Bugun dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Davlat Bobonov tugʻilgan kunini nishonlamoqda.
Davlat Bobonov 1997-yil Navoiy viloyatida dunyoga kelgan. Samarqand dzyudo maktabi tarbiyalanuvchisi. Kurashchilar oilasida tugʻilgan Bobonov oʻz hayotini dzyudo bilan bogʻladi va ushbu sport turida yoshlar oʻrtasida Osiyo chempionati (2016), Toshkent Gran-prisi (2016) va Dyusseldorf “Katta dubulgʻa” (2020) turnirlari gʻolibiga aylandi. 2020-yil Oʻzbekistonning eng yaxshi sportchisi deb topilgan. 2021-yil dzyudochimiz uchun yanada ulkan muvaffaqiyatlarga boy boʻldi. Bobonov dastlab Qirgʻizistonda oʻtgan Osiyo chempionatida oltin, Budapesht mezbonlik qilgan jahon chempionatida kumush, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida esa bronza medallarini qoʻlga kiritdi. Erishgan muvaffaqiyatlari evaziga davlatimiz tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi dzyudochimizni bugungi tavallud ayyomi bilan tabriklaydi. Polvonimizga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan zafarlar tilab qoladi.

Поздравляем Давлата Бобонова!
Сегодня член сборной Узбекистана по дзюдо, бронзовый призёр Олимпийских игр Давлат Бобонов отмечает свой День рождения.
Родившись в семье борцов, Бобонов связал свою жизнь с дзюдо. И уже в 2016 году на молодёжном чемпионате Азии стал победителем, в том же году поднялся на высшую ступень пьедестала почёта на Гран-при в Ташкенте, кроме того в 2020 году на Дюссельдорфском турнире “Большого шлема” завоевал медаль высшей пробы. Признан лучшим спортсменом Узбекистана 2020 года. 2021 год был богат ещё большими успехами для Давлата Бобонова. Сначала он выиграл золото на чемпионате Азии в Киргизии, серебро на чемпионате мира в Будапеште и бронзу на Олимпийских играх Токио-2020. За достигнутые успехи награждён государством почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинника с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и дальнейших побед.