Og‘ir atletikachilarimiz jahon chempionatini 12 ta medal bilan yakunlashdi
Gretsiyaning Iraklion shahrida og‘ir atletika bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati o‘z yakuniga yetdi. Hamyurtlarimiz orasida so‘nggi bo‘lib +109 kg vazn toifasida Mirhosil Mirzaboyev supaga chiqdi va 3 ta kumush medalini qo‘lga kiritdi.
Ushbu vaznda chempionlik uchun kurash eronlik Alirizo Yusufi hamda Mirzaboyev o‘rtasida kechdi. Biroq yakunda siltab ko‘tarish mashqidagi ustunlik evaziga Yusufi g‘alabani ilib ketdi. Sportchimiz dast ko‘tarishda 176 kg, siltab ko‘tarishda 212 kg va ikki kurash bo‘yicha 388 kg natija qayd etdi.
Og‘ir atletika bo‘yicha U-20 JCh:
Yigitlar, +109 kg:
1. Alirizo Yusufi (Eron) – 416 (177+239) kg;
2. Mirhosil Mirzaboyev (O‘zbekiston) – 388 (176+212) kg;
3. Bogdan Taranenko (Ukraina) – 374 (167+204) kg.
Shu tariqa, terma jamoamiz mazkur musobaqani 5 ta oltin, 5 ta kumush va 2 ta bronza medali bilan yakunladi. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu ajoyib natija bilan O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi, sportchilarimiz va ularni tarbiyalagan murabbiylar, atletlarimizning yaqinlari va muxlislarimizni samimiy qutlab qoladi.

Тяжелоатлеты Узбекистана завершили ЧМ с 12 медалями
В греческом городе Ираклион завершился молодёжный чемпионат мира по тяжёлой атлетике. В заключительный день первенства планеты в весовой категории свыше 109 кг на пьедестал почёта поднялся наш соотечественник Мирхосил Мирзабоев, завоевавший 3 серебряные медали.
Борьба за чемпионский титул в этом весе состоялся между иранцем Алиризо Юсуфи и узбекским атлетом Мирзабоевым. Но преимущество в упражнении рывка у Юсуфи было довольно высокое, и это вывело представителя Ирана вперёд. Мирхосил Мирзабоев показал результат 176 кг в рывке, 212 кг в толчке и по сумме двух упражнений 388 кг.
Ребята, +109 кг:
1. Алиризо Юсуфи (Иран) – 416 (177+239) кг;
2. Мирхосил Мирзабоев (Узбекистан) – 388 (176+212) кг;
3. Богдан Тараненко (Украина) – 374 (167+204) кг.
Таким образом, сборная Узбекистана завершила первенство планеты с 5 золотыми, 5 серебряными и 2 бронзовыми медалями. Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, спортсменов и тренеров, близких и поклонников узбекского спорта с этим блестящим результатом.