Adham Ikramov faxriylarimiz bilan sportimizni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov soha mutaxassislari bilan mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sport taraqqiyotini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida yana bir uchrashuv o‘tkazdi. MOQda o‘tgan tadbir uzoq yillar yurtimiz sporti rivoji yo‘lida mehnat qilgan faxriylarimiz bilan tashkil etildi. Unda Adham Ikramov va uning o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Mahsitov boshchiligidagi 100 nafarga yaqin taniqli sport faxriylari ishtirok etishdi.
Tadbirni Oybek Kasimov olib bordi va yig‘ilish kun tartibi haqida qisqacha ma’lumot berdi. Shundan so‘ng, Adham Ilhamovich asosiy mavzu yuzasidan fikr bildirdi:
“Hurmatli Prezidentimiz ushbu lavozimga tayinlanishim arafasida bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha topshiriq bergan edilar. Bugun Sizlar bilan oldimizga qo‘yilgan vazifalar ijrosini ta’minlash uchun fikr almashmoqchimiz. Davlatimiz rahbari ommaviy sport, seleksiya va oliy sport yutuqlari nufuzini oshirishga katta e’tibor qaratmoqdalar. Hukumatimiz ham bu boradagi rejalarimizni qo‘llab quvvatlayapti. Sizlardagi boy tajriba va bilim bilan uni amalga oshirishni istaymiz”, – dedi Adham Ilhamovich.
Yig‘ilish davomida Sportni rivojlantirish vaziri sohada amalga oshirmoqchi bo‘lgan o‘zgarishlar, tashkil etiladigan fond va uning faoliyati, BO‘SM va IBO‘SMlar ishi hamda mutaxassislar malakasini oshirish loyihalari haqida batafsil ma’lumot berdi. Qolaversa, yosh sportchilarimizga bo‘lgan e’tiborni yanada kuchaytirish orqali parallel ravishda Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlarida qatnashadigan avlodni hozirdan tayyorlab borish haqida to‘xtalib o‘tildi. Shuningdek, Bahodir Maxsitov faxriylarimiz qo‘llaridan kelgancha yosh avlodga yordam berishga tayyor ekanini ta’kidladi.
Adham Ilhamovichning ma’lum qilishicha, tashkil etiladigan fond hisobidan faxriylarimiz viloyatlarga xizmat safariga jo‘natiladi. Ular har bir tumanda yo‘lga qo‘yilgan ishlarni tahlil qilib, Vazirlikka bu bo‘yicha o‘z xulosalarini bildirishadi. Shuningdek, boy hayotiy tajribalari evaziga joylarda ommaviy sportni rivojlantirish bo‘yicha BO‘SM murabbiylari hamda o‘rta maktablardagi jismoniy tarbiya o‘qituvchilariga o‘z maslahat va tavsiyalarini berib borishadi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tgan uchrashuv sportimizdagi muammolarni bartaraf etish yo‘lida faxriylarimizga kuch-g‘ayrat berdi. Suhbat davomida uzoq yillik tajribaga ega bo‘lgan mutaxassislar sport tibbiyoti yo‘nalishini yanada rivojlantirish, sohada kadrlar malakasini oshirish, ommaviy sport targ‘ibotini kuchaytirish kabi masalalar bo‘yicha takliflarini bildirishdi. Ayniqsa, avval jismoniy tarbiya va sport sohasi uchun xizmat qilgan tibbiy-sog‘lomlashtirish dispanser faoliyatini qayta tiklash taklifi iliq qarshi olindi. O‘z navbatida, Adham Ikramov ularni tinglab, jamoaviy muhokama orqali g‘oyalarni yanada takomillashtirdi.
Yakunda har 3 oyda bir bor katta tarkibdagi faxriylarimiz bilan bugungidek yig‘ilishlar o‘tkazish, unda dolzarb masalalarni muhokama qilib, ularning yechimi bo‘yicha takliflarni tayyorlab kelish bo‘yicha kelishib olindi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddilar unda ishtirok etgan faxriy ayollarni kirib kelayotgan ayyom bilan tabriklab, ularga bahor ramzi - gullar taqdim qilishdi.

Minister of Sports Development Adham Ikramov held another meeting with specialists of the sphere aimed at bringing the development of physical culture and sports in our country to a new level. The event held at the NOC was held with veterans who have worked for many years for the benefit of the development of Uzbek sports. It was attended by Adham Ikramov and his deputy Shakhrillo Mahmudov, Secretary General of the NOC Oybek Kasimov, Deputy Chairmen of the Committee Azizjon Kamilov and Sherzod Tashmatov, as well as about 100 famous sports veterans headed by the Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov.
The event was held by Oybek Kasimov, who gave a brief information about the agenda of today's meeting. After that, Adham Ilhamovich expressed his opinion on the main topic:
"On the eve of my appointment to this position, the distinguished President gave instructions in a number of areas. Today we want to exchange ideas with you to ensure the fulfillment of the tasks assigned to us. The Head of State pays great attention to increasing the prestige of mass sports, selection and higher sports achievements. The Government also supports our plans in this direction. With your rich experience and knowledge, we want to implement them," said Adham Ilhamovich.
During the meeting, the Minister of Sports Development gave detailed information about the planned changes in this area, about the Fund being created and its activities, about the work of the Youth Sports School and the Sports School, as well as about projects to improve the skills of specialists. In addition, the emphasis was placed on preparing the generation that will participate in the 2028 Summer Olympics in Los Angeles, while paying more attention to our young athletes. Bahodir Mahsitov also noted that our veterans are ready to help representatives of the younger generation with all their might.
Adham Ilhamovich said that at the expense of the Fund being created, domestic veterans will be sent on business trips to the regions. They will analyze the work done in each district and submit their findings to the Ministry. They will also share their rich life experience, give their advice and recommendations to youth sports coaches and physical education teachers in secondary schools, thereby contributing to the development of mass sports in the field.
The meeting, which took place in the form of an open dialogue, gave our veterans strength and energy to solve problems in sports. During the conversation, specialists with many years of experience expressed their suggestions on such issues as professional development of specialists in the field of sports medicine and schools, strengthening the promotion of mass sports. Adham Ikramov listened to their opinions and improved ideas through collective discussion.
As a result, it was decided to hold meetings every 3 months with a large number of veterans, as today, at which topical issues and the course of their decisions will be discussed.
At the end of the meeting, the officials congratulated the women veterans present on the upcoming spring holiday and presented them with flowers.