Osiyo o‘yinlari dasturiga ilk bor kiritilgan elektron sport bo‘yicha jamoamizning ishtiroki muhokama markazida
Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari dasturidan kibersport o‘yinlari ham o‘rin olgan bo‘lib, bo‘lajak musobaqada katta tarkib bilan ishtirok etishni niyat qilgan delegatsiyamiz mazkur yo‘nalishda ham sportchilarimizni O‘yinlarga jalb qilishni ko‘zda tutgan.
Ayni paytda mamlakatimizda kibersport bo‘yicha 2 ta rasmiy tashkilot – O‘zbekiston elektron kompyuter sporti federatsiyasi hamda O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi faoliyat olib bormoqda.
Osiyo Olimpiya Kengashi 2021 yil 5 dekabrdagi xati bilan Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida ishtirok etadigan jamoani shakllantirish huquqi Milliy Olimpiya qo‘mitasiga berilganligi, elektron sport turlari bo‘yicha milliy terma jamoa sportchilari va rasmiy shaxslarni qayd etish va ishtirokini ta’minlash uchun Milliy Olimpiya qo‘mitasi mas’ul ekanligini ma’lum qilgan edi.
Mazkur masala yuzasidan 2022 yil 12 yanvarda Milliy Olimpiya qo‘mitasida O‘zbekiston elektron kompyuter sporti federatsiyasi hamda O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etilib, o‘zaro kelishgan holda Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘radigan milliy terma jamoani shakllantirish va natijasi yuzasidan Milliy Olimpiya qo‘mitasiga taklif kiritish vazifasi yuklatilgan edi. Lekin, har ikki tashkilot o‘rtasida yuzaga kelgan bahsli masalalar sababli shu kunga qadar kelishilgan taklif kiritilmadi.
Shu bois, Milliy Olimpiya qo‘mitasida elektron sport turlari bo‘yicha kuchli milliy terma jamoani shakllantirish hamda ularni bo‘lajak Osiyo o‘yinlariga puxta tayyorlash yuzasidan navbatdagi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Qo‘mita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, har ikki tashkilot rahbariyati, kibersport bo‘yicha mamlakat chempioni, jahon chempionati ishtirokchisi Abusapi Qayumov va shu sohaning boshqa mutaxassislari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston elektron kompyuter sporti federatsiyasi respublika miqyosida tanlov o‘tkazish, unda saralash bosqichlari orqali g‘alaba qozongan jamoani tanlov musobaqasiga tavsiya etish yuzasidan taklifni ilgari surdi.
O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi tomonidan esa o‘z faoliyati davomida o‘tkazilgan turnirlar asosida jamoani shakllantirish va tanlov musobaqalariga tavsiya etish taklifi o‘rtaga tashlandi.
Biroq, Osiyo Olimpiya Kengashining yo‘llagan murojaatida bildirilgan tavsiyalar, qolaversa, mamlakatimizda bu yo‘nalishda ikkita tashkilot borligini inobatga olib, Milliy Olimpiya qo‘mitasi tomonidan har ikki tashkilot taqdim etgan talabnoma asosida maxsus tanlov musobaqalari tashkil etilishi belgilandi. Mazkur tanlov musobaqasida ishtirok etish uchun har ikki tashkilot joriy yil 5 may kuniga qadar o‘z jamoalari tarkibini o‘zlarining federatsiya (assotsiatsiyalari) tomonidan belgilangan tartibda shakllantirishi hamda taqdim qilishi zarur.
Milliy Olimpiya qo‘mitasi tomonidan esa elektron sport boshqaruviga oid har ikki tashkilot o‘rtasida halol raqobat va sport tamoyillari asosida joriy yil 10 mayga qadar Osiyo o‘yinlari dasturiga kiritilgan 8 ta sport turlari bo‘yicha, tasdiqlangan nizom asosida tanlov musobaqalari o‘tkaziladi.
Buning uchun Milliy Olimpiya qo‘mitasi tomonidan malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda tashkiliy qo‘mita tuziladi, tanlov musobaqalarini o‘tkazish nizomi, hakamlar tarkibi, o‘tkazish muddati va joyi tasdiqlanadi, musobaqani yuqori saviyada tashkil etish va o‘tkazish uchun barcha chora-tadbirlar ko‘riladi.
Musobaqa natijalariga qarab, g‘alaba qozongan kibersportchilardan iborat milliy terma jamoa shakllantiriladi hamda Xanchjou-2022 XIX Osiyo o‘yinlarida qatnashish uchun ro‘yxatdan o‘tkaziladi, shuningdek, ularni Osiyo o‘yinlariga puxta tayyorlash va ishtirokini ta’minlash bo‘yicha dastur ishlab chiqiladi va tegishli ishlar olib boriladi.

В центре внимания-участие сборной Узбекистана по электронному спорту, впервые включенному в программу Азиатских игр
В программу Азиатских игр Ханчжоу-2022 вошли также соревнования по киберспорту, и делегация Узбекистана, которая намерена принять участие в предстоящих состязаниях с большим составом, также предусматривает привлечение отечественных киберспортсменов на Азиаду.
В настоящее время в нашей стране действуют 2 официальные организации по киберспорту – Федерация электронного компьютерного спорта Узбекистана и Ассоциация киберспорта Узбекистана.
Олимпийский совет Азии в своём письме от 5 декабря 2021 года отметил, что право сформировать команду для участия в Азиатских играх Ханчжоу-2022 было предоставлено НОК, и что именно Национальный Олимпийский комитет отвечает за регистрацию и обеспечение участия спортсменов и официальных лиц Национальной сборной по киберспорту.
По данному вопросу 12 января 2022 года в Комитете была организована встреча с руководством Федерации электронного компьютерного спорта Узбекистана и Ассоциации киберспорта Узбекистана, в которой было решено по взаимному согласию внести предложение в НОК по формированию Национальной сборной, которая будет готовиться к участию в Ханчжоу-2022. Однако до сих пор согласованное предложение не было внесено из-за спорных вопросов, возникших между обеими Организациями.
В связи с этим в Национальном Олимпийском комитете состоялось совещание по формированию достойной Национальной команды по электронным видам спорта и тщательной подготовке к предстоящим Азиатским играм. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, руководство обеих Организаций, чемпион страны по киберспорту, участник чемпионата мира Абусапи Каюмов и другие специалисты в этой сфере.
В ходе встречи Федерация электронного компьютерного спорта Узбекистана выдвинула предложение о проведении республиканского турнира, в котором путём отборочных этапов победившая команда будет рекомендована к участию в отборочных состязаниях.
А со стороны Ассоциации киберспорта Узбекистана было выдвинуто предложение сформировать команду на основе турниров, проводившихся до этого времени, и рекомендовать сборную к квалификационным соревнованиям.
Однако, учитывая пункты, указанные в обращении Олимпийского совета Азии, а также наличие в стране двух Организаций в этом направлении, Национальным Олимпийским комитетом было определено, что на основе заявок, поданных обеими Организациями, будут организованы специальные отборочные соревнования. Для участия в данном квалификационном турнире обе Организации должны предоставить состав, сформированный самой Федерацией (Ассоциацией) до 5 мая текущего года.
Национальным Олимпийским комитетом на основе честной конкуренции и спортивных принципов между двумя Организациями в области электронного спортивного управления до 10 мая текущего года будут проведены отборочные соревнования по 8 видам спорта, включенным в программу Азиатских игр, на основании утверждённого положения.
Для этого Национальным Олимпийским комитетом будет создан организационный комитет с привлечением квалифицированных специалистов, будет утверждено Положение о проведении отборочных соревнований, состав жюри, сроки и место проведения, будут предприняты все меры по организации и проведению соревнований на высоком уровне.
В зависимости от результатов соревнований будет сформирована Национальная команда киберспортсменов-победителей, которая будет зарегистрирована для участия в XIX Азиатских играх Ханчжоу-2022, а также будет разработана программа и проведена соответствующая работа по обеспечению их тщательной подготовки и участия в предстоящей Азиаде.