Тemur Kapadze: “11 kishi boʻlganimizda, bu oʻyinda osonroq gʻalaba qozongan boʻlar edik”
Osiyo kubogi chorak final doirasidan oʻrin olgan dramatik bahsdan soʻng jamoamiz murabbiyi Temur Kapadze va Jasur Jaloliddinov oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashishdi.
– Qizil kartochka oʻyinga qanday darajada taʼsir qildi? (savol ham murabbiy, ham futbolchiga)
– Avvalambor, xalqimizni gʻalaba bilan taqdirlayman. Ular bizni oxirigacha qoʻllashdi. Qizil kartochka kutilmagan holat boʻldi. Erta 10 kishi boʻlib qolganimiz katta qiyinchilik tugʻdirdi. Shunday boʻlsa ham yigitlar ruhan sinib qolishmadi, buning uchun ularga rahmat. Asosiysi, gʻalaba qozondik. (T.Kapadze)
Murabbiyimning gaplariga qoʻshilgan holda shuni aytamanki, bugun stadionda til bilan taʼriflashga ojiz atmosferani koʻrdik. Xuddi Yevropa Chempionlar ligasiga oʻynagandek boʻldik. Qizil kartochka katta taʼsir oʻtkazdi. Bu bizni qanday kuchli ekanimizni koʻrsatishga sabab boʻldi. Shunday oʻyinlar orqali biz katta tajriba olamiz. Yana bir bor bizni ajoyib qoʻllab-quvvatlab turgan tomoshabinlarga tashakkur aytamiz. (J.Jaloliddinov)
– Yarim finalda qaysi jamoa tushishini xohlaysiz?
– Yaponiya ham, Koreya ham kuchli. Lekin bu taqdirga bogʻliq. Kim kuchli boʻlsa, oʻsha bilan toʻqnash kelamiz. Ikkala jamoaga ham omad tilab qolaman. (T.Kapadze)
– Arab oʻyinini oldindan bilamiz. Yigitlar bilan avvalroq bunga tayyorgarlik koʻrilmaganmidi?
– Bu borada futbolchilarga tushuntirish ishlari olib boriladi. Lekin hammada har xil ruhiyat, psixologiya bor. Ular maydonga jangovor ruhda tushishadi. Oʻsha vaziyatda darvozabonimizning oʻzi bizning foydamizga qoʻpollik ishlab olishi mumkin edi. Bu biz uchun katta saboq boʻldi. (T.Kapadze)
– Neʼmatovning qizil kartochka olgani keyingi oʻyinda biz uchun qanchalik katta yoʻqotish?
– U jamoamizdagi yetakchilardan biri. Uning tajribasi kattaligini inobatga olsak, bu biz uchun katta yoʻqotish boʻladi. Futbolda jamoada 23 oʻyinchi boʻladi. Keyingi uchrashuvda zaxira darvozabonimiz bilan kerakli natijaga erishishga harakat qilamiz. (T.Kapadze)
– Birinchi goldan keyin va hisob tenglashtirilgan vaqt orasidagi reaksiyangizni tasvirlab bersangiz ...
– Qizil kartochka sabab 1 kishi kam boʻlib, qiyin vaziyatga tushib qoldik. Yigitlarga ishonar edim. 11 kishi boʻlganimizda, bu oʻyinda osonroq gʻalaba qozongan boʻlar edik. Oxirigacha oʻz oldimizga qoʻygan maqsad sari harakat qildik va haqli gʻalabaga erishdik deb oʻylayman. (T.Kapadze)
– Oʻyingacha boʻlgan mashgʻulot jarayonida ekstra taym va penaltilar seriyasiga tayyorgarlik koʻrilganmidi?
– Albatta, kecha mashgʻulot davomida penaltilar seriyasini mashq qilgan edik. Bungacha shogirdlarimga har qanday vaziyatga tushib qolishimiz mumkinligi, barchasiga tayyor boʻlishimiz kerakligi haqida aytib oʻtganman. Toʻgʻri, erta qizil kartochka olganimiz ozroq hayajonga solgan boʻlsa ham, bunday vaziyatlarga tayyorlangan edik. (T.Kapadze)

Тимур Кападзе: "Если бы нас было 11 человек, нам было бы легче выиграть эту игру”
После драматичной борьбы за место в четвертьфинале Кубка Азии тренер отечественной команды Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов поделились своими впечатлениями от игры.
– На сколько повлияла красная карточка на игру? (вопрос и тренеру, и игроку)
– Прежде всего, поздравляю наш народ с победой. Они поддерживали нас до конца. Красная карточка стала неожиданностью. То, что мы рано начали выступать с 10 игроками, стало большой проблемой для нас. Всё-таки ребята не сломались духом, спасибо им за это. Главное, чтобы мы победили. (Т.Кападзе)
- В дополнение к тому, что сказал мой тренер, отмечу, что сегодня на стадионе мы увидели атмосферу, которую невозможно описать словами. Было такое ощущение, как будто мы играли в Лиге чемпионов Европы. Красная карточка оказала большое влияние. Это заставило нас показать, насколько мы сильны. Благодаря таким играм мы получаем большой опыт. Ещё раз спасибо зрителям, которые оказали нам невероятную поддержку. (Дж.Джалолиддинов)
Какую команду хотели бы видеть в соперниках в полуфинале?
- И Япония, и Корея сильны. Но это зависит от судьбы. Мы сталкиваемся с тем, кто сильнее. Желаю удачи обеим командам. (Т.Кападзе)
Мы уже знаем арабскую игру. С ребятами раньше не готовились к этому?
– В связи с этим с игроками проводится разъяснительная работа. Но у всех разная психика и психология восприятия. Они выходят на поле в боевом духе. В этой ситуации наш вратарь сам мог создать неприятную ситуацию для соперников. Это был большой урок для нас. (Т.Кападзе)
Насколько велика потеря для нас в следующей игре при получении Нематовым красной карточки?
– Он один из лидеров нашей команды. Учитывая его опыт, это большая потеря для нас. В футболе в команде 23 игрока. В следующей встрече мы постараемся добиться желаемого результата с нашим запасным вратарём. (Т.Кападзе)
Как Вы опишите свою реакцию в промежутке времени после первого гола и до того, когда счёт сравнялся...
– Из-за красной карточки мы играли в меньшинстве, оказались в сложной ситуации. Я верил в ребят. Если бы нас было 11 человек, нам было бы легче выиграть эту игру. Думаю, что мы до конца шли к поставленной цели и одержали заслуженную победу. (Т.Кападзе)
– В процессе предматчевой подготовки готовились к экстра тайму и серии пенальти?
– Конечно, во время вчерашней тренировки мы готовились к серии пенальти. До этого я говорил своим подопечным, что можем оказаться в любой ситуации, что мы должны быть готовы ко всему. Конечно, были готовы к таким ситуациям, хотя получение ранней красной карточки заставило немного поволноваться. (Т.Кападзе)