Delegatsiyamiz Islom birdamligi oʻyinlarida barcha sport turlarida asosiy tarkib bilan qatnashadi
Joriy yil Xitoyning Xanchjou shahrida oʻtishi kerak boʻlgan XIX Osiyo oʻyinlari Parij-2024 Olimpiadasidan oldin eʼtiborda boʻlgan eng muhim start edi. Biroq musobaqa Xitoyda avj olgan koronavirus pandemiyasining yana bir toʻlqini sabab nomaʼlum muddatga kechiktirildi. Shu bois Turkiyaning Konya shahrida oʻtadigan V Islom birdamligi oʻyinlari muhimlik jihatdan birinchi planga chiqdi.
Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida ushbu kompleks musobaqa tayyorgarligiga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari ishtirok etishdi. Dastlab Shahrullo Mahmudov musobaqa tayyorgarligiga katta eʼtibor qaratilayotgani haqida toʻxtalib oʻtdi.
Avval Konyadagi musobaqa uchun zaxira tarkibini yuborishni moʻljallayotgan edik. Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari bekor boʻlgach, endi barcha yoʻnalishlarda asosiy tarkibni jalb qilamiz. Unda Eron, Qozogʻiston, Indoneziya kabi Osiyo davlatlari qatorida Ozarbayjon, Misr, Turkiya kabi boshqa qitʼa vakillari ham boʻlishi, ishtirokchi mamlakatlar geografiyasining kengayishi baʼzi sport turlari uchun bellashuvlar Osiyo oʻyinlaridan ham murakkab oʻtishini anglatadi. Eng muhimi bu Islom birdamligi oʻyinlari Parij-2024 Olimpiya oʻyinlari oldidan atletlarimizning tayyorgarligini sinovdan oʻtkazib beradi. Undagi ishtirokimiz bilan xalqimiz, Prezidentimiz va hukumatimiz oldida oʻziga xos imtihondan oʻtamiz. Shu bois bor kuchimizni Konyadagi musobaqaga yoʻnaltiramiz. Buning uchun bugunning oʻzida barchadan yana bir bor roʻyxatdan oʻtkazilgan tarkibni qayta koʻrib chiqishingizni soʻrab qolamiz”, – dedi Shahrullo Mahmudov.
Sherzod Tashmatov terma jamoalardan musobaqagacha optimal tarkib bilan yuqori sport formasida yetib borishni soʻradi:
Barcha sport turlarida xalqaro federatsiya taqvimidan oʻrin olgan muhim musobaqalar bor. Islom birdamligi oʻyinlariga yuqori formada yetib borish uchun yakkakurash turlarida iyul oyida oʻtadigan turnirlarga asosiy tarkibni jalb qilmaslik maqsadga muvofiq deb hisoblaymiz. Boisi unda atletlarimiz kichik boʻlsa ham jarohat olgudek boʻlsalar, avgust oyida boʻladigan Islom birdamligi oʻyinlariga toʻliq tiklana olmasliklari mumkin. Rejaga koʻra, barcha terma jamoalarimiz iyul oyini toʻlaligicha oʻquv-mashgʻulot yigʻinida oʻtkazishadi. 2017-yil Ozarbayjonda 63 ta medal bilan umumjamoa hisobida toʻrtinchi boʻlgan edik. Bu yil Turkiyada oʻtadigan ushbu kompleks musobaqada 57 ta davlatdan tashrif buyuradigan atletlar ishtirok etishi kutilmoqda. Biz ham unga katta tarkibni jalb etib, shunga mos ravishda yuqori natija bilan qaytishni maqsad qilganmiz”.
Yigʻilish davomida har bir federatsiya masʼullari bilan musobaqaga roʻyxatdan oʻtkazilgan tarkib muhokama qilindi. Sherzod Tashmatov suzish, yengil atletika kabi medallar jamlanmasi koʻp boʻlgan turlar delegatsiyamizning umumjamoa hisobida yetakchilar qatoriga kirishida oʻziga xos lokomotiv boʻlishlari zarurligini taʼkidladi. Mutasaddilar barcha terma jamoalarning oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazishga sharoit yaratib berilishi, buning uchun masʼullardan yigʻin manzili va unda qatnashadigan shaxslar soni boʻyicha aniq maʼlumotlarni tez fursatda taqdim etishlarini soʻrashdi.
Tadbirning ikkinchi yarmi 23-may kuni Prezidentimiz raisligida oʻtgan videoselektor yigʻilishida koʻtarilgan masalalar, berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlashga bagʻishlandi. Unda Sherzod Tashmatov Andijon viloyati misolida taekvondo va dzyudo boʻyicha tuzilgan ommaviy musobaqalar rejasi bilan tanishtirdi. Shundan kelib chiqqan holda har bir federatsiyalarga tuman va shaharlar kesimida ana shunday ommaviy turnirlar rejasini shakllantirish boʻyicha koʻrsatma berildi.

Делегация Узбекистана во всех видах спорта примет участие в Играх Исламской солидарности основным составом
XIX Азиатские игры, которые должны были пройти в китайском Ханчжоув в текущем году, были самым важным стартом, который был в центре внимания перед Олимпиадой Париж-2024. Но соревнования были отложены на неопределенный срок из-за очередной волны пандемии коронавируса в Китае. Поэтому V Игры Исламской солидарности, которые пройдут в турецком городе Конья, по важности вышли на первый план.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание, посвящённое подготовке к данным комплексным состязаниям. В нём приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций. Сначала Шахрилло Махмудов остановился на том, что подготовке к данным соревнованиям уделяется большое внимание.
“Первоначально мы намеревались отправить резервный состав для участия в состязаниях Конья-2021. После того, как Азиатские игры в Ханчжоу были перенесены, во всех дисциплинах теперь привлекаем основной состав. В турецких Играх наряду с азиатскими государствами, такими как Иран, Казахстан, Индонезия, будут участвовать представители Азербайджана, Египта, Турции. В свою очередь, расширение географии стран-участниц означает, что соревнования по некоторым видам спорта будут проходить сложнее, чем Азиатские игры. Самое главное, что Игры Исламской солидарности текущего года послужат главной проверкой подготовки отечественных атлетов перед Олимпийскими играми Париж-2024. Конья-2021 - для нас своеобразный экзамен, по итогам которого мы сдадим своеобразный экзамен перед нашим народом, перед Президентом и Правительством. Поэтому направим все свои силы на эти соревнования. Для этого просим всех уже сегодня ещё раз пересмотреть зарегистрированный состав”, – сказал Шахрилло Махмудов.
Шерзод Ташматов попросил сборные подойти к соревнованиям в своей высокой спортивной форме с оптимальным составом:
“Во всех видах спорта есть важные соревнования, которые занимают место в календаре Международной федерации. Мы считаем целесообразным не привлекать основной состав на июльские старты по единоборствам, чтобы достичь высокой формы на Играх Исламской солидарности. Так как, если атлеты получат незначительные травмы, они не смогут полностью восстановиться к Конья-2021, который пройдёт в августе. Согласно плану, весь июль месяц будет посвящён для всех сборных усердным тренировочным сборам. В 2017 году в Азербайджане с 63 медалями делегация Узбекистана стала четвертой в общекомандном зачёте. Ожидается, что в этом году в этих комплексных соревнованиях, которые пройдут в Турции, примут участие спортсмены из 57 стран. Мы также стремимся привлечь к ним большой состав и, соответственно, вернуться с высокими достижениями”.
В ходе встречи с ответственными лицами каждой Федерации был обсуждён состав, зарегистрированный для участия в турецких состязаниях. Шерзод Ташматов отметил, что такие виды, как плавание, лёгкая атлетика, являющиеся медалеёмкими дисциплинами, должны стать своеобразным локомотивом вхождения отечественной делегации в число лидеров общекомандного зачёта. Ответственные лица попросили создать условия для проведения УТС всех сборных команд, чтобы можно было в кратчайшие сроки предоставить точную информацию об адресе тренировок и количестве лиц, участвующих в них.
Вторая половина мероприятия была посвящена вопросам, поднятым на прошедшем 23 мая под председательством Президента видеоселекторном совещании, обеспечению исполнения данных поручений. Шерзод Ташматов ознакомил с планом массовых соревнований по таэквондо и дзюдо, составленным на примере Андижанской области. Исходя из этого, каждой Федерации поручено сформировать план проведения таких массовых турниров в разрезе районов и городов.