Sportni rivojlantirish vaziri O‘zbekiston dzyudo federatsiyasiga tashrif buyurdi
Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida bo‘lib, u yerda yo‘lga qo‘yilgan ishlar bilan yaqindan tanishdi. Unga o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamrohlik qilishdi. Mehmonlarni MOQ raisi o‘rinbosari, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov boshchiligidagi jamoa qarshi oldi, deya xabar bermoqda federatsiya matbuot xizmati.
«Hurmatli Prezidentimiz sportimizni yanada rivojlantirish va uni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida bizga ishonch bildirdilar. Biz Sizlar bilan ushbu ishonchni oqlashga, bir jamoa bo‘lib faoliyat olib borishga bel bog‘laganmiz. Davlatimiz rahbari ommaviy sportni rivojlantirish, kuchli seleksiyani yo‘lga qo‘yish, oliy sport yutuqlari nufuzini oshirish kabi muhim yo‘nalishlar bo‘yicha ko‘rsatma berganlar. Shubhasiz, bunday ishlarni bajarishda ahil jamoa bo‘lishimiz lozim. Men federatsiyalar bilan tanishishni bejiz dzyudodan boshlamadim. Deyarli barcha Olimpiadalarda bu sport turi mamlakatimizga medal taqdim etib kelgan. Oldimizda yilning eng muhim musobaqasi - Osiyo o‘yinlari bor. Qolaversa, bu yil O‘zbekiston ilk bor dzyudo bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi Jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Ana shu musobaqalarga barchamiz bir yoqadan bosh chiqargan holda jiddiy tayyorgarlik ko‘rishimiz kerak», – dedi Adham Ikramov.
Vazir federatsiyada faoliyat yuritayotgan shifokor, diyetolog va massajchilarimiz bilan alohida suhbat qurdi. Ularning dzyudochilar erishajak g‘alabalarda hissasi ulkan bo‘lishini, buni his qilgan holda hamisha ishga astoydil yondashishlari kerakligini ta’kidladi.
«Men Olimpiya qo‘mitasidagi yig‘ilishda ham aytdim va yana takrorlayman, biz federatsiyalarimizga «nima berasan?» degan savol berishdan avval «nima kerak?» deb murojaat qilishimiz lozim. Ularning barcha muammolarini o‘rganib, ularga yechim topganimizdan so‘nggina natija talab qilishimiz mumkin», – deya qo‘shimcha qildi Sportni rivojlantirish vaziri.
Adham Ikromov federatsiyaga tashrifi davomida har bir yo‘nalishdagi mutaxassislar bilan alohida suhbatlashdi. Muammo va kamchiliklar haqida so‘radi. Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda yurtimizning barcha hududlarida dzyudo maktablarining qurilishi va ularning yosh sportchilar ixtiyoriga topshirilish jarayoniga ijobiy baho berdi. Seleksiya jarayonini jonlantirish yo‘lida bu ixtisoslashtirilgan maktablar katta ahamiyatga ega ekanini urg‘uladi.

Министр Развития спорта посетил Федерацию дзюдо Узбекистана
Министр Развития спорта Адхам Икрамов посетил Федерацию дзюдо Узбекистана, где ознакомился с проделанной работой. Сопровождали его заместитель Шахрилло Махмудов, а также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Гостей встречала команда во главе с вице-президентом НОК, руководителем Федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым, сообщает пресс-служба Федерации.
"Уважаемый президент выразил нам уверенность в дальнейшем развитии узбекского спорта и выводе его на новый уровень. Мы полны решимости оправдать это доверие, работать вместе как единая команда. Глава государства дал указания по таким важным направлениям, как развитие массового спорта, налаживание селекционной работы, повышение престижа высших спортивных достижений. Безусловно, при проведении такой работы должна быть сплочённая команда. Неспроста знакомство с Федерациями я начал с дзюдо. Практически на всех Олимпиадах этот вид спорта приносил стране медали. Впереди у нас самый важный старт года - Азиатские игры. Кроме того, в текущем спортивном сезоне Узбекистан впервые примет чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Все мы должны серьёзно подготовиться к этим ответственным соревнованиям", – сказал Адхам Икрамов.
Министр отдельно побеседовал с врачами, диетологами и массажистами, работающими в Федерации. Он отметил, что их вклад в будущие победы дзюдоистов будет огромен, и, зная это, они всегда должны подходить к делу с большой ответственностью.
"Я также сказал это на заседании в Олимпийском комитете, и повторю ещё раз, что мы должны сначала спрашивать в чём нуждаются Федерации, прежде чем требовать от них результатов". Только после того, как мы изучим все их проблемы и найдём решение, мы сможем претендовать на достижение", – добавил министр Развития спорта.
В ходе визита в Федерацию Адхам Икрамов отдельно пообщался со специалистами по каждому направлению. Спросил о проблемах и недостатках. Дал положительную оценку процессу строительства школ дзюдо во всех регионах страны и скорейшего их функционирования, реализуемого совместно с Министерством народного образования Узбекистана. Он подчеркнул, что эти специализированные школы имеют большое значение для оживления процесса отбора талантливых единоборцев.