Basketbol faxriysi Aleksandr Adisman 85 yoshda
Oʻzbek basketboli rivoji yoʻlida uzoq vaqt samarali mehnat qilgan sportimiz faxriysi Aleksandr Adisman qutlugʻ 85 yoshlik tavallud ayyomini qarshi oldi.
Aleksandr Adisman 1937-yil 28-mart kuni Toshkentda tugʻilgan. 1962-yildan murabbiylik faoliyatini boshlagan Aleksandr Iosifovich shogirdlari bilan bir qator yutuqlarga erishdi. Jumladan, 1968-yil Xarkovda yoshlar oʻrtasida oʻtgan Butunittifoq chempionatida, 1981-1982-yillar Toshkentning “Universitet” jamoasi bilan SSSR xalqlari Spartakiadasi va boshqa bir qator turnirlarda u kishining jamoasi muvaffaqiyat qozongan.
Faoliyati davomida Sobiq Ittifoq jamoasi tarkibida jahon chempionati va Olimpiada sovrindorlari sifatida tanilgan koʻplab shogirdlarni tarbiyalagan. Sportdagi uzoq yillik xizmatlari uchun davlatimiz tomonidan “Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan murabbiy” unvoni bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov tavallud ayyomini nishonlayotgan Aleksandr Adismanning xonadoniga tashrif buyurib, u kishini sport jamoatchiligi va faxriylar kengashi nomidan tabrikladi hamda esdalik sovgʻalarini topshirdi.
Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ham Aleksandr Iosifovichni tabarruk yoshi bilan qutlab, unga mustahkam sogʻliq va uzoq umr tilab qoladi.

Ветерану спорта Алексанру Адисману-85 лет
Ветерану спорта, долгое время плодотворно трудившийся на пути развития узбекского баскетбола, Александру Адисману исполнилось 85-лет.
Александр Адисман родился 28 марта 1937 года в Ташкенте. Начав тренерскую деятельность с 1962 года, Александр Иосифович вместе со своими подопечными добился довольно высоких результатов. В частности, в 1968 году на прошедшем в Харькове Всесоюзном чемпионате среди молодёжи, в 1981-1982 годах со столичной командой "Университет" он выиграл Спартакиаду народов СССР и ряд других престижных турниров.
За свою карьеру в составе сборной бывшего Союза он воспитал множество учеников, ставших призёрами чемпионатов мира и Олимпиад. За многолетние заслуги в спорте награждён со стороны государства почётным званием "Заслуженный тренер Узбекистана".
Председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов посетил дом Александра Адисмана, поздравил его с Днём рождения от имени спортивной общественности и Совета ветеранов и вручил памятные подарки.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана также поздравляет Александра Иосифовича с юбилеем, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.