Poytaxtimizdagi yengil atletika markazida ushbu sport turi bo‘yicha kattalar o‘rtasida mamlakat kubogi va yoshlar o‘rtasida O‘zbekiston chempionati o‘tkazilmoqda. Bugungi bahslar davomida uch hatlab sakrash sektorida U18 yosh toifasida jahonda mavsumning eng yaxshi natijasi va mamlakat rekordi qayd etilgan bo‘lsa, U20 yo‘nalishida JCh normativi bajarildi.
Ushbu dasturda Sharifa Davronova (2006 yil) oltinchi urinishda 13.92 metr natija bilan 13 yildan beri o‘zgarmay turgan o‘smirlar o‘rtasidagi mamlakat rekordini yangilashga muvaffaq bo‘ldi. 2009 yil Italiyada o‘tgan dunyo birinchiligida bronza medalini qo‘lga kiritgan Valeriya Kanatova 13,74 metr ko‘rsatkich bilan ushbu sektordagi Respublika rekordi muallifi bo‘lib turgan edi. Yanada ahamiyatlisi, joriy yil butun dunyoda o‘smirlar va yoshlar toifasida hech bir sportchi bunday uzoqlikka sakray olmagan.
Shuningdek, Xushnoza Shavkatova (2005 yil) 12,91 metr natija qayd etdi. Bu bilan Shavkatova joriy yilning 1-6 avgust kunlari Kolumbiyaning Kali shahrida o‘tadigan yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati normativini (12,85 m) bajardi.
Qayd etish joiz, har ikki sportchimiz Samarqand maktabi tarbiyalanuvchisi bo‘lib, Muzaffar Karimov qo‘l ostida shug‘ullanishadi. O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining ma’lum qilishicha, musobaqa yakunlangach, Xalqaro yengil atletika federatsiyasi unda qayd etilgan natijalarni tasdiqlashi bilan Sharifa Davronova ham o‘smirlar, ham yoshlar toifasida uch hatlab sakrash dasturida mavsum yetakchisiga aylanadi.

16-летняя легкоатлетка станет мировым лидером сезона
В столичном Центре лёгкой атлетики проводятся Кубок страны по этому виду спорта среди взрослых и чемпионат Узбекистана среди молодёжи. В ходе сегодняшних соревнований в программе тройного прыжка был зафиксирован лучший результат сезона в мире в возрастной категории U-18 и рекорд страны, а в группе среди спортсменов U-20 был выполнен норматив чемпионата мира.
В этой программе Шарифа Давронова (2006 г.р.) с результатом 13.92 м сумела обновить рекорд страны среди юниоров, который был установлен 13 лет назад. Бронзовая медалистка первенства планеты 2009 года в Италии Валерия Канатова тогда с результатом 13,74 м стала автором республиканского рекорда в этом секторе. Кроме того, в этом году ни один спортсмен во всём мире не смог прыгнуть на такую дистанцию в категории юниоров и молодёжи.
Также Хушноза Шавкатова (2005 г.р.) показала результат 12,91 м. Таким образом, Шавкатова выполнила норматив чемпионата мира среди молодёжи (12,85 м), который пройдёт с 1 по 6 августа текущего года в колумбийском городе Кали.
Стоит отметить, что обе спортсменки являются воспитанницами Самаркандской школы и занимаются под руководством Музаффара Каримова. По информации лёгкой атлетики Узбекистана по окончании республиканского первенства, как только Международная федерация лёгкой атлетики подтвердит результаты, Шарифа Давронова станет лидером сезона в программе тройного прыжка как в юниорской, так и в молодёжной категориях.