Ayni paytda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati Qashqadaryo viloyatida boʻlib turibdi. Bugun ishchi guruh yosh dzyudochilar uchun barpo etilgan yangi zalning tantanali ochilish marosimida ishtirok etib, mutaxassislar bilan viloyat sporti rivojining yangicha istiqbolli rejalarini muhokama qilishdi.
Dastavval MOQ rahbariyati Qarshi shahridagi 11-sonli maktab hududida barpo etilgan yengil konstruksiyali dzyudo zalining ochilish marosimida boʻlishdi. Unda Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Saken Polatov, MOQ raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, Sportni rivojlantirish vazirining maslahatchisi Avaz Karimov, Xalq taʼlimi vazirligi, viloyat sportni rivojlantirish boshqarmasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Qashqadaryo dzyudosi terma jamoamiz uchun Sherali Joʻrayev, Soyib Qurbonov, Kamoliddin Rasulov kabi nomdor sportchilarni tarbiyalab bergan. Tadbirda soʻz olganlar ushbu zaldan kelajakda yurtimiz sharafini jahon arenalarida munosib himoya qiladigan iqtidorli sportchilar yetishib chiqishini, buning uchun hukumatimiz tomonidan barcha sharoitlar yaratib berilishini alohida taʼkidlashdi.
Shundan soʻng viloyat sportini rivojlantirishning istiqbolli rejalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda Qashqadaryodagi asosiy BOʻSM, IBOʻSM, viloyat OZK, hududiy federatsiyalar vakillari ishtirok etishdi. Sohadagi kamchiliklar va yechimini kutayotgan masalalarni oʻrganish boʻyicha oʻtgan ochiq muloqotda 23-may kuni Prezidentimiz raisligida oʻtgan videoselektor yigʻilishida koʻtarilgan mavzular, unda belgilangan vazifalar ijrosini amalga oshirish tizimi muhokama qilindi. Shuningdek, unda davlatimiz rahbarining joriy yil 22-aprel kuni ushbu viloyatga tashrifi doirasida soha mutasaddilariga bergan topshiriqlarining bugungi kundagi holati ham oʻrganildi.
Mutasaddilar Prezidentimiz tomonidan sport taʼlimini yaxshilash, iqtidorli sportchilarni saralash va ularning zaxirasini yaratish hamda murabbiylarni tayyorlash yoʻnalishiga katta ahamiyat qaratayotganini alohida taʼkidlashdi. Bu borada yurtboshimiz tomonidan kecha imzolangan “Oliy sport mahorati instituti faoliyatini tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi va “Davlat sport-taʼlim muassasalari faoliyatini mutlaqo yangi tizim asosida tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarorlar orqali sohaning qanchalik dolzarb ekani tushuntirildi.
Yigʻilish davomida Prezident topshirigʻi asosida dzyudo va taekvondo sport turlarida yosh iqtidorli sportchilarni hududlarda seleksiya qilish boʻyicha ishlangan yangicha tizim taqdimoti oʻtkazilib, uni amalga tatbiq qilish boʻyicha fikr-mulohazalar bildirildi. Tadbirdan soʻng mutasaddilar viloyatdagi taʼlim muassasalarning faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.

Руководство НОК приняло участие в открытии нового зала дзюдо в Карши и обсудило важнейшие вопросы развития спорта в регионе
В настоящее время руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана находится в Кашкадарьинской области. Сегодня представители Комитета приняли участие в торжественном открытии нового зала для юных дзюдоистов региона и обсудили со специалистами новые перспективные планы развития спорта в области.
Первоначально руководство НОК присутствовало на церемонии открытия зала дзюдо лёгкой конструкции, который был построен на территории общеобразовательной школы № 11 в городе Карши. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Сакен Полатов, заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, советник министра Развитию спорта Аваз Каримов, представители Министерства народного образования, областного Управления развития спорта.
Кашкадарьинская область воспитала для Национальной сборной таких известных единоборцев, как Шерали Джураев, Сойиб Курбонов, Камолиддин Расулов. Выступившие на церемонии особо отметили, что в будущем из этого зала вырастут талантливые спортсмены, которые достойно будут защищать честь страны на мировой арене, для этого Правительством будут созданы все необходимые условия.
После этого состоялось совещание, посвящённое перспективным планам развития спорта региона. В нём приняли участие представители основных ДЮСШ, СДЮСШ, областных КОР, территориальных Федераций области. На состоявшемся 23 мая видеоселекторном совещании под председательством Президента были обсуждены темы изучения недостатков в спортивной сфере и ожидающих решения вопросов, а также система реализации поставленных на нём задач. Также было изучено текущее состояние поручений Главы государства, данных должностным лицам сферы в рамках визита в эту область 22 апреля текущего года.
Ответственные лица особо отметили, что Президент придаёт большое значение улучшению спортивного образования, формированию резерва и квалификации талантливых спортсменов, а также подготовке тренеров. В этой связи, по подписанным накануне главой государства постановлениям “О мерах по организации деятельности института высшего спортивного мастерства” и “О мерах по организации деятельности государственных спортивно-образовательных учреждений на основе совершенно новой системы”, была разъяснена актуальность сферы.
В ходе совещания была проведена презентация новой системы, разработанной на основе поручения Президента по селекции в регионах молодых талантливых спортсменов по видам спорта дзюдо и таэквондо, и высказаны замечания по её реализации. После мероприятия ответственные лица ознакомились с деятельностью образовательных учреждений области.