Suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionatida ishtirok etuvchi tarkibimiz maʼlum
18-iyun 3-iyul kunlari Vengriya poytaxti Budapesht shahri suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Unda terma jamoamiz vakillari suzish, sinxron suzish va suvga sakrash dasturlarida ishtirok etishadi. Oʻzbekiston suzish federatsiyasining maʼlum qilishicha, terma jamoamiz quyidagi sportchilar bilan Vengriyaga yoʻl oladi:
Suzish: Xurshidjon Tursunov, Aleksey Tarasenko.
Tursunov 50 metrga batterflyay va 50 metrga erkin usullarda suzish, Tarasenko esa 100 va 200 metrlarga erkin usullarda suzish dasturida startga chiqadi.
Suvga sakrash: Botir Hasanov, Marsel Zаynеtdinov, Kamronbek Xodjimov.
Hasanov va Zаynitdinov boʻlajak jahon chempionatida 10 metrdan sinxron sakrash dasturida, Xodjimov esa 3 metrli tramplindan sakrash boʻyicha oʻz omadini sinab koʻradi.
Sinxron suzish: Dinara Ibragimova, Diana Oneks, Ziyodaxon Toshxoʻjayeva, Anna Vashenko, Vyacheslav Rudnev.
Ibragimova hamda Rubnev birgalikda mikst dasturida, Oneks va Toshxoʻjayeva duet chiqishlarida qatnashsa, Vashenko zaxira sportchisi sifatida roʻyxatdan oʻtgan.
Qayd etish joiz, ushbu jahon chempionati aslida oʻtgan yili Yaponiyaning Fukuoka shahrida oʻtkazilishi lozim edi. Tokio-2020 Olimpiadasi 1 yilga kechiktirilgach, dunyo birinchiligi ham 2022-yilga qoldirildi. Biroq 2021-yil yakunida Fukuoka maʼmuriyati epidemiologik vaziyat sabab musobaqani qabul qila olmasligini bildirgach, mezbonlik Budapesht shahriga oʻtdi. Shu tariqa, Vengriya poytaxti soʻnggi 7 yil ichida ikkinchi bor mazkur nufuzli startni qabul qilmoqda.

Известны имена участников ЧМ по водным видам спорта, которые представят Узбекистан
С 18 июня по 3 июля в столице Венгрии пройдёт чемпионат мира по водным видам спорта. В нём представители сборной Узбекистана примут участие в программах по плаванию, синхронному плаванию и прыжкам в воду. По информации Федерации плавания Узбекистана, отечественная делегация отправится в Будапешт следующим составом:
Плавание: Хуршиджон Турсунов (50 м баттерфляем и 50 м вольным стилем), Алексей Тарасенко (100 и 200 м вольным стилем)
Прыжки в воду: Ботир Хасанов, Марсель Зайнетдинов (синхронные прыжки с 10-метровой вышки), Камронбек Ходжимов (с 3-метрового трамплина)
Синхронное плавание: Диана Онекс, Зиёдахон Тошхужаева (в дуэте); Динара Ибрагимова, Вячеслав Руднев (в микст программе); Анна Ващенко (резервная спортсменка)
Стоит отметить, что данный чемпионат мира должен был состояться в прошлом году в Японии. Поскольку Олимпиада в Токио 2020 года была отложена на год, мировое первенство также было перенесено на 2022 год. Однако в конце 2021 года, когда администрация Фукуоки заявила, что из-за эпидемиологической ситуации город не может принять соревнования, проведение было перенесено в город Будапешт. Таким образом, столица Венгрии второй раз по счёту принимает этот престижный старт за последние 7 лет .