat, deya eʼtirof etilayotgan musobaqaga har tomonlama jiddiy hozirlik koʻrilmoqda.
Shu kunlarda Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi mutasaddilari Konya shahrida xizmat safarida boʻlib turishibdi. Undan koʻzlangan maqsad mezbon shahar infratuzilmasi, transport-logistika tizimi, sportchilar uchun yaratiladigan sharoitlar, obyektlar orasidagi masofa, Olimpiya shaharchasi bilan yaqindan tanishishdir.
Vazirlik va Qoʻmita rahbariyati ishlab chiqqan rejaga koʻra, 9-18-avgust kunlari oʻtadigan V Islom birdamligi oʻyinlarida delegatsiyamiz dasturga kiritilgan 27 sport turidan 23 tasida 270 nafarga yaqin sportchi bilan ishtirok etishi moʻljallangan. Umumiy hisobda esa boʻlajak turnirga dunyoning 54 mamlakatidan 3500 nafar atrofida sportchi tashrif buyurishi kutilmoqda. Shu bois yuqorida qayd etilgan yoʻnalishlar boʻyicha kerakli maʼlumotlarni toʻplash musobaqa davomida delegatsiyamizga maksimal qulayliklar yaratish uchun juda muhimdir.
Hozirda barcha terma jamoalarimiz ushbu kompleks musobaqaga qizgʻin tayyorgarlik olib bormoqda. Murabbiylar shtabi bilan tuzilgan yangi rejaga muvofiq, har bir federatsiya musobaqa oʻtadigan avgust oyiga oʻz atletlarining sport formasini maksimal darajada yuqori pogʻonaga olib chiqadi.
7500-yillik tarixga ega Konya shahrida ayni paytda 2 milliondan ortiq inson istiqomat qiladi. Shahar dengiz sathidan 1000 metrdan ziyodroq balandlikda joylashgan, iqlimi kontinental. Maʼlum qilinishicha, avgust oyida shaharda oʻrtacha 22-25 daraja issiq boʻladi. Shubhasiz, bu har qanday sport turida bellashuvlar oʻtkazish uchun juda qulay sharoit, deyish mumkin.
Ishchi guruh tashrif davomida Oʻyinlarning ochilish va yopilish marosimi boʻlib oʻtadigan bosh stadion, stenddan otish, yengil atletika, suzish, basketbol, velodrom kabi obyektlarda boʻlib, u yerdagi sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.

Визит рабочей группы Узбекистана в Конью помог изучить условия подготовки к Играм Исламской солидарности изнутри
Соревнования V Игр Исламской солидарности, которые пройдут в этом году в турецком городе Конья, являются самым крупным стартом в текущем году. Это благоприятная возможность увидеть отечественных атлетов, готовящихся с большой ответственностью к Олимпийским играм Париж-2024.
В эти дни представители Министерства развития спорта и Национального Олимпийского комитета с рабочим визитом находятся в Конье. Одной из основных целей поездки является ознакомление с городской инфраструктурой, в которой будут проходить предстоящие важные соревнования, условиями, которые создаются для спортсменов, расстоянием между объектами, Олимпийской деревней.
Согласно плану, разработанному руководством Министерства и Комитета, на V Играх Исламской солидарности, которые пройдут с 9 по 18 августа, делегация Узбекистана будет представлена около 270 спортсменами в 23 из 27 видов спорта, включённых в программу престижных стартов. В общей сложности на предстоящем турнире ожидается участие около 3500 спортсменов из 54 стран мира. Поэтому сбор необходимой информации по вышеуказанным направлениям очень важен для создания максимальных удобств отечественной делегации в ходе соревнований.
В настоящее время все сборные страны интенсивно готовятся к данным комплексным состязаниям. В соответствии с новым планом, разработанным с тренерским штабом каждой Федерации, на основании поручений, данных ответственными лицами, к августу месяцу к самим соревнованиям спортивная форма атлетов будет доведена до максимально возможного уровня.
В городе Конья, которому 7500 лет, в настоящее время проживает более 2 миллионов человек. Город расположен на высоте более 1000 метров над уровнем моря, климат континентальный. Сообщается, что в августе в городе будет в среднем 22-25 градусов тепла. Несомненно, можно сказать, что это очень благоприятные условия для проведения соревнований в любом виде спорта.
В ходе визита рабочая группа побывала на таких объектах, как главный стадион, где пройдут церемонии открытия и закрытия Игр, стендовая стрельба, лёгкая атлетика, плавание, баскетбол, велодром, где ознакомилась с условиями.