Qarshi oling, qilichbozlik bo‘yicha o‘zbekistonlik birinchi jahon chempioni Zuhriddin Qodirov!
BAAda o‘tayotgan qilichbozlik bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatining ikkinchi kuni sportimiz uchun tarixiy sanaga aylandi. Unda sablyachimiz Zuhriddin Qodirov g‘alaba qozonib, O‘zbekiston tarixida jahon chempionligini qo‘lga kiritgan ilk qilichbozimiz bo‘ldi.
O‘smirlar toifasida sablya qurolida bahs olib borgan vakilimiz Kanada, Misr, Vengriya, AQSh va finalda Germaniya vakillari ustidan g‘alaba qozondi. Hal qiluvchi bellashuvda Qodirov Kolin Xetkokni 15:13 hisobida dog‘da qoldirdi.
Bugun musobaqa davomida Samira Shokirova hamda Musa Aytmurodov chorak finalgacha yetib borishdi. Afsuski, bronza medalini naqd qiladigan bosqich ostonasida ularga bir oz omad yetishmadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu tarixiy g‘alaba bilan O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi, sportchimiz va barcha murabbiylar shtabini samimiy muborakbod etadi.

Встречайте, первый узбекский чемпион мира по фехтованию - Зухриддин Кадыров!
Второй день юниорского и молодёжного чемпионата мира по фехтованию, который проходит в ОАЭ, стал исторической датой для узбекского спорта. В нём на высшую ступень пьедестала почёта поднялся саблист Зухриддин Кадыров, став первым в истории Узбекистана фехтовальщиком, завоевавшим титул чемпиона мира.
В категории юниоров наш представитель, выступавший на соревнованиях по сабле, победил представителей Канады, Египта, Венгрии, США, а в финале превзошёл атлета Германии. В решающей встрече Кадыров одолел Колина Хеткока со счётом 15:13.
Сегодня в ходе соревнований Самира Шокирова и Мусо Айтмуродов дошли до четвертьфинала. К сожалению, они остались в шаге от наград первенства планеты.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию фехтования Узбекистана, нашего спортсмена и весь тренерский штаб с этой исторической победой.