Oʻzbek boksi tarixida yangi sahifa ochgan jamoamiz kutib olindi
Turkiyaning Istanbul shahri 9-20-may kunlari boks boʻyicha ayollar oʻrtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qildi. Unda munosib ishtirok etib, ayollar boksida ilk bor medallarga sazovor boʻlgan qizlarimiz tunda yurtimizga qaytib kelishdi.
Elshod Rasulov boshchiligidagi jamoamizni Sportni rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston boks federatsiyasi mutasaddilari Islov Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida qarshi olishdi. Shuningdek, bokschilarimizning yaqinlari, OAV va koʻp sonli muxlislar ham ushbu tadbirda jam boʻlishdi.
Eslatib oʻtamiz, musobaqa ayollar boksidagi dunyo birinchiligida qoʻlga kiritilgan ilk medallar bilan tarixda qoldi. Murosasiz janglarda Aziza Yoqubova -50 kg, Mohira Abdullayeva +81 kg vazn toifalarida bronza medallarini qoʻlga kiritishdi. Shuningdek, yana 3 nafar vakilamiz yarim final ostonasigacha yetib borib, mamlakatimizda ayollar boksi jadal rivojlanib borayotganini koʻrsatishdi.

Женская сборная Узбекистана открыла новую страницу в истории узбекского бокса
С 9 по 20 мая Стамбул принимал чемпионат мира по боксу среди женщин. Наши соотечественницы, принявшие в нём достойное участие и впервые завоевавшие медали в женском боксе, ночью вернулись на Родину.
Команду во главе с Элшодом Расуловым встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова представители Министерства развития спорта, Федерации бокса Узбекистана. На мероприятии также присутствовали близкие спортсменок, сотрудники СМИ и многочисленная армия поклонников.
Напомним, что в истории узбекского женского бокса это были первые медали чемпионата мира среди взрослых. Азиза Якубова завоевала бронзовую медаль в весовой категории до 50 кг, Мохира Абдуллаева в весе свыше 81 кг. Кроме того, ещё 3 наши соотечественницы дошли до полуфинала, а это, в свою очередь, показывает, что женский бокс в стране развивается быстрыми темпами.