UCI delegatsiyasi O‘zbekistonga tashrif buyurdi
Xalqaro velosipedchilar ittifoqi (UCI) yurtimizga 4 kishidan iborat delegatsiya yubordi. Bundan ko‘zlangan maqsad Jizzax shahrida qad rostlagan BMX trassasi va uning atrofida qurilgan kompleks bilan yaqindan tanishish.
Delegatsiya tarkibida 2 nafar mutaxassis (Norman Lesli Makkenn, Kayl Evans) va 2 nafar professional velosportchi (Jakomo Fantoni va Metyu Kin Gilsto) larni uchratish mumkin. Reja bo‘yicha dastlab rayderlar trassa bo‘ylab harakat qilib ko‘rishadi va o‘z fikrlarini bildirishadi. Shundan so‘ng delegatsiya a’zolari umumiy xulosani taqdim qiladilar.
Yakuniy qarorda sport inshooti barcha xalqaro standartlar va me’yorlarga javob beradigan deb topilsa, ushbu arenada turli xalqaro musobaqalarni o‘tkazish huquqini beruvchi rasmiy UCI sertifikatiga ega bo‘lamiz.
Eslatib o‘tamiz, Jizzaxdagi BMX sport majmuasi 2021 yilda to‘liq foydalanishga topshirilgan. Arena 3400 o‘ringa mo‘ljallangan. Shuningdek, majmuada konferens va sport zallari, VIP maydon, 2 ta tennis korti, 2 ta mini-futbol uchun maydonchalar va 100 o‘rinli mehmonxona mavjud. Darvoqe, dunyoda atigi 32 ta bunday obyektlar mavjud bo‘lib, yurtimizdagi trassa bu yo‘nalishdagi 33-inshoot hisoblanadi.

В Узбекистан прибыла делегация UCI
Страну посетили представители Международного союза велосипедистов (UCI), перед которыми стоит важная задача, так сказать, стать свидетелем, в то же время причиной и соучастником исторического события. Так, основной целью делового визита зарубежной делегации является знакомство со спортивным комплексом в Джизаке, специализирующегося на одном из видов велоспорта – BMX.
В состав делегации вошли 4 человека (2 специалиста и 2 профессиональных велогонщика): Норман Лесли МакКэнн, Кайл Джордан Стюарт Эванс, Джиакомо Фантони и Мэтью Кин Гильстон. Спортсмены лично протестируют трассу и поделятся впечатлениями. После чего зарубежные эксперты подготовят общее заключение.
Если спортивное сооружение будет соответствовать всем международным стандартам и нормам, то представители Федерации велосипедного спорта Узбекистана получат официальный сертификат UCI, дающий право проводить на этой арене различные международные соревнования.
Напомним, что спортивный комплекс BMX в Джизаке полностью сдан в эксплуатацию в 2021 году. Арена рассчитана на 3400 мест. Также в комплексе имеются конференц и тренажерный залы, VIP-зона, 2 теннисных корта, 2 площадки для мини-футбола и гостиница на 100 мест. Отметим, что подобных объектов в мире всего 32, а наша страна в этом плане станет обладательницей 33-го по счёту спортивного комплекса, отвечающего всем международным стандартам.