Yengil atletika bo‘yicha xalqaro ekspert ishtirokida murabbiylarimiz uchun texnik kurs o‘tkazilmoqda
Poytaxtimizdagi O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining bazasida ushbu sport turi bo‘yicha xalqaro ekspert ishtirokida mahalliy murabbiylarimiz uchun texnik kurs boshlandi. 20 aprelga qadar davom etadigan tadbir Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining “Olimpiya birdamligi” dasturi asosida O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan. Undagi darslar Xalqaro yengil atletika federatsiyasi eksperti Yevgeniy Shumarin tomonidan olib borilmoqda.
Bugun ushbu tadbirning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev, Yevgeniy Shumarin, federatsiya mutasaddilari va ishtirokchilar jam bo‘lishdi. O‘z nutqida Oybek Omilovich yurtimizda har bir sport turini yanada rivojlantirishga, ayniqsa, jahon tajribasidagi so‘nggi yutuqlarni mamlakatimizda ham tatbiq etishga davlatimiz tomonidan qaratilayotgan e’tibor xususida to‘xtalib o‘tdi.
Texnik kurs mashg‘ulotlarida Respublikamizning turli viloyatlaridan kelgan 24 nafar murabbiy nazariy va amaliy mashg‘ulotlar orqali o‘z bilimlarini boyitishadi. Yakunda olingan ko‘nikmalar asosida imtihon topshiriladi va undan muvaffaqiyatli o‘tgan mutaxassislarga "Olimpiya birdamligi" loyihasining maxsus sertifikati topshiriladi.
Ushbu seminarda bolalar va o‘smirlarga yengil atletikaning dastlabki saboqlarini qanday berish, ular bilan olib boriladigan mashg‘ulotlarda nimalarga ahamiyat qaratilishi, yosh atletlar oladigan yuklamalarni to‘g‘ri taqsimlash kabi jihatlarga ham alohida e’tibor ko‘rsatiladi.

Для тренеров лёгкой атлетики проводится технический курс с участием международного эксперта
В целях повышения квалификации, на базе Федерации лёгкой атлетики Узбекистана стартовал технический курс для отечественных тренеров с участием международного эксперта. Данный курс организован Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана совместно с Федерацией лёгкой атлетики Узбекистана в рамках программы Олимпийской солидарности Международного Олимпийского комитета. Занятия проводит специалист Международной федерации лёгкой атлетики Евгений Шумарин.
Сегодня состоялась церемония открытия данного мероприятия. В нём приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев, международный эксперт Евгений Шумарин, официальные лица Федерации, а также участники технического курса. В своём выступлении Ойбек Омилович особо отметил огромное внимание, уделяемое со стороны государства, а также создаваемые условия для дальнейшего развития и популяризации всех видов спорта среди населения, в частности, широкое использование последних достижений мирового опыта.
В данном курсе проходят обучение 24 тренера из разных областей республики, которые обогащают свои знания посредством теоретических и практических занятий. По завершению курса состоится экзамен и будут вручены сертификаты Олимпийской солидарности тем участникам, которые успешно освоят образовательный курс.
В ходе мероприятия также особое внимание уделяется аспектам преподавания детям и подросткам первых уроков по лёгкой атлетике, правильного распределения нагрузок юным атлетам и многое другое.