Jahon ogʻir atletikasi oʻzgarishlar ostonasida
25-26-iyun kunlari Albaniyaning Tirana shahrida oʻtadigan Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasining (IWF) Kongressidan soʻng tashkilot tizimida ulkan oʻzgarishlar roʻy beradi. Unda IWF rahbariyati va bir qator boshqaruv tizimlari tarkibi shakllantirib olinadi.
IWF prezidentligi saylovida ishtirok etish uchun 11 nafar, vitse-prezidentlik uchun 33 nafar nomzodga ruxsat berildi. Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasining maʼlum qilishicha, tegishli komissiya tomonidan tasdiqlangan hamda Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi eʼtirof etgan IWF vitse-prezidentligiga, Ijroiya kengashiga, tegishli komissiyalarga nomzod sifatida maʼqullaganlar orasida oʻzbekistonlik mutaxassislar ham qayd etilgan.
Sportni rivojlantirish vaziri oʻrinbosari, Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov IWF vitse-prezidentligi hamda Ijroiya kengash aʼzoligiga nomzod sifatida koʻrsatilgan boʻlsa, yana bir yurtdoshimiz, Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi xalqaro boʻlim boshligʻi Zuhra Abdullayeva IWFning ikkita yetakchi komissiyasi aʼzoligiga daʼvogarlar qatoridan joy olgan.
IWF prezidentligiga daʼvogar boʻlgan 11 nafar nomzoddan ikkitasi AQSHdan, besh nafari IWF Ijroiya kengashining amaldagi aʼzosi va ikkitasi Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasining sobiq boshqaruv aʼzolaridir. IWFning yangi yetakchisi boʻlish uchun hozirda Kengash aʼzolari boʻlgan qatarlik Yusif Al-Mana, finlyandiyalik Karolina Lundal, qozogʻistonlik Janat Tusupbekov, gretsiyalik Pirros Dimas va iroqlik Muhammad Jalud oʻz nomzodini ilgari surgan.
Shuningdek, 2020-yil oktabr oyida IWFning vaqtincha prezidenti boʻlgan va lavozimidan chetlatilgan amerikalik Ursula Papandrea, AQSH ogʻir atletika federatsiyasi rahbari Paula Aranda, 2013 va 2017-yilgi prezidentlik saylovlarida qatnashgan italiyalik Antonio Urso, Xitoy ogʻir atletika assotsiatsiyasi prezidenti Szinciang Jou, eronlik Ali Moradi, singapurlik Tom Liau Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi yetakchiligi uchun kurash olib borishi tasdiqlandi. Ular safida rossiyalik Maksim Agapitov ham boʻlishi mumkin. Faqat u Sport arbitraj sudiga (CAS) taqdim etgan apellyatsiyada gʻalaba qozonsagina nomzodlar qatoriga kira oladi.

Мировая тяжёлая атлетика на пороге перемен
25-26 июня в Албании произойдут грандиозные изменения в системе международной федерации тяжёлой атлетики (IWF). На нем будет работать специальный конгресс организации, на котором сформируется руководство, а также ряд систем Организации.
11 кандидатов были допущены к участию в президентских выборах IWF и 33 кандидата в вице-президенты. По информации Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, среди утверждённых соответствующей комиссией и признанных Международным Олимпийским комитетом кандидатов в вице-президенты IWF, Исполнительный совет, соответствующие комиссии были отмечены специалисты из Узбекистана.
Заместитель министра Развития спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов был выдвинут в качестве кандидата в вице-президенты и члены Исполнительного совета IWF, другая наша соотечественница, начальница Международного отдела Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Зухра Абдуллаева вошла в число кандидатов в члены из двух ведущих комиссий IWF.
Из 11 кандидатов на пост президента IWF двое-из США, пять-действующие члены Исполнительного совета IWF и двое-бывшие члены правления Международной федерации тяжёлой атлетики. На пост нового руководителя IWF были выдвинуты Юсиф Аль-Мана из Катара, который в настоящее время является членом совета директоров, Каролина Лундал из Финляндии, Жанат Тусупбеков из Казахстана, Пиррос Димас из Греции и Мухаммед Жалоуд из Ирака.
А также подтверждено, что американка Урсула Папандреа, которая в октябре 2020 года стала временным президентом IWF и была отстранена от должности, глава федерации тяжёлой атлетики США Паула Аранда, итальянец Антонио Урсо, участвовавший в президентских выборах 2013 и 2017 годов, руководитель Ассоциации тяжёлой атлетики Китая Сзинcианг Жоу, иранец Али Моради, сингапурец Том Лиау будут бороться за лидерство IWF. В их числе может оказаться россиянин Максим Агапитов. Попасть в число кандидатов он сможет только в случае победы в апелляции, поданной в Спортивный арбитражный суд (CAS).