London-2012 sovrindori Ivan Yefremov va 2021 yilgi jahon chempionatlari qahramonlari pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi
Bugun Sportni rivojlantirish vazirligida 2021 yilgi jahon chempionatlari gʼolib va sovrindorlari hamda ularning murabbiylari, shuningdek, London-2012 XXX yozgi Olimpiya oʼyinlarining bronza medali sovrindori Ivan Yefremovni taqdirlash marosimi oʼtkazildi. Unda Shahrullo Mahmudov boshchiligidagi Sportni rivojlantirish vazirligi mutasaddilari, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi masʼul xodimi Аsilbek Murtazoev, sportchi va murabbiylar hamda OАV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida rasmiylar atletlarimizning Vatanimiz sharafini xalqaro maydonda munosib himoya qilib kelayotganlari haqida toʼxtalib, hukumatimizning bunday natijalarni beeʼtibor qoldirmasligi ularning kelgusi muvaffaqiyatlari uchun katta kuch berishini taʼkidlashdi.
“Bugun sportchilarimizning 2021 yilda dunyo birinchiligida erishgan yutuqlarini qutlash uchun yigʼilganimizdan mamnunmiz. Аtletlarimizning xalqaro maydonda qoʼlga kiritgan ulkan zafarlari shaxsan Prezidentimiz tomonidan eʼtirof etildi. Davlatimiz sportchilarimizning gʼalabalariga hamisha eʼtibor qaratgan. Bunday mukofotlar oldimizda turgan Xanchjou-2022 Osiyo oʼyinlari va boshqa musobaqalar oldidan ularda yanada katta motivatsiya uygʼotadi. Biz esa ushbu startlarda munosib ishtirok etib, kelgusida ham bildirilgan ishonchni oqlaymiz, degan umiddaman”, – dedi Shahrullo Mahmudov.
Oʼz navbatida, Oybek Kasimov sportchilarning davlat tomonidan bunday taqdirlanishini hech qaysi mamlakatda uchratmaganini taʼkidladi:
“Yil davomida atletlarimizning jahon chempionatlarida erishgan muvaffaqiyatlarini mana shunday taqdirlash anʼanasini yaxshi yoʼlga qoʼyib olganmiz. Bunga hukumat darajasida eʼtibor qaratilayotgani barchamiz uchun quvonarli. Davrada mamlakatimizning elita sportchi va murabbiylari jam boʼlishgan. Oʼrganishlarimiz natijasida hech qaysi davlatda Osiyo oʼyinlari va jahon chempionatlaridan keyin ham sovrindor boʼlgan sportchilarni davlat tomonidan mukofotlash anʼanasini uchratmadik. Barchangizga kelgusi faoliyatingizda yanada ulkan muvaffaqiyatlar tilab qolamiz”.
Shundan soʼng Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli farmoyishiga muvofiq, London-2012 XXX yozgi Olimpiya oʼyinlari bronza medali sohibi, ogʼir atletikachi Ivan Yefremov 50 ming, jahon chempionatida gʼolib va sovrindor boʼlgan sportchilar mos ravishda 12 ming (oltin medalь), 6 ming (kumush medalь) va 3 ming (bronza medalь), ularni tayyorlagan murabbiylar esa 6 ming, 3 ming va 1.5 ming АQSh dollari miqdorida bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi.
Tadbir davomida sportchilarimiz ham soʼz olib, Prezidentimiz va davlatimiz tomonidan koʼrsatilayotgan eʼtibordan mamnun ekanliklarini, kelgusida yanada yuqori natijalar qoʼlga kiritib, bunday gʼamxoʼrlikka munosib javob berishlarini taʼkidladilar.
Maʼlumot uchun, Ivan Yefremov London-2012 Olimpiadasida ogʼir atletika boʼyicha -105 kg vazn toifasida beshinchi natijani qayd etgan edi. Biroq keyinchalik birinchi va toʼrtinchi oʼrinni egallagan atletlarda doping aniqlangach, atletimiz uchinchi oʼringa koʼtarilgan. Oʼtgan yili Xalqaro Olimpiya qoʼmitasi Ivan Yefremovning Olimpiada sovrindori ekanligini tasdiqlovchi sertifikat va London-2012 medalini yuborgach, sportchimiz Toshkentda oʼtgan ogʼir atletika boʼyicha Osiyo chempionati arafasida taqdirlangan edi. Bugun u davlatimiz tomonidan har bir Olimpiya sovrindori uchun belgilangan tartibda pul mukofotini qabul qilib oldi.

Узбекистан на постоянной основе достойно поощряет своих героев!
Сегодня в Министерстве развития спорта состоялась церемония награждения победителей и призёров чемпионатов мира по различным видам спорта 2021 года и их наставников, а также бронзового призёра XXX Летних Олимпийских игр Лондон-2012 Ивана Ефремова. В торжественном мерприятии приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Шахрилло Махмудовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, ответственный сотрудник Администрации Президента Республики Узбекистан Асилбек Муртазоев, спортсмены и тренеры, а также представители СМИ.
В начале встречи официальные лица отметили, что атлеты на постоянной основе демонстрируют свой потенциал на самых крупных и престижных стартах, достойно защищая честь общей Родины под названием Узбекистан на международной арене, и подчеркнули, что достижения спортсменов высоко оцениваются со стороны Правительства. Безусловно, это придаёт им большую силу для дальнейшего успеха в покорении новых вершин на мировой арене.
“Мы рады, что сегодня собрались, чтобы отметить достижения атлетов на первенствах планеты прошлого спортивного сезона. Успехи наших соотечественников на международной арене были лично признаны и отмечены Президентом. Государство всегда уделяло внимание победам и достижениям спортсменов. Нет сомнения, что такие награды вызывают у них ещё большую мотивацию перед предстоящими Азиатскими играми Ханчжоу-2022 и другими важными турнирами. Надеюсь, что представители Узбекистана достойно примут участие в грядущих стартах и будет дальше оправдывать оказанное им доверие”, – сказал Шахрилло Махмудов.
В свою очередь, Ойбек Касимов отметил, что такого награждения спортсменов со стороны государства нет ни в одной стране:
“У нас хорошо налажена традиция награждать атлетов за успехи, достигнутые на чемпионатах мира в течение года. Отрадно, что этому уделяется огромное внимание со стороны Правительства. Здесь собрались элитные спортсмены и тренеры страны. В результате исследований мы стали свидетелями того, что ни в одной стране нет традиций награждать спортсменов-призёров после Азиатских игр и чемпионатов мира. Желаем дальнейших успехов и удач”.
После этого в соответствии с распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан бронзовый призёр XXX Летних Олимпийских игр Лондон-2012 Иван Ефремов получил единовременную выплату в размере 50 тысяч, спортсмены-победители и призёры чемпионатов мира награждены денежными премиями -12 тысяч, 6 тысяч и 3 тысячи долларов США соответственно, а их тренеры- 6 тысяч, 3 тысяч и 1,5 тысячи долларов США.
Для справки, Иван Ефремов на Олимпиаде Лондон-2012 показал пятый результат в тяжёлой атлетике в весовой категории до 105 кг. Однако позже, у спортсменов, занявших первое и четвертое места, был обнаружен допинг. Напомним, что Международный Олимпийский комитет перераспределил медали главных стартов четырёхлетия Лондон-2012 в тяжёлой атлетике, согласно которому на основании вердикта дисциплинарной комиссии после дисквалификации тяжелоатлетов медаль Олимпийского чемпиона украинца перешла иранцу, серебро – спортсмену из Польши, а бронза – Ивану Ефремову.