Shiddat bilan rivojlanib borayotgan sport sohasi qatorida uning atrofidagi yo‘nalishlar ham taraqqiy etmoqda. Jumladan genetika bugungi kunda qudratli sport mamlakatlari amaliyotga joriy etgan asosiy yo‘nalishlardan hisoblanadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida mazkur sohani rivojlantirish, terma jamoamiz vakillarining genetikasini o‘rganish mavzusida yig‘ilish o‘tkazildi. Unda MOQ qoshidagi Respublikasi sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi mutasaddilari, soha shifokorlari genetikaning zamonaviy yutuqlari haqida batafsil ma’lumot berishdi. Yig‘ilishda Sportni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov va Vazir maslahatchisi Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Ravshan Irmatov, Azizjon Kamilov, Sherzod Tashmatov, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev ishtirok etishdi.
Yig‘ilish avvalida “Geno Texnologiya” molekulyar genetika laboratoriyasi rahbari Jamoliddin Ho‘jaahmedov sohaning ahamiyati va so‘nggi yutuqlar haqida taqdimot qildi.
“Zamonaviy laboratoriyamiz orqali bolalarda qaysi sportga moyillik borligini ko‘rsatib bera olamiz. Ayrim hollarda ota-onalar farzandini kurash sportiga bermoqchi bo‘lib kelishadi. Biroq tekshiruvlarimiz buning aksini ko‘rsatgach, ota-onalar buni qabul qilgisi kelmaydigan vaziyatlar uchrab turadi. Chuqur tekshiruvlar bolani yurak qon-tomir tizimi va boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha o‘rganib, xulosa taqdim qiladi. Laboratoriyamiz 24 ta gen tekshiruvini o‘tkazganidan so‘ng bolaning haftada nechi kun, nechi mahaldan mashg‘ulot qilishi va uning davomiyligi, ovqatlanish tizimi qanday bo‘lishi bo‘yicha ham ma’lumot olish mumkin", – dedi mutaxassis.
Mutaxassis taqdimot davomida terma jamoalarimizdagi atletlarni ham tekshiruvdan o‘tkazish imkoniyati borligi, shunda ularning mashg‘ulotlarda qancha yuklama olishi va umumiy potensialini bilib olish mumkinligi haqida gapirdi. Yig‘ilish yakunida mutasaddilar taqdimot yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

При помощи спортивной генетики можно добиться больших успехов!
Современная медицина шагнула далеко вперёд, и многое из того, о чём мы мечтали ещё вчера, сегодня стало реальностью. Одно из последних научных достижений – спортивная генетика, которая пользуется широкой популярностью среди крупных держав. Она представляет собой целый спектр методов и исследований, способных дать ответы на значимые для спортсмена вопросы. При помощи спортивной генетики можно с самого раннего возраста определить к какому виду спорта склонны представители подрастающего поколения, выявить их возможности на пути к большому спорту.
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание на тему развития данной сферы, изучения генетики представителей сборных по различным дисциплинам. На нём представители Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК, врачи подробно рассказали о современных достижениях генетики. В мероприятии приняли участие заместитель Министра развития спорта Шахрилло Махмудов и советник министра Аваз Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Азизжон Камилов, Шерзод Ташматов, руководитель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев.
В начале заседания руководитель лаборатории молекулярной генетики "Geno Texnologiya" Джамолиддин Худжаахмедов выступил с презентацией о значении отрасли и последних её достижениях.
"При помощи нашей современной лаборатории мы можем показать, к каким видам спорта склонны дети. В некоторых случаях родители приходят, чтобы отдать своего ребёнка в борьбу. Однако, как только наши проверки показывают обратное, возникают ситуации, когда родители не хотят принимать это. Углубленные обследования исследуют ребёнка в отношении сердечно-сосудистой системы и других областей, предоставляя заключение. После того, как наша лаборатория проводит 24 генетических теста, можно будет узнать, сколько дней в неделю ребёнку положено тренироваться и какова её продолжительность, а также определить систему питания", – отметил специалист.
Эксперт рассказал во время презентации о том, что имеется возможность также проверить спортсменов сборных команд, чтобы узнать, какую нагрузку они получают на тренировках и каков их общий потенциал. В конце встречи ответственные лица получили ответы на интересующие их вопросы по презентации.