Sportni rivojlantirishga qaratilgan vazifalar ijrosi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 aprel kuni yoshlar o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda jismoniy tarbiya bilan shug‘ullanish uchun keng sharoitlar yaratilmoqda. Jumladan, so‘nggi uch yilda 118 ta sport majmuasi, mahallalarda 7 mingta sport maydonchasi foydalanishga topshirildi. Bugungi kunda 3 ming 500 ta mini-futbol, 6 mingta basketbol, voleybol, 663 ta badminton maydonlari, mingdan ortiq fitnes zallari mavjud. Har bir tuman va shahar markazlarida “Salomatlik yo‘laklari” va velosiped yo‘llari tashkil etildi.
Taraqqiyot strategiyamizda jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanadigan aholi sonini keyingi besh yilda 33 foizga yetkazish maqsadi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 18 fevraldagi farmon va qaroriga binoan, Sportni rivojlantirish vazirligi tashkil etilgan edi. Uning eng muhim vazifalaridan biri bolalar va yoshlar o‘rtasida sportni ommalashtirishdir.
Yig‘ilishda shu yo‘nalishdagi rejalar taqdimot qilindi.
Sportni rivojlantirish vazirligiga mahallalardagi yoshlar yetakchilari bilan birga yil davomida 6 million nafar o‘g‘il-qizlarni ommaviy sport tadbirlariga qamrab olish vazifasi qo‘yildi.
Buning uchun 10 apreldan boshlab, mahalla, tuman, viloyat va respublika bosqichlaridan iborat ommaviy sport tadbirlari o‘tkaziladi. Ularni tashkil etish uchun “Yoshlar daftari” jamg‘armasidan har bir viloyatga 100 million so‘mgacha, g‘olib va sovrindorlarni taqdirlash uchun 1 milliard so‘mgacha mablag‘ ajratiladi. Eng yaxshi natija ko‘rsatgan yoshlar tuman va shahar, viloyat hamda milliy terma jamoalar tarkibiga saralab olinadi.
Mahallalarda sport infratuzilmasini yaxshilash, loyihalar qiymatini maqbullashtirib, maydonchalar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ommaviy sport tadbirlarida yoshlarning ishtiroki bo‘yicha mahallalar reytingini ishlab chiqish, “qoniqarsiz” deb topilgan joylarga taniqli murabbiy va sportchilarni biriktirib, sportni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Olimpiya va paralimpiya o‘yinlari, xalqaro musobaqalar g‘oliblari bilan mahalla yoshlari o‘rtasida motivatsion uchrashuvlar o‘tkazish muhimligi aytildi.
Shularni inobatga olgan holda, ommaviy sportni yanada rivojlantirish, joriy yil Xanchjouda o‘tadigan Osiyo o‘yinlariga puxta tayyorgarlik ko‘rish, sport murabbiylari tayyorlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha qarorlar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ma’lumki, shu yil 14 mart kuni boks bo‘yicha Bahodir Jalolov, gimnastika bo‘yicha Oksana Chusovitina sport mahorati maktablarini tashkil etishga doir Prezident qarorlari qabul qilingan edi. Yig‘ilishda shu borada amalga oshiriladigan ishlar ham taqdimot qilindi.

Рассмотрено исполнение задач по развитию спорта
Президент Шавкат Мирзиёев 1 апреля провел совещание по мерам развития массового спорта среди молодежи.
В нашей стране создаются широкие условия для физической культуры. В частности, за последние три года сдано в эксплуатацию 118 спортивных комплексов, в махаллях построено 7 тысяч спортивных площадок. Сегодня действуют 3,5 тысячи мини-футбольных, 6 тысяч баскетбольных, волейбольных, 663 бадминтонных площадки, более тысячи спортивных залов. В каждом районе и центре города созданы «дорожки здоровья» и велосипедные дорожки.
В новой Стратегии развития определены цели по увеличению числа регулярно занимающихся физической культурой и спортом до 33 процентов в течение следующих пяти лет.
Указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 февраля 2022 года было организовано Министерство по развитию спорта. Одной из важнейших его задач является популяризация спорта среди детей и молодежи.
На совещании представлены планы работы в этом направлении.
Перед Министерством по развитию спорта поставлена ​​задача совместно с молодежными лидерами махаллей охватить в течение года 6 миллионов юношей и девушек массовыми спортивными мероприятиями.
С этой целью с 10 апреля будут проводиться массовые спортивные мероприятия на махаллинском, районном, областном и республиканском уровнях. Для их организации через фонд "молодежной тетради" каждому региону будет выделено до 100 миллионов сумов, а также до 1 миллиарда сумов для награждения победителей и призеров. Лучшие участники будут отобраны в районные и городские, областные и национальные сборные.
Даны поручения по улучшению спортивной инфраструктуры в махаллях, оптимизации стоимости проектов и созданию спортплощадок.
Указано на необходимость разработки рейтинга махаллей по вовлеченности молодежи в массовые спортивные мероприятия, закрепления за махаллями с «неудовлетворительным» рейтингом известных тренеров и спортсменов.
Отмечена важность проведения мотивационных встреч победителей Олимпийских и Паралимпийских игр, международных соревнований с молодежью махаллей.
Поручено подготовить с учетом этих задач постановления по дальнейшему развитию массового спорта, тщательной подготовке к предстоящим в текущем году Азиатским играм в городе Ханчжоу, совершенствованию системы подготовки тренеров.
14 марта текущего года были приняты постановления Президента о создании школ Баходира Жалолова по боксу и Оксаны Чусовитиной по спортивной гимнастике. На совещании представлена информация о предстоящей работе по организации деятельности школ.