Xanchjou-2022 boshqa muddatga ko‘chirildi. Endi terma jamoalarda tayyorgarlik qanday kechadi?
6 may kuni Toshkentda o‘tgan Osiyo Olimpiya kengashi Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishida joriy yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tishi kutilgan Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari boshqa muddatga ko‘chirilganidan xabaringiz bor. Bugun MOQda mazkur vaziyat yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Sportni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, MOQ raisi maslahatchisi Alisher Karimov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalarning mas’ullari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni Shahrullo Mahmudov ochib berdi va kun tartibidagi masalalar yuzasidan fikr bildirdi.
“Osiyo o‘yinlarining qoldirilgani kayfiyatimizga ta’sir etmasligi kerak. Chunki yil davomida bizni Osiyo va jahon chempionati, har bir sport turidagi boshqa nufuzli musobaqalar va Islom birdamligi o‘yinlari kutib turibdi. Endigi tayyorgarligimiz mazkur musobaqalarga qaratiladi. Turkiyada o‘tadigan Islom birdamligi o‘yinlari Parij-2024 Olimpiadasiga olib borayotgan hozirligimiz qanday ketayotganini ko‘rsatib beradi. Bu kompleks musobaqaning borligi biz uchun juda qulay bo‘ldi. Shu bois tayyorgarlikni aslo susaytirmaslik lozim”, – dedi Sh.Mahmudov.
Shundan so‘ng Oybek Kasimov davlat tomonidan ajratiladigan byudjet mablag‘lari, ularni maqsadli sarflash bo‘yicha qo‘shimcha qildi:
“Davlatimiz tomonidan federatsiyalarimizni moliyalashtirish bo‘yicha ajratilgan aniq mablag‘ mavjud. Bundan keyin ham uni maqsadli sarflashda davom etamiz. Terma jamoalarimiz muntazam o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarida bo‘lishlarini, xalqaro musobaqalardagi ishtiroklarini ta’minlaymiz. Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov mazkur yig‘ilishda oldimizda turgan rejalarni belgilab olishimizni so‘radilar. Prezidentimiz va hukumatimiz bizni qo‘llab-quvvatlamoqda. Ta’kidlanganidek, Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarining qoldirilishi ishimiz to‘xtab qolishini anglatmaydi”.
Sherzod Tashmatov Islom birdamligi o‘yinlarining ahamiyati, unda oldimizga qo‘yilajak maqsadlar haqida to‘xtaldi.
“Atletlarimizning tayyorgarligi, jismoniy holati va sport formasini nazoratda ushlab turishimiz, bu orqali Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlikni bosqichma-bosqich davom ettirishimiz kerak. Har bir terma jamoalarimizning natijalarini tahlil qilib boramiz. Bu yil Islom birdamligi o‘yinlari biz uchun muhim. 2017 yil ushbu musobaqada umumjamoa hisobida to‘rtinchi o‘rinni egallagan bo‘lsak, bu gal kamida ikkinchi pog‘onani ko‘zlab harakat qilamiz. Ushbu startga ham 3 oy vaqt qoldi. Har bir federatsiyadan unda ishtirok etadigan atletlar ro‘yxatini shakllantirib olishlarini so‘rab qolamiz”, – dedi MOQ raisi o‘rinbosari.
Yig‘ilish davomida Ravshan Irmatov hamjihatlikda, o‘zaro tajriba almashgan holda yilning boshqa musobaqalariga tayyorlanish, bir vaqtning o‘zida hududlardagi murabbiy va hakamlarning malakasiri oshirib borish bo‘yicha fikr bildirdi.
Yakunda mutasaddilar tomonidan joriy yil ishtirok etiladigan musobaqalar rejasini qayta tuzib chiqish, federatsiyalardagi qarzdorlik holati, yil yakunigacha bo‘lgan taxminiy sarf-xarajatlar smetasini shakllantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

В каком режиме будут проходить УТС сборных после переноса Ханчжоу-2022?
Как известно, на заседании Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии, которое состоялось 6 мая в Ташкенте, были перенесены на неопределённый срок Азиатские игры Ханчжоу-2022, которые должны были пройти в сентябре этого года. Сегодня в НОК было организовано совещание, посвящённое этим и другим вопросам, касающиеся Азиады. В нём приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, советник председателя НОК Алишер Каримов, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Шахрилло Махмудов выступил первым и высказал своё мнение по вопросам и задачам повестки дня.
“Отложенные Азиатские игры не должны влиять на наше настроение. Потому что в течение года нас ждут чемпионаты Азии и мира, другие престижные соревнования по различным видам спорта и Игры Исламской солидарности. Теперь подготовка сборных будет сосредоточена на этих престижных состязаниях. Игры Исламской солидарности, которые пройдут в Турции, покажут, как идёт подготовка к Олимпиаде Париже-2024. То, что атлеты страны должны выступить на данных состязаниях, создаёт нам очень хорошую возможность ещё раз проверить способности наших спортсменов. Поэтому подготовка будет продолжена должным образом, не следует расслабляться", - сказал Ш.Махмудов.
Затем Ойбек Касимов отметил о выделяемых государством бюджетных средств и их целевом расходовании:
“Есть определённые средства, выделенные государством на финансирование Федераций и Ассоциаций. Будем продолжать также использовать их по назначению. Мы обеспечим регулярные УТС сборных команд, участие в международных соревнованиях. Министр Развития спорта Адхам Икрамов попросил определить на данном совещании планы, по которому будем работать дальше. Президент и правительство поддерживают нас. Перенос Азиатских игр Ханчжоу-2022 не означает, что наша работа будет приостановлена”.
Шерзод Ташматов остановился на значении Игр Исламской солидарности.
“Мы должны держать под контролем подготовку, физическое состояние и спортивную форму атлетов. Это в свою очередь, позволит поэтапной и планомерной подготовке к Олимпиаде Париж-2024. Будем анализировать результаты каждой из сборных. В этом году Игры Исламской солидарности очень важны для нас. На прошлых состязаниях делегация Узбекистана заняла четвёртое место в общекомандном зачёте, теперь на нынешних соревнованиях нам нужно стремиться как минимум ко второму. До данных стартов осталось всего 3 месяца. Просим каждую Федерацию сформировать список атлетов, которые будут в них участвовать”, – сказал заместитель председателя НОК.
Также на заседании Равшан Ирматов выразил мнение о совместной работе по подготовке к другим соревнованиям года, обмену опытом, одновременному повышению квалификации тренеров и судей в регионах.
В ходе совещания ответственным лицам было поручено пересмотреть планы соревнований на текущий год, состояние задолженности в Федерациях, определить примерную смету расходов до конца года.