23 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasidagi Osiyo kubogi 1-tur doirasidan oʻrin olgan Oʻzbekiston va Turkmaniston jamoalari uchrashuvidan soʻng matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda boʻlajak Olimpiyachilarimiz bosh murabbiyi Temur Kapadze va Hojimat Erkinov ishtirok etib, gʻalaba haqida oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashishdi.
“Oʻyin qiyin boʻlishini bilar edik. Birinchi uchrashuv doim shunaqa boʻlgan. Eng muhimi gʻalaba qozondik. Bu bilan hammani tabriklayman. Oʻyin davomida koʻp imkoniyatlar boʻldi. Koʻp vaziyatlarda bizga gol yetishmadi. Turkmaniston yaxshi himoyalana oldi. Ayniqsa, ularning darvozaboni ancha vaziyatda aʼlo darajada harakat qildi”, – deya taassurotlari bilan ulashdi T.Kapadze.
“Butun xalqimizni ushbu gʻalaba bilan tabriklayman. Turkmaniston kuchli himoyalandi, vaziyatlarimizdan foydalana olganimizda, yirik hisobda gʻalaba qozongan boʻlar edik”, – dedi Hojimat Erkinov.
– Barcha jamoalarda birinchi oʻyinda kuchli hayajon seziladi. Oʻyin oldidan uni yengish uchun ruhiy holat boʻyicha koʻrsatma berilganmidi?
– Bu normal holat. Ayniqsa, yoshlarda koʻp uchrab turadi. Bunaqa saviyadagi musobaqada bu tabiiy. Koʻrib turganingizdek, muxlislarning ham koʻpligi hayajonni kuchaytirdi. Bugun stadionga tashrif buyurib, bizni qoʻllab turgan minglab tomoshabinlarga oʻz minnatdorchiligimizni bildiramiz. (T.Kapadze)
– Jaloliddov jarohat olib maydonni tark etdi. Ahvoli qanday?
– Bu jarohat emas, charchoq alomati deb oʻylayapmiz. Koʻp harakat qilganidan unda tomir tortishish holati kuzatildi. Yana bugun shifokorlar bilan uning ahvolini yaxshilab koʻrib chiqamiz. (T.Kapadze)
– Bugun standart vaziyatlardan foydalanishda ish yurishmadi. Keyingi oʻyinlargacha bu xatolar ustida ishlanadimi?
– Bu borada mashgʻulotlarda ancha ishlaganmiz. Koʻrganingizdek, raqib jamoa ham kuchli himoya bilan hujum va paslarimizni bartaraf etdi. Keyingi oʻyinlarda kombinatsiyalar samarasini berishiga ishonaman. (T.Kapadze)
– Keyingi uchrashuv haqida . . .
– Qatar va Eronning oʻyinlarini oʻrganib chiqdik. Bu musobaqada kuchsiz jamoaning oʻzi boʻlmaydi. Jamoaga boshqa klubdan yangi qoʻshilgan yigitlar bilan oldinga qoʻyilgan vazifani uddalaymiz.

Тимур Кападзе: "Мы благодарим болельщиков, которые пришли нас поддерживать”
После встречи сборных Узбекистана и Туркменистана в рамках 1-го тура Кубка Азии среди игроков до 23 лет состоялась пресс-конференция. В нём приняли участие главный тренер наших будущих Олимпийцев Тимур Кападзе и Ходжимат Эркинов, которые поделились своими впечатлениями от игры.
"Мы знали, что игра будет сложной. Всегда так проходит первая встреча. Самое главное, что мы выиграли. Поздравляю всех с этой победой. Во время игры было много возможностей. Во многих ситуациях нам не хватало гола. Представители Туркменистана смогли хорошо проявили себя в обороне. Особенно их вратарь отлично действовал в довольно сложных ситуациях", – отметил Т.Кападзе.
"Поздравляю весь наш народ с этой победой. Туркменистан был силён в защите, и если бы смогли воспользоваться всеми нашими возможностями, мы бы выиграли с крупным счетом”, – сказал Ходжимат Эркинов.
- Во всех командах чувствуется сильное волнение в первой игре. Было ли дана психологическая установка по состоянию игроков, чтобы справиться с волнением перед игрой?
– Это нормально. Особенно это часто встречается у молодёжи. На соревнованиях такого уровня это естественно. Как видите, большое количество поклонников также вызвало некоторое волнение. Мы выражаем благодарность тысячам зрителей, которые сегодня поддерживали нас. (Т.Кападзе)
- Джалолиддинов получил травму и покинул поле. В каком он сейчас состоянии?
– Мы думаем, что это признак усталости, а не травмы. Сегодня мы обсудим его состояние с врачами. (Т.Кападзе)
Использование стандартных ситуаций не дало своих положительных результатов. Будет ли проделана работа над ошибками до следующих игр?
– Мы много работали в этом направлении на тренингах. Как вы видите, команда соперника также преодолела наши атаки и пасы с сильной защитой. Считаю, что в следующих играх комбинации будут работать. (Т.Кападзе)
– О следующей встрече . . .
– Мы изучали матчи Катара и Ирана. Слабой команды в этих соревнованиях не будет. Справимся с поставленной задачей с ребятами, которые присоединились к команде из другого клуба.