Toshkentda ilk bor o‘tgan OOK Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishi jahon nashrlari e’tibor markazida bo‘ldi
Poytaxtimizdagi "O‘zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida o‘tgan Osiyo Olimpiya kengashi Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishi tashkilot tomonidan chiqarilgan ahamiyatli qarorlar bilan yodda qoldi va jahonning ko‘plab nashrlari diqqatida turdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi va ko‘plab xalqaro sport tashkilotlari mutasaddilari ishtirok etishdi.
Tadbirda dastlab 2025 yil Toshkentda o‘tkaziladigan yoshlar Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha taqdimot loyihasi namoyish etildi. Mehmonlar videorolik va maket misolida ko‘rsatilgan loyihani katta qiziqish bilan tomosha qilishdi. Poytaxtimizning Yashnobod tumanida qad rostlaydigan sport ob’ektlari, mehmonlar uchun yaratiladigan sharoitlar, transport-logistika tizimi, bir so‘z bilan aytganda Prezidentimiz tashabbusi bilan qad rostlaydigan Olimpiya shaharchasining loyihasi barchada iliq taassurot qoldirdi.
Yig‘ilish davomida OOK rahbariyatiga mamlakatimiz bilan yo‘lga qo‘yilgan chuqur hamkorlik e’tirofi sifatida “O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganining 30 yillik ordeni" tantanali ravishda topshirildi. Mukofotni Abdujabbor Abduvohidov OOKning amaldagi rahbari Raja Randxir Singxga, OOK vitse-prezidenti Otabek Umarov OOK Bosh direktori, Xalqaro suzish federatsiyasi (FINA) prezidenti Husayn Al Musallamga taqdim qildi. O‘z navbatida, OOK rasmiylari O‘zbekiston MOQni 30 yillik bayrami bilan muborakbod etib, mamlakatimiz bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik kelgusida ham do‘stona ruhda davom etishini ta’kidlashdi.
Shundan so‘ng joriy yil qit’amizda o‘tadigan muhim musobaqalar rejasi ko‘rib chiqildi. Ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgan qaror 10-25 sentyabr kunlari Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tishi ko‘zda tutilgan XIX Osiyo va IV Paraosiyo o‘yinlarining qoldirilgani bo‘ldi. Boisi butun qit’amiz "Osiyo Olimpiadasi"ga katta masshtabda tayyorgarlik ko‘rayotgan edi. Uning boshqa muddatga qoldirilishi haqidagi yangilik xalqaro nashrlarning bosh sahifalaridan joy olmoqda. Musobaqaning yangi sanalari yaqin vaqt ichida rasman e’lon qilinadi.
Shuningdek, dekabr oyida o‘tishi belgilangan Shantou-2021 yoshlar Osiyo o‘yinlari ikkinchi bor qoldirilayotgani uchun butunlay bekor qilindi. Toshkentda o‘tadigan 2025 yilgi musobaqa IV yoshlar Osiyo o‘yinlari sifatida o‘z maqomini saqlab qoladi.

В Ташкенте на заседании Исполкома ОСА были приняты важные исторические решения
Дата 6-мая 2022 года вошла в историю Азиатского спорта, как организация 77-го заседания Исполкома ОСА, а также принятия важнейших решений судеб крупных комплексных стартов, запланированных на текущий год.
Так, во Дворце международных форумов "Узбекистан" состоялось заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, руководство ОСА, Национального Олимпийского комитета Узбекистана, представители Международного Олимпийского комитета и стран-членов ОСА.
Сначала был представлен презентационный проект по подготовке к Юношеским Азиатским играм 2025 года в Ташкенте. Спортивные объекты, которые будут построены в Яшнабадском районе столицы, условия для гостей, транспортно-логистическая система, одним словом, проект Олимпийской деревни, инициированный Президентом нашей страны, произвели на всех тёплое впечатление.
Затем начало свою работу заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии, в рамках которого руководству ОСА в знак глубокого сотрудничества с Узбекистаном был торжественно вручён "Орден 30-летия образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана". Награду вручил Абдуджаббор Абдувохидов действующему руководителю ОСА Раджа Рандхир Сингху, вице-президент ОСА Отабек Умаров Генеральному директору ОСА, президенту Международной федерации плавания (FINA) Хусейну аль-Мусалламу.
В ходе работы Исполнительного комитета были обсуждены вопросы подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022, Юношеским Азиатским играм в Шаньтоу-2021, а также работа оргкомитетов по этому вопросу. После детальных обсуждений с Олимпийским комитетом Китая (COC) и Организационным комитетом Азиатских игр в Ханчжоу (HAGOC) Исполнительный совет OCA сегодня принял решение отложить 19-е Азиатские игры, которые должны были состояться в Ханчжоу, Китай, с 10 по 25 сентября 2022 года. Новые даты проведения 19-х Азиатских игр будут согласованы между ОСА, COC и HAGOC и объявлены в ближайшее время.
Организационный комитет Азиатских игр отметил, что Ханчжоу очень хорошо подготовился к проведению Игр в запланированные сроки, несмотря на глобальные проблемы. Однако вышеуказанное решение было принято всеми заинтересованными сторонами после тщательного рассмотрения ситуации с пандемией и масштабом Игр. Название и эмблема 19-х Азиатских игр останутся неизменными, и ОСА считает, что благодаря совместным усилиям Игры пройдут успешно.
Кроме того, OCA также изучил ситуацию с 3-ми Азиатскими юношескими играми, которые были запланированы на 20-28 декабря этого года в китайском Шаньтоу. Поскольку Юношеские Азиатские игры Шаньтоу-2021 были отложены один раз, они будут отменены. Поэтому следующие Юношеские Азиатские игры пройдут в 2025 году в Ташкенте.