Rustam Ro‘ziyev: “Rejada 1 ta bronza medali, lekin maksimumga harakat qilamiz”
Avval xabar berganimizdek, slalomda eshkak eshish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi ayni kunlarda Toshkent viloyatidagi Ugom daryosida yig‘inni davom ettirmoqda. Biz ushbu sport turi bo‘yicha terma jamoa bosh murabbiyi Rustam Ro‘ziyev bilan yig‘in tafsilotlari va oldinda turgan rejalar haqida suhbat tashkil qildik.
– Ma’lumki, mart oyida slalomda eshkak eshish bo‘yicha vakillarimiz Osiyo chempionatida ishtirok etib, muvaffaqiyat qozonishdi. Mazkur startda sportchilarimizning ishtirokiga qanday baho berasiz?
– Tailandda bo‘lib o‘tgan Osiyo chempionatida terma jamoamiz 3 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza medalini qo‘lga kiritdi. Albatta, bu natija ancha yaxshi. Chunki terma jamoamiz so‘nggi bor 2018 yilgi qit’a chempionatida medallarni qo‘lga kiritgan edi. Shundan keyin koronavirus pandemiyasi sabab bizning sportda OCh o‘tkazilmadi. 2021 yilda Tokio-2020 saralash musobaqasi bo‘ldi. Biroq unda jamoamizni Olimpiada litsenziyasidan 2 soniya ajratib qolgan.
– Tailanddagi Osiyo chempionatiga tayyorgarlik qanday kechgan edi?
– Bu musobaqaga o‘tgan yil oktyabr oyidagi jahon chempionati yakunlanishi bilanoq tayyorgarlikni boshlagan edik. Mashg‘ulotlarning birinchi bosqichi poytaxtimizdagi Bo‘zsuv kanalida o‘tdi. Unda sportchilarning jismoniy va texnik ko‘rsatkichlarini yaxshilab oldik. Bundan tashqari, sportchilarning chidamliligi va texnikasini yanada oshirish maqsadida Toshkent dengizida tinch suv ustida mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Yanvar oyidan boshlab yana Toshkentda, so‘ng Turkiyada tayyorgarlik ko‘rdik. Turkiyada bizga xorijlik mutaxassis Pavel Smirnov qo‘shildi va mashg‘ulotlarni o‘tkazishda yordam berdi. Bugun u biz bilan Toshkent viloyatida ham ishlamoqda.
– O‘zbekiston Rowing&Canoe federatsiyasi slalom bo‘yicha milliy terma jamoaga xorijlik mutaxassislarni jalb qilganmi?
– Aynan slalomda terma jamoamiz tarixida xalqaro ekspertlar hech qachon ishtirok etmagan. Bu ayni davrda ilk bor yo‘lga qo‘yilgan tajriba. Biz butunlay yangi bosqichga ko‘tarilmoqchimiz. Jamoamiz Olimpiya o‘yinlariga litsenziyani o‘tgan safardagidek qit’aviy kvalifikatsiya orqali emas, balki jahon chempionati orqali qo‘lga kiritmoqchi. Biz plankani balandroq qilib qo‘ydik va o‘ylaymanki, buning uchun jamoamizda barcha imkoniyat va sharoitlar bor. O‘z oldimizga qo‘ygan maqsad va vazifalarni amalga oshirish uchun xorijlik mutaxassisni jalb etdik.
– Pavel Smirnovni milliy terma jamoaga jalb qilishdan qanday maqsad ko‘zlangan?
– Pavel Smirnov boy tajribaga ega sobiq sportchi. U Jahon kubogi g‘olibi, jahon chempionatlarining finalchisi hisoblanadi. Undan o‘rganish kerak bo‘lgan ko‘p narsa bor. Ushbu mutaxassis jahon arenasida mamlakat sharafini munosib himoya qilish yo‘lida sportchilarni to‘g‘ri yo‘naltirishni biladi.
– Ushbu o‘quv-mashg‘ulot yig‘inida qaysi musobaqalarga tayyorgarlik ko‘zda tutilgan?
– Biz bu bilan yilning asosiy musobaqalaridan biri – Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlikni davom ettirmoqdamiz. Undan oldin xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari va jahon chempionati ham bor. Ularda sportchilarimizning saviyasini avvalgi ko‘rsatkichlar bilan solishtirish, shuningdek, atletlarimizning mahoratini oshirish va sayyoramizning navbatdagi chempionati oldidan sportchilarning qobiliyatini aniqlashimiz kerak. Zero, kelgusi yil Parij-2024 Olimpiadasi uchun yo‘llanma beruvchi jahon chempionati bo‘lib o‘tadi.
– Osiyo o‘yinlarida qatnashadigan terma jamoa tarkibi aniqlandimi va Xanchjou-2022 uchun qanday rejalar bor?
– Osiyo o‘yinlariga 2 nafar baydarka va 2 nafar kanoechini olib borishni rejalashtirganmiz. Qoidaga ko‘ra, final bosqichiga ularning faqat 1 nafari yo‘l olishi mumkin. Shuningdek, C-1 (kanoe) yo‘nalishi bo‘yicha bir sportchi qizimizni ham tarkibga jalb qilishni rejalashtirganmiz. Shu paytgacha slalomda qizlarimiz Osiyo o‘yinlarida qatnashishmagan. Rejamizda 1 ta bronza medalini qo‘lga kiritish maqsadi bor. Lekin har qachon maksimum natijaga harakat qilamiz.

Рустам Рузиев: «Планируем завоевать 1 бронзовую медаль, но будем стараться на максимум!»
Как мы сообщали ранее, представители гребного слалома Узбекистана на сегодняшний день находятся на учебно-тренировочных сборах на реке Угам в Ташкентской области. Нам удалось связаться с главным тренером Национальной сборной по данному виду спорта Рустамом Рузиевым, который ответил на все интересующие нас вопросы.
Известно, что в марте месяце представители гребного слалома страны принимали участие в ЧА. Стоит отметить, что наши слаломисты на данном континентальном первенстве выступили более чем успешно. Как прокомментируете участие отечественных атлетов?
- На чемпионате Азии в Таиланде Национальная сборная команда завоевала 3 золотые, 1 серебряную и 2 бронзовые медали. На сегодняшний день, действительно, этот результат довольно хороший, так как последние медали с континентального первенства наша сборная завоёвывала в 2018 году. После этого у нас не было, можно сказать ЧА, также был карантин, и он переносился, а в прошлом 2021 году состоялся квалификационный чемпионат Азии – отборочный в Токио, но к сожалению, команда Узбекистана уступила 2 секунды и не попала на Олимпийские игры.
Какова была подготовка к одному из важных стартов года – Таиланд - 2022?
- К участию в ЧА в Таиланде мы шли с октября месяца прошлого года, сразу же после чемпионата мира. Подготовку начали в столице на канале Бозсув, поднимали физические и технические данные спортсменов. Кроме того, проводили тренировки на Ташкентском море на гладкой воде для усиления выносливости и технику атлетов. А с января месяца мы готовились также в Ташкенте, затем отправились на сборы в Турцию, где к нам присоединился международный специалист Павел Смирнов, который также помогал нам вести эту подготовку в течение 7 дней. На сегодняшний день он с нами в Ташкентской области.
Практиковалось ли ранее Федерацией Rowing&canoe привлечение зарубежных специалистов в Национальную сборную по гребному слалому?
- Именно в гребном слаломе ещё не разу не привлекались международные специалисты. Это на сегодняшний день первый раз. Мы, действительно, хотим выйти на новый уровень, чтобы наша команда завоевала лицензии на Олимпийские игры не через чемпионат Азии, как мы планировали в прошлом году. Ставим планку повыше и, считаю, что наша сборная имеет все шансы и возможности завоевать путёвки через предстоящий в следующем году чемпионат мира. Привлекли зарубежного эксперта для того, чтобы он нам помог осуществить планы на перспективу в достижении поставленных перед нами целей и задач.
Причина привлечения в Национальную сборную по гребному слалому именно Павла Смирнова?
- Павел Смирнов – бывший спортсмен, имеющий богатый багаж соревновательного опыта. Является призёром Кубков мира, финалистом первенств планеты. И у него есть чему научиться. Он умеет правильно направлять спортсменов для достижения единой цели – достойного представления страны на мировой арене.
На сегодняшних УТС на какие соревнования делаете основной акцент?
- Мы продолжаем вести свою подготовку уже к основным стартам текущего года – Азиатским играм в Ханчжоу. До них у нас есть ещё международные УТС и чемпионат мира, который нам необходим для сравнения уровня спортсменов с предыдущими показателями, а также для повышения мастерства и уже определить способности атлетов перед следующим первенством планеты. Так как уже в следующем году состоится квалификационный чемпионат мира для участия в Париж-2024.
Определён ли состав сборной на Азиатские игры и каковы прогнозы на Ханчжоу-2022?
- На Азиатские игры мы планируем повести по 2 каякера и каноиста. В каждой категории выступают по 2 человека, в финал попадают по 1. Также планируем сейчас отобрать девушку для участия в предстоящих главных континентальных стартах четырёхлетия в категории С-1 (каное). От Узбекистана ещё никогда не участвовали спортсменки в Азиадах. Забегать вперёд не будем, но планируем завоевать 1 бронзовую медаль, а будем стараться на максимум!