Sportni rivojlantirish vazirligida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Milliy antidoping agentligiga yangi bosh direktor tayinlanishi munosabati bilan yigʻilish oʻtkazildi.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan Abdushukur Sadikov Milliy antidoping agentligining bosh direktori etib tayinlandi. Shu munosabat bilan Nodirjon Tursunov ushbu lavozimdan ozod qilindi.
Yigʻilishni Sportni rivojlantirish vaziri Adxam Ikramov olib bordi. Unda Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosarlari Shahrullo Mahmudov, Abdullo Aslonov va Murod Ismoilov, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Vazirlar Mahkamasining masʼul xodimlari, Vazirlik mutasaddilari, Milliy antidoping agentligi hamda sport federatsiya va assotsiatsiyalarining masʼullari ishtirok etishdi.
Tadbir ishtirokchilariga Milliy antidoping agentligi yangi bosh direktori Abdushukur Sadikov tanishtirildi.
Sportni rivojlantirish vaziri A.Ikramov ushbu agentlik mustaqil faoliyat olib borishi, shu bilan birga agentlik sport federatsiya va assotsiatsiyalari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirishi kerakligini alohida taʼkidladi.
Yigʻilishda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham oʻz fikrlarini bildirib, nufuzli musobaqalar oldidan sportchilarda doping boʻyicha muammolar boʻlmasligi lozimligini aytib oʻtdi.
Oʻz navbatida, agentlikning yangi rahbari Abdushukur Sadikov bildirilgan yuksak ishonchni oqlash uchun astoydil harakat qilishga va ish faoliyatini samarali tashkil etishga vaʼda berdi.

Официально представлен глава Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров
В Министерстве развития спорта состоялось совещание в связи с назначением нового Генерального директора Национального антидопингового агентства при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров Генеральным директором Национального антидопингового агентства назначен Абдушукур Садыков. В связи с этим Нодиржон Турсунов был освобождён от занимаемой им должности.
Совещание провёл министр Развития спорта Адхам Икрамов. В нём приняли участие заместители министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Абдулло Асланов и Мурод Исмоилов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, ответственные работники Кабинета Министров, Национального антидопингового агентства, спортивных Федераций и Ассоциаций.
Участникам мероприятия был представлен новый Генеральный директор Национального антидопингового агентства Абдушукур Садиков.
Министр Развития спорта А.Икрамов особо отметил, что данное Агентство должно действовать самостоятельно, а также укреплять сотрудничество со спортивными Федерациями и Ассоциациями.
На заседании Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов также высказал своё мнение, отметив, что перед престижными соревнованиями у спортсменов не должно быть проблем с допингом.
В свою очередь, новый руководитель агентства Абдушукур Садыков пообещал приложить максимум усилий и эффективно организовать свою работу, чтобы оправдать оказанное ему высокое доверие.
Для справки, Абдушукур Садыков ранее в 2018-2022 годах работал директором Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК.