O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yengil konstruksiyali (sendvich-panelli) sport inshootlarini qurish bo‘yicha bergan topshiriqlari bo‘yicha Xalq ta’limi vazirligi hamda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi hamkorligi davom etadi. Bu gal Jizzaxda ixtisoslashtirilgan dzyudo zali qurildi.
Jizzax shahridagi 14-umumta’lim maktabida ana shunday yengil konstruksiyali dzyudo zalining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi matbuot xizmati. Bayramona ruhda o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi, Jizzax viloyati hokimligi mutasaddilari, MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov hamda maktab joylashgan mahalla faollari hozir bo‘lishdi. Marosimning kirish qismida ramziy ma’nodagi lenta kesilib, dzyudo zali kaliti o‘z egalariga topshirildi.
«Ushbu loyiha doirasida Respublika bo‘ylab har bir viloyatda zamonaviy ixtisoslashtirilgan dzyudo zallari bunyod etilmoqda. Loyihaga ko‘ra, Respublikamizning aholi eng zich joylashgan hududlaridagi 14 ta maktabda 28 000 o‘quvchi va 70 000 nafar bolalarni sport to‘garaklariga jalb qilish imkoniyati yuzaga keladi. Bizning asosiy maqsadimiz – joylarda sog‘lom turmush tarzini yanada shakllantirish, bolalarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularning dzyudoga bo‘lgan mehrini maktab yoshidanoq uyg‘otishni ta’minlashdan iborat», - dedi A. Kamilov.
Dzyudo zali qisqa fursatda bunyod etilgan bo‘lib, zamonaviy talablariga to‘liq javob beradi. Zalga to‘shalgan tatamida bemalol nufuzli xalqaro turnirlarni o‘tkazish mumkin. Zal hajmi 30 metrga 18 metrni tashkil qiladi. Balandligi - 10 metr.
Maktab o‘quvchilari hamda dzyudo sport turi vakillarining ko‘rgazmali chiqishlari tadbirga ko‘tarinki ruh bag‘ishladi. Yil oxirigacha qolgan viloyatlarda ham ayni paytda qurilishi davom etayotgan dzyudo zallari foydalanishga topshiriladi.

В Джизаке сдан в эксплуатацию специализированный зал дзюдо
По поручению Президента Республики Узбекистан по строительству спортивных сооружений лёгкой конструкции (сэндвич-панелей) продолжается сотрудничество Министерства народного образования и Федерации дзюдо страны. В связи с этим, в текущем году в Джизаке был построен специализированный зал дзюдо.
В общеобразовательной школе № 14 города Джизака состоялось торжественное открытие зала дзюдо с лёгкой конструкцией, сообщает пресс-служба Федерации дзюдо Узбекистана. На мероприятии, прошедшем в праздничной атмосфере, присутствовали представители Министерства народного образования Узбекистана, хокимията Джизакской области, заместитель председателя НОК, председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, а также активисты махалли. На церемонии была разрезана символическая лента, а ключи от зала дзюдо были переданы их владельцам.
"В рамках данного проекта в каждой области Республики строятся современные специализированные залы дзюдо. Согласно проекту, в 14 школах в самых густонаселенных регионах республики появится возможность вовлечь 28 000 учащихся и 70 000 детей в спортивные кружки. Наша главная цель - дальнейшее формирование здорового образа жизни на местах, содержательная организация досуга детей, обеспечение пробуждения у них любви к дзюдо с самого раннего возраста", - отметил А.Камилов.
Зал дзюдо построен в короткие сроки и полностью отвечает современным требованиям и стандартам. На татами, уложенных в зале, можно организовывать престижные международные турниры. Размер зала 18 на 30 метров. Высота - 10 метров.
Показательные выступления школьников и представителей дзюдо придали всем участникам и гостям мероприятия ещё большего праздничного настроения. До конца года запланирована сдача и в остальных регионах страны в эксплуатацию залы дзюдо, строительство которых в настоящее время продолжается.