Oʻzbek sporti zabardast farzandidan ayrildi
Bugun oʻzbek sporti, xususan, jurnalistikasida oʻz oʻrniga ega boʻlgan inson Axbor ota Imomxoʻjayev 86 yoshida hayotdan koʻz yumdi.
Axbor Rustamovich Imomxoʻjayev 1936-yil 19-fevral kuni Toshkentda dunyoga kelgan. Axbor ota hayotini jismoniy tarbiya va sport targʻibotiga baxshida qildi.
Butun umri davomida ommaviy sport targʻiboti bilan mashgʻul boʻlgan. Faoliyati davomida futbol uchrashuvlarida hakamlik qilib, Respublika toifasidagi hakam darajasigacha yetib bordi. 10 yil davomida Oʻzbekistonning eng yaxshi hakamlari qatorida boʻlgan, “Paxtakor” futbol klubida jamoa boshligʻi lavozimida ishlagan. Oʻzbekiston televideniyesida esa sport tahririyati sharhlovchisi, boʻlim mudiri va bosh muharrir lavozimlarida faoliyat koʻrsatdi. Ushbu dargohdagi uzoq yillik faoliyati orqali Axbor Imomxoʻjayev oʻzbek futbol sharhlovchiligi maktabiga asos soldi.
U insondan bizga “Futbol – quvonchim, dardim, faxrim”, “Maftuningman, futbol” va “Oʻzbegimning Mirjaloli”, oʻzbek futbolining 100-yilligiga bagʻishlab “Asr futbolidagi asl qadrdonlarim” kabi nodir kitoblar qoldi. Axbor ota oʻzbek sporti rivojiga qoʻshgan hissasi uchun hayotligida hukumatimiz tomonidan “Shuhrat” medali, “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yoshlar murabbiyi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan. Shuningdek, Turon fanlar akademiyasining akademigi va Oʻzbekiston jurnalistlarining “Oltin qalam” milliy mukofoti laureati boʻlgan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi Axbor ota Imomxoʻjayevning vafoti munosabati bilan u kishining yaqinlariga, oila-aʼzolariga chuqur hamdardlik bildiradi. Marhumning yaqinlariga yaratgandan sabr tilab qolamiz.

Вечная и светлая память! Ушёл из жизни гордость узбекского футбола Ахбор Имамходжаев
Сегодня Ахбор Имамходжаев, человек, имеющий своё достойное место в узбекской спортивной журналистике, скончался на 86-м году жизни.
Ахбор Рустамович Имамходжаев родился 19 февраля 1936 года в Ташкенте. Этот человек, посвятивший всю свою жизнь узбекскому спорту, является основоположником спортивной журналистики и школы футбольных комментаторов нашей страны.
Ветеран футбола. На протяжении всей своей жизни занимался пропагандой массового спорта. Автор многих книг по футболу. За свою карьеру судил футбольные матчи и достиг уровня рефери Республиканской категории. На протяжении 10 лет он был одним из лучших судей-арбитров Узбекистана. Работал начальником команды «Пахтакор». Также был спортивным комментатором, заведующим отделом и главным редактором узбекского телевидения. Автор книг “Футбол – кувончим, дардим, фахрим”, “Мафтунингман, футбол”, “Узбегимнинг Миржалоли”, “Аср футболидаги асл кадрдонларим”.
За свои многолетние заслуги Ахбор Рустамович награждён медалью "Шухрат" и почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган ёшлар мураббийи". Академик академии наук "Турон" и обладатель Национальной премии журналистов "Олтин калам" ("Золотое перо").
Национальный Олимпийский комитет, Совет ветеранов спорта Узбекистана выражают соболезнования родным и близким Ахбора Имамходжаева в связи с его кончиной.