Voleybolchilarimiz bu mavsum ishtirok etadigan musobaqalarga qur’a tashlandi
Osiyo voleybol konfederatsiyasi taqvim rejasidan joriy yil bir qator musobaqalar joy olgan. Konfederatsiya ZOOM platformasi orqali Osiyo o‘yinlarigacha bo‘lgan davrda o‘tadigan musobaqalar uchun qur’a tashlash marosimini o‘tkazdi.
O‘zbekiston voleybol federatsiyasining ma’lum qilishicha, erkaklar va ayollar jamoalarimiz ushbu muddat ichida 6 ta musobaqada ishtirok etadi. Vakillarimiz qatnashadigan turnirlar, ularning muddati va raqiblarimiz haqida:
Women’s club volleyball championship (24-30 aprel, Qozog‘iston): Qozog‘iston (A va B jamoalari), Tailand, Eron, O‘zbekiston, Yaponiya.
Qizlar o‘rtasida U-17 Osiyo chempionati (6-13 iyun, O‘zbekiston). A guruhi: O‘zbekiston, Tailand, Koreya Respublikasi, Avstraliya, Eron.
Qizlar o‘rtasida U-19 Osiyo chempionati (4-11 iyul, Qozog‘iston). B guruhi: Yaponiya, Vetnam, O‘zbekiston.
Ayollar o‘rtasida Chellenj kubogi (22-28 avgust, Gonkong). B guruhi: Mo‘g‘uliston, Yangi Zelandiya, O‘zbekiston, Shri-Lanka.
Men’s club volleyball championship (14-20 may, Eron): A guruhi: Eron, Tailand, O‘zbekiston, Yaponiya.
Erkaklar o‘rtasida Chellenj kubogi (24 avgust, 4 sentyabr, Qirg‘iziston). В guruhi: Saudiya Arabistoni, Shri-Lanka, O‘zbekiston, Quvayt.
Mazkur musobaqalar jamoalarimiz uchun joriy yilning 10-25 sentyabr kunlari Xitoyda o‘tadigan Osiyo o‘yinlariga saralash vazifasini bajarib beradi. Unga o‘tkaziladigan qur’a keyinroq tashkil etilishi ma’lum qilindi.

Состоялась жеребьёвка текущего сезона для волейболистов
В этом году в календарный план Азиатской конфедерации волейбола включён ряд соревнований. Организация через платформу ZOOM провела жеребьёвку соревнований, которые пройдут в период до Азиатских игр.
По информации Федерации волейбола Узбекистана, мужская и женская команды примут участие в 6 турнирах.
Women’s club volleyball championship (Женский клубный чемпионат по волейболу) - 24-30 апреля, Казахстан: Казахстан (команды А и В), Таиланд, Иран, Узбекистан, Япония.
Men's club volleyball championship (Мужской клубный чемпионат по волейболу) - 14-20 мая, Иран. Группа А: Иран, Таиланд, Узбекистан, Япония.
Чемпионат Азии до 17 лет среди девушек - 6-13 июня, Узбекистан. Группа А: Узбекистан, Таиланд, Республика Корея, Австралия, Иран.
Чемпионат Азии до 19 лет среди девушек - 4-11 июля, Казахстан. Группа В: Япония, Вьетнам, Узбекистан.
Кубок челленджа среди женщин - 22-28 августа, Гонконг. Группа В: Монголия, Новая Зеландия, Узбекистан, Шри-Ланка.
Кубок челленджа среди мужчин - 24 августа - 4 сентября, Киргизстан. Группа В: Саудовская Аравия, Шри-Ланка, Узбекистан, Кувейт.
Эти соревнования послужат квалификацией для отечественных команд на Азиатские игры, которые пройдут в Китае с 10 по 25 сентября текущего года. Было объявлено, что жеребьёвка на Ханчжоу-2022 будет организована позже.