Gimnastika boʻyicha Oksana Chusovitina sport mahorati maktabini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 5-noyabrdagi “Sport-taʼlim muassasalari faoliyatini 2025-yilgacha rivojlantirish dasturi toʻgʻrisida”gi PQ-5280-son qaroriga muvofiq, shuningdek, sport gimnastikasi boʻyicha iqtidorli sportchilarni tayyorlash, Olimpiya oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarimiz faoliyatini
keng targʻib etish maqsadida:
1. Sportni rivojlantirish vazirligi tizimida Gimnastika boʻyicha Oksana Chusovitina sport mahorati maktabi (keyingi oʻrinlarda – gimnastika maktabi) tashkil etilsin.
2. Quyidagilar gimnastika maktabining asosiy vazifalari etib belgilansin:
zarur sport anjomlari va uskunalari bilan jihozlangan, zamonaviy xalqaro talablar va standartlarga javob beradigan moddiy-texnik hamda oʻquv-mashgʻulot bazalarini yaratish va turli darajadagi xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda – Olimpiya va Osiyo oʻyinlari, jahon va Osiyo chempionatlari, universiadalar hamda boshqalarda Oʻzbekistonning sharafini munosib himoya qilishga qodir boʻlgan xalqaro darajadagi sportchilarni tayyorlash;
sport gimnastikasi boʻyicha xalqaro darajadagi sportchilarni tayyorlash uchun yuqori malakali mutaxassis-trenerlar, psixologlar va uslubchilarni, shu jumladan, xorijiy mamlakatlardan yetakchi mutaxassislarni keng jalb etish orqali trenerlar tarkibini mustahkamlash;
sportchilarning oʻquv-mashgʻulot jarayonini xalqaro standartlar darajasida tashkil etish, ilgʻor xalqaro tajribani hisobga olgan holda, oʻquv-mashq jarayonlariga eng yangi ilmiy-uslubiy texnologiyalarni joriy etish yoʻli bilan ularni nazariy va texnik-taktik jihatdan tayyorlash sifatini muntazam oshirib borish;
sportchilarning professional fazilatlarini rivojlantirish, shuningdek, sport gimnastikasini rivojlantirishning xalqaro talablariga muvofiq holda Oʻzbekiston milliy terma jamoalariga yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash;
yosh istiqbolli sportchilarni tanlash va tarbiyalash masalalari boʻyicha bolalar-oʻsmirlar sport maktablari, ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktablari, olimpiya va milliy sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari, olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, Gimnastika boʻyicha ixtisoslashtirilgan respublika bolalar-oʻsmirlar olimpiya zaxirasi sport maktabi, gimnastika boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi va boshqa sport-taʼlim muassasalari bilan uzluksiz hamkorlikni amalga oshirish;
sport gimnastikasi boʻyicha milliy terma jamoalar va ularning zaxiralari ishtirokida oʻquv-mashq yigʻinlari, respublika va mintaqaviy sport musobaqalarini tashkil etish hamda muntazam ravishda oʻtkazib borish, trenerlar hamda sportchilarning kasb mahorati darajasini oshirish uchun tajriba almashish boʻyicha xorijiy sport maktablari, klublari va markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish.
3. Belgilab qoʻyilsinki:
gimnastika maktabi oʻz faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-iyundagi “Sport turlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi 410-son qarorida belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiradi, shu jumladan, yuridik shaxs maqomiga ega boʻlgan ixtisoslashtirilgan umumtaʼlim davlat sport-taʼlim muassasasi hisoblanadi;
gimnastika maktabi oʻz faoliyatini 2022/2023 oʻquv yilidan boshlaydi;
gimnastika maktabi oʻquvchilarining umumiy kontingenti jami 165 nafarni tashkil etib, ular 1-11-sinf oʻquvchilaridan iborat boʻladi;
gimnastika maktabi oʻquvchilarini umumtaʼlim dasturlari boʻyicha oʻqitish ularga eng yaqin joylashgan umumiy oʻrta taʼlim maktablarida amalga oshiriladi;
gimnastika maktabi oʻquvchilarini yashash uchun jihozlar, sutkalik oziq-ovqat normasi, sport kiyim-boshi va anjomlari, forma bilan taʼminlashda oliy mahorat sport maktablarining normativlari tatbiq etiladi;
gimnastika maktabi oʻquvchilarini tekin (imtiyozli) ovqatlantirish xarajatlarini qisman qoplash uchun ota-onalar toʻlovi undirilmaydi hamda oʻquvchilar toʻliq Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan oziq-ovqat bilan taʼminlanadi;
gimnastika maktabi direktori, uning oʻrinbosarlari, trener-oʻqituvchilar, yoʻriqchi-uslubchilar, tarbiyachilar mehnatiga haq toʻlash hamda maktab direktorining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha oʻrinbosari va tarbiyachilar mehnatini ragʻbatlantirish Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi “Xalq taʼlimi xodimlari mehnatiga haq toʻlashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 275-son qaroriga muvofiq;
gimnastika maktabi direktori, uning oʻquv va sport ishlari boʻyicha oʻrinbosari, trener-oʻqituvchilar, yoʻriqchi-uslubchilar, tibbiyot xodimlari mehnatini ragʻbatlantirish Vazirlar Mahkamasining 2010-yil 23-sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy ragʻbatlantirish tizimini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida”gi 211-son qaroriga muvofiq;
gimnastika maktabi tibbiyot xodimlari mehnatiga haq toʻlash Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi “Tibbiyot xodimlari mehnatiga haq toʻlashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 276-son qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
4. Quyidagilar gimnastika maktabini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
Davlat byudjeti mablagʻlari;
faoliyat ixtisosligi boʻyicha tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) realizatsiya qilishdan va maktabning ustavidagi vazifalarga muvofiq boʻlgan boshqa faoliyat turlaridan olingan daromadlar;
asosiy mashgʻulotlar oʻtkazilmaydigan vaqtda boʻsh turgan mol-mulkni ijaraga berishdan tushgan daromadlar;
5. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov):
a) uch oy muddatda:
gimnastika maktabining ustavini tasdiqlash, shuningdek, uni belgilangan tartibda davlat roʻyxatidan oʻtkazish;
gimnastika maktabini zamonaviy pedagogik texnologiyalarni egallagan malakali pedagog kadrlar hamda trenerlar bilan bosqichma-bosqich toʻldirish choralarini koʻrsin;
b) Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi bilan birgalikda gimnastika maktabida sportchilarni tayyorlash sifati yuzasidan doimiy davlat nazoratini amalga oshirsin;
v) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda gimnastika maktabining boshqaruv, texnik, xizmat koʻrsatuvchi va oʻquv-yordamchi xodimlarining shtat jadvalini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
g) Xalq taʼlimi vazirligi bilan birgalikda umumiy oʻrta taʼlim maktablarining oʻquvchilarini gimnastika maktabida shugʻullanish uchun jalb etish choralarini koʻrsin.
6. Sportni rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahar hokimligi 2022-yil 1-avgustga qadar Toshkent shahar, Mirobod tumani, Sarakoʻl koʻchasi, 24 m-uy manzilida joylashgan 175-son umumiy oʻrta taʼlim maktabiga tutash hududda zamonaviy gimnastika maktabi tashkil etilishi va jihozlanishini taʼminlasin.
Gimnastika maktabini tashkil etish va jihozlash uchun Davlat byudjetidan jami 25 milliard soʻm yoʻnaltirilsin.
Vazirlar Mahkamasi Cportni rivojlantirish, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish, Moliya vazirliklari bilan birgalikda mazkur band talablaridan kelib chiqib 2022-2024-yillarda Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining tegishli parametrlarini qayta koʻrib chiqsin.
7. Qurilish vazirligi (B.Zakirov) gimnastika maktabining loyiha hujjatlari ishlab chiqilishida eng maqbul meʼmoriy hamda texnik yechimlar qoʻllanilishini, maktabni innovatsion texnologiyalarga asoslangan, arzon, energiya tejamkor va tez barpo etiladigan yengil konstruksiya va materiallardan qurish, shinamlik va ekologik xavfsizlik talablariga muvofiqlik yuzasidan loyiha-smeta hujjatlarini kompleks ekspertizadan oʻtkazishni taʼminlasin va qurilish-montaj ishlarining sifatli bajarilishi ustidan doimiy davlat arxitektura-qurilish nazoratini oʻrnatsin.
8. Moliya vazirligi gimnastika maktabi faoliyatini saqlash bilan bogʻliq zarur mablagʻlarni 2022-yil respublika byudjetida koʻzda tutilgan mablagʻlar doirasida, 2023-yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni taʼminlasin.
9. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga masʼul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I.Ikramov hamda Toshkent shahar hokimi J.A.Artikxodjayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun masʼul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию Школы спортивного мастерства по гимнастике Оксаны Чусовитиной
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года», а также в целях подготовки талантливых спортсменов по спортивной гимнастике, широкой пропаганды деятельности отечественных спортсменов – победителей и призеров Олимпийских игр:
1. Создать в системе Министерства развития спорта Школу спортивного мастерства по гимнастике Оксаны Чусовитиной (далее – школа гимнастики).
2. Определить основными задачами школы гимнастики:
создание материально-технической и учебно-тренировочной баз, оснащенных необходимым спортивным инвентарем и оборудованием, отвечающим современным международным требованиям и стандартам, и подготовку спортсменов международного уровня, способных достойно защищать честь Узбекистана на международных и региональных соревнованиях различного уровня – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии, универсиадах и других;
укрепление тренерского состава путем широкого привлечения высококвалифицированных специалистов-тренеров, психологов и методистов, включая ведущих специалистов зарубежных стран, для подготовки спортсменов по спортивной гимнастике международного уровня;
организацию учебно-тренировочного процесса спортсменов на уровне международных стандартов, постоянное повышение качества их теоретической и технико-тактической подготовки путем внедрения новейших научно-методических технологий в учебно-тренировочный процесс с учетом передового опыта;
развитие профессиональных качеств у спортсменов, а также подготовку спортсменов высокого уровня мастерства для национальных сборных команд Узбекистана в соответствии с международными требованиями развития спортивной гимнастики;
осуществление непрерывного сотрудничества с детско-юношескими спортивными школами, специализированными детско-юношескими спортивными школами, специализированными государственными школами-интернатами по олимпийским и национальным видам спорта, колледжами олимпийского и паралимпийского резерва, Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школой олимпийского резерва по гимнастике, Республиканской школой высшего спортивного мастерства по гимнастике и иными спортивно-образовательными учреждениями по вопросам отбора и воспитания молодых перспективных спортсменов;
развитие сотрудничества с зарубежными спортивными школами, клубами и центрами по организации и регулярному проведению учебно-тренировочных сборов, республиканских и региональных спортивных соревнований с участием национальных сборных команд и их резервов по спортивной гимнастике, обмену опытом для повышения уровня профессионального мастерства тренеров и спортсменов.
3. Определить, что:
школа гимнастики осуществляет свою деятельность в соответствии с порядком, установленным постановлением Кабинета Министров от 2 июня 2018 года № 410 «О совершенствовании деятельности государственных специализированных школ-интернатов по видам спорта», в том числе является специализированным общеобразовательным государственным спортивно-образовательным учреждением со статусом юридического лица;
школа гимнастики начинает свою деятельность с 2022/2023 учебного года;
общий контингент школы гимнастики составляет 165 учащихся 1–11 классов;
обучение учащихся школы гимнастики по общеобразовательным программам проводится в ближайших к ним общих средних образовательных школах;
по обеспечению принадлежностями для проживания, суточной нормой питания, спортивной экипировкой, инвентарем и формой к учащимся школы гимнастики применяются нормативы обеспечения, установленные для школ высшего спортивного мастерства;
для частичного покрытия расходов на бесплатное (льготное) питание учащихся школы гимнастики родительская плата не взимается, и учащиеся обеспечиваются питанием полностью за счет средств государственного бюджета;
оплата труда директора школы гимнастики, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, воспитателей и стимулирование труда заместителя директора по духовно-просветительской работе и воспитателей школы осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора школы гимнастики, его заместителя по учебной и спортивной работе, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов и медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года №211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников школы гимнастики осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года №276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
4. Определить источниками финансирования школы гимнастики:
средства государственного бюджета;
доходы, полученные от реализации товаров (работ, услуг)
по специализации деятельности и иных соответствующих задачам устава школы видов деятельности;
доходы, полученные от сдачи в аренду имущества, неиспользуемого в период непроведения основных занятий;
5. Министерству развития спорта (Икрамов А.):
утверждению устава и государственной регистрации школы гимнастики в установленном порядке;
поэтапному укомплектованию школы гимнастики квалифицированными педагогическими кадрами и тренерами, владеющими современными педагогическими технологиями;
б) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией гимнастики Узбекистана осуществлять постоянный государственный контроль за качеством подготовки спортсменов в школе гимнастики;
в) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов разработать и утвердить штатное расписание управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала школы гимнастики;
г) совместно с Министерством народного образования принять меры для привлечения учащихся общеобразовательных школ к занятиям в школе гимнастики.
6. Министерству развития спорта, Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Министерству строительства и хокимияту города Ташкента в срок до 1 августа 2022 года обеспечить создание современной школы гимнастики и ее оснащение на территории, прилегающей к общеобразовательной школе № 175, расположенной по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Саракульская, 24 м.
Направить на создание и оснащение школы гимнастики в общей сложности 25 миллиардов сумов из государственного бюджета.
Кабинету Министров совместно с министерствами развития спорта, экономического развития и сокращения бедности, финансов исходя из требований настоящего пункта пересмотреть соответствующие параметры Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
7. Министерству строительства (Закиров Б.) обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на предмет применения наиболее оптимальных архитектурных и технических решений при разработке проектной документации школы гимнастики, строительства школы из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов, основанных на инновационных технологиях, их соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
8. Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств, связанных с содержанием деятельности школы гимнастики в рамках средств, предусмотренных республиканским бюджетом на 2022 год, а с 2023 года – ежегодно предусматривать в параметрах государственного бюджета.
9. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И. и хокима города Ташкента Артикходжаева Ж.A. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.