O‘zbekiston taekvondo terma jamoasi murabbiyi Aleksandr Kim Toshkentdagi yig‘in va bo‘lajak rejalar haqida O‘zbekiston taekvondo assotsiatsiyasi matbuot xizmatiga intervyu berdi. Quyida taekvondochilarimizni oldinda qanday musobaqalar kutayotgani va jamoa rejalari haqida tayyorlangan suhbatni e’tiboringizga havola qilamiz:
- Aleksandr Anatolevich, dastlab Toshkentda o‘tayotgan yig‘in haqida ma’lumot bersangiz...
- 4 apreldan Toshkentda navbatdagi yig‘inni boshladik. Barcha sportchilar sog‘-salomat va mashg‘ulotlarda qatnashishmoqda. 15 apreldan ushbu yig‘in xalqaro maqomni olishi kutilmoqda.
- Qanday qilib?
- Sababi Toshkentga Gruziya va Xitoy Taipeyi taekvondo terma jamoalari kelishi rejalashtirilgan. Agar kelishuv amalga oshsa, Toshkentda uchta terma jamoa birga xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini o‘tkazadi.
- Mazkur yig‘inda aynan qanday mashg‘ulotlarga urg‘u berilmoqda?
- Bu yig‘inda sportchilarimizning jismoniy holatini ushlab turish maqsadida umumjismoniy tayyorgarlik va maxsus jismoniy tayyorgarlikka urg‘u bermoqdamiz. Yaqinda bo‘lib o‘tgan xalqaro musobaqada qatnashgan taekvondochilarning kamchiliklarini bartaraf etish ishlari olib borilmoqda.
- Taekvondochilarimiz oldida turgan navbatdagi musobaqalar qaysi?
- Terma jamoamiz iyun oyida uchta xalqaro musobaqada ishtirok etishi kutilmoqda. Ulardan birinchisi Olimpiya reytingidagi eng kuchli 32 nafar sportchi ishtirok etadigan dastlabki Gran-pri. Ushbu musobaqa 3-5 iyun kunlari Italiyaning Rim shahrida bo‘lib o‘tadi. 27 iyun kuni Xitoyda Butunjahon Universiada bahslari boshlanadi. 24-27 iyun kunlari Janubiy Koreyada taekvondo bo‘yicha Osiyo chempionati o‘tkaziladi. Hozirda tayyogarliklar ushbu startlarga qaratilgan.

Александр Ким: "Таэквондисты сборной Узбекистана примут участие в трёх престижных международных соревнованиях в июне"
Тренер сборной Узбекистана по таэквондо WТ Александр Ким дал интервью пресс-службе Ассоциации таэквондо Узбекистана о сборах в Ташкенте и о планах на будущее.
- Александр Анатольевич, сначала расскажите о сборах, которые проходят в Ташкенте.
- С 4 апреля мы начали очередной этап сборов в Ташкенте. Все спортсмены чувствуют себя благополучно и участвуют в тренировках. Ожидается, что с 15 апреля этот сбор получит международный статус.
- Каким образом?
- Так как этого числа запланирован приезд команд Грузии и Китайского Тайбэя в столицу. Если соглашение будет достигнуто, то в Ташкенте три страны проведут международные учебно-тренировочные сборы.
- На что именно делаете акцент на данных тренировках?
- На этих сборах мы больше обращаем внимание на общефизическую и специальную физическую подготовку с целью поддержания формы наших спортсменов. Ведётся работа по устранению недостатков и ошибок единоборцев, которые участвовали в недавних международных соревнованиях.
- Какие турниры впереди ожидают таэквондистов?
- Ожидается, что сборная страны примет участие в трёх международных соревнованиях в июне месяце. Первым из них является Гран-при, в котором участвуют 32 сильнейших спортсмена Олимпийского рейтинга. Этот турнир пройдёт с 3 по 5 июня в Риме. С 24 по 27 июня в Южной Корее состоится чемпионат Азии. 27 июня в Китае стартует Всемирная Универсиада. В настоящее время всё внимание сосредоточено на участии в данных важных стартах.