Joriy yil 19-21-may kunlari Toshkent shahri Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo davlatlarning jismoniy tarbiya va sport boʻyicha vazirlik hamda idoralari rahbarlarining navbatdagi yigʻilishiga mezbonlik qiladi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri A.Ikramov, Rossiya Federatsiyasi Sport vaziri O.Matitsin, Hindistonning Yoshlar va sport masalalari boʻyicha faxriy vaziri A.Singx, Qozogʻiston Respublikasi Madaniyat va sport vaziri D.Abayev, Qirgʻiziston Respublikasi Madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vaziri A.Jumankulov, Tojikiston Respublikasi Hukumat qoshidagi Yoshlar va sport qoʻmitasi raisi oʻrinbosari P.Sobirzoda, Pokiston Islom Respublikasi Sport kengashi prezidenti Ehsan ur-Rahman qatnashadi. Shuningdek, yigʻilishda Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasi onlayn tarzda ishtirok etishi rejalashtirilgan.
ShHTga aʼzo davlatlarning jismoniy tarbiya va sport sohasiga masʼul rahbarlari oʻrtasidagi tadbirlar 4 kun davomida oʻtkazilishi rejalashtirilgan boʻlib, dastur doirasida asosiy yigʻilish 20-may kuni tashkil etiladi. Shu bilan birga Toshkentga kelgan delegatsiya vakillarining Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrifi hamda Toshkent viloyatiga safari ham rejalashtirilgan.
Yigʻilish kun tartibidan kelgusida rejalashtirilgan yuqori darajadagi sport musobaqalarini tashkil etishda hamkorlikni rivojlantirish, ShHT davlatlari oʻrtasida sport sohasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, davlatlar va hududlararo aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi. Shu bilan birga aholi oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilishda oʻzaro tajriba almashish, yoshlarni sportga jalb qilishda keng miqyosli loyihalarni amalga oshirish borasida muhokamalar oʻtkaziladi.
Taʼkidlash lozimki, yigʻilish doirasida ShHTga aʼzo davlatlarning vakolatli organlari oʻrtasida 2022-2024-yillarga moʻljallangan jismoniy tarbiya va sport sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi “Yoʻl xaritasi”ni amalga oshirish rejasi ham tasdiqlanadi.
Bundan tashqari, ShHTning sport sektori rahbarlari jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratishga koʻmaklashish, sport orqali doʻstona aloqalarni mustahkamlash, atletlarni ragʻbatlantirish, Olimpiya harakatini rivojlantirishda hamkorlikni mustahkamlash borasida ham oʻz fikr-mulohazalari bilan oʻrtoqlashadilar.

Ташкент станет местом исторической встречи министров спорта стран-участниц ШОС
С 19 по 21 мая в Ташкенте состоится очередное заседание руководителей министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-участниц Шанхайской организации сотрудничества.
В совещании запланировано участие министра Развития спорта Республики Узбекистан А.Икрамова, министра Спорта Российской Федерации О.Матыцина, почётного министра Индии По делам молодёжи и спорта А.Сингха, министра Культуры и спорта Казахстана Д.Абаева, министра Культуры, информации, спорта и молодёжной политики Кыргызстана А.Жаманкулова, заместителя председателя Комитета по делам молодёжи и спорта при Правительстве Республики Таджикистан П.Собирзода, президента Спортивного совета Исламской Республики Пакистан Эхсан ур-Рахмана. Также в режиме онлайн в заседании примет участие делегация Китайской Народной Республики.
Мероприятия между руководителями государств-членов ШОС, ответственными за сферу физической культуры и спорта, планируется провести в течение 4 дней, основное заседание в рамках программы состоится 20 мая. Также запланирован визит в Национальный Олимпийский комитет представителей делегации, прибывшей в Ташкент, а также поездка в Ташкентскую область.
В повестке дня встречи будут обсуждены вопросы развития сотрудничества в организации запланированных в будущем спортивных соревнований высокого уровня, реализации перспективных проектов в спортивной сфере между странами-участницами ШОС, развития межгосударственных и межрегиональных связей. Наряду с этим будут проведены обсуждения по обмену опытом в пропаганде здорового образа жизни среди населения, реализации масштабных проектов по привлечению представителей подрастающего поколения к спорту.
Следует отметить, что в рамках заседания будет утверждён план по реализации “Дорожной карты” сотрудничества профильных министерств и ведомств, отвечающих за развитие физической культуры и спорта государств — членов ШОС на 2022-2024 годы.
Кроме того, руководители спортивного сектора ШОС также поделятся мнениями по содействию создания благоприятных условий для развития здорового образа жизни среди населения, укреплению дружеских связей через спорт, стимулированию атлетов, укреплению сотрудничества в развитии Олимпийского движения.