O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi yevropalik mutaxassis bilan shartnoma imzoladi
O‘z oldiga ulkan maqsadlar qo‘ygan O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi katta marralarni zabt etish yo‘lida yana bir muhim qadam tashladi. Federatsiya xalqaro maydondagi natijalarni yanada kuchaytirish maqsadida germaniyalik mutaxassis bilan shartnoma imzoladi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida tashkil etildi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita vitse-prezidenti, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov va jamoamizda yangi ish boshlagan germaniyalik mutaxassis Marko Shpitka qatnashdi.
Dastavval, Oybek Kasimov o‘zbek dzyudosining so‘nggi yillarda erishayotgan ulkan muvaffaqiyatlari haqida to‘xtaldi.
“Dzyudo o‘zbek sportida muhim o‘ringa ega. Muhtaram Prezidentimizning qo‘llab-quvvatlashi bilan o‘zbek dzyudosi yildan yilga rivojlanishda davom etmoqda. Mustaqil O‘zbekistonimizning Olimpiya o‘yinlarida qo‘lga kiritgan ilk medali ham ushbu sport turiga to‘g‘ri keladi. So‘nggi Olimpiadalarda dzyudochilarimiz delegatsiyamiz hisobiga qimmatli medallarni taqdim qilishmoqda. Hozirda afsonaviy Ilias Iliadis boshchiligidagi jamoamiz bu yil Toshkentda o‘tadigan jahon chempionati, Osiyo o‘yinlari va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘ryapti. Bu yo‘lda Siz kabi ulkan tajribaga ega mutaxassislarning yordami bizga juda ham as qotadi”, – dedi Oybek Kasimov.
Shundan so‘ng Azizjon Kamilov Marko Shpitkaning jamoamizdagi faoliyati, oldiga qo‘yilgan rejalar haqida to‘xtaldi:
“Janob Shpitka jahon dzyudosida ulkan tajribaga ega. Uning zimmasiga bir qator muhim vazifalar yuklatiladi. Jumladan, terma jamoalar uchun strategik rejalar ishlab chiqish, mashg‘ulotlar jarayonini yanada chuqur tahlil qilish, sport tibbiyotida erishilgan so‘nggi yutuqlarni terma jamoalarimizga olib kirish, ayollar dzyudosi rivojini yanada kuchaytirish va boshqalar. Ma’lumki, bu yil oldinda bizni ulkan startlar kutib turibdi. Ularda yuqori natijalarga erishish uchun jamoamizga Marko Shpitkadek mutaxassislarning xizmati ayni muddao bo‘ladi”.
O‘z o‘rnida, germaniyalik mutaxassis terma jamoamizda faoliyat boshlayotganidan xursand ekanini yashirib o‘tirmadi.
“Kuni kecha yakuniga yetgan Tel-Aviv “Katta dubulg‘a” turnirida xorijlik do‘stlarim O‘zbekiston terma jamoasida faoliyat boshlayotganimni eshitib, meni qutlashdi. O‘zbek dzyudosini katta kelajak kutmoqda. Yoshlaringizning texnikasi va g‘alabaga bo‘lgan shijoatiga doim qoyil qolganman. Yangi jamoada o‘zimni juda yaxshi his qilyapman. Oldimizga qo‘yilgan maqsadlar yo‘lida bor kuchimni ishga solaman”, – dedi germaniyalik mutaxassis.
Shu o‘rinda Marko Shpitkaning faoliyatiga nazar tashlasak. U 1971 yil Germaniyada tavallud topgan. Sportchilik faoliyati davomida Yevropa chempioni, jahon chempionati (1997) hamda Atlanta-1996 Olimpiya o‘yinlarining bronza medali sohibi bo‘lgan. Murabbiylik faoliyati davomida 2007-2019 yillar Avstriya terma jamoasida ulkan yutuqlarga erishdi. 7-dan qora belbog‘ sohibi.
U o‘tgan yil dekabr oyida Toshkentda o‘tgan kattalar o‘rtasidagi mamlakat chempionatida bahslarni bevosita kuzatib borib, terma jamoamizga nomzod sportchilar bilan yaqindan tanishgandi. U kabi mahoratli murabbiylarning terma jamolarimizga jalb qilinishini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2024 yil Parij shahrida (Fransiya) bo‘lib o‘tadigan XXXIII yozgi Olimpiya va XVII Paralimpiya o‘yinlariga O‘zbekiston sportchilarini kompleks tayyorlash to‘g‘risida” PQ-5281 Qarorida ko‘rsatilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash yo‘lidagi ishlardan biri sifatida ham e’tirof etish mumkin.

28 Февраля 2022 3650
Поставив перед собой высокие цели, Федерация дзюдо Узбекистана сделала ещё один важный шаг на пути к покорению новых вершин. Организация подписала контракт с немецким специалистом, чтобы ещё больше повысить эффективность сборной. Мероприятие было организовано в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана. В нём приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, вице-президент комитета, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов и немецкий специалист Марко Шпитка.
Сначала Ойбек Касимов остановился на достижениях узбекского дзюдо за последние годы.
"Дзюдо занимает важное место в узбекском спорте. При поддержке уважаемого Президента узбекская школа данного вида единоборства из года в год продолжает развиваться. Первая медаль независимого Узбекистана, завоеванная на Олимпийских играх, также относится к данной дисциплине. На последних Олимпиадах отечественные дзюдоисты радуют своими достижениями и медалями. В настоящее время команда под руководством Илиаса Илиадиса готовится к чемпионату мира, который пройдёт в этом году в Ташкенте, Азиаде Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. И ваша помощь в достижении новых побед, очень необходима. Так как Вы имеете огромный опыт и богатый багаж знаний в развитии дзюдо в мире", – сказал Айбек Касимов.
Затем Азизжон Камилов рассказал о деятельности Марко Шпитки в нашей команде и поделился планами на перспективу:
"Господин Шпитка имеет огромный опыт работы в мировом дзюдо. На него возложен ряд важных задач. В частности, построение стратегических планов для сборных, работа с мужскими и женскими командами, более глубокого анализа тренировочного процесса, внедрения в дзюдо последних достижений спортивной медицины, дальнейшего усиления развития женского дзюдо и другие. Как известно, в этом году нас ожидает участие в грандиозных стартах. Команда нуждается в совместной работе с такими специалистами, как Марко Шпитка, для достижения высоких результатов".
В свою очередь, немецкий специалист отметил, что рад начать карьеру в сборной.
"На завершившемся недавнем турнире "Большого шлема" в Тель-Авиве мои зарубежные друзья, узнав, что я начинаю свою деятельность в сборной Узбекистана, поддержали меня. Узбекскую школу дзюдо ждёт большое будущее. Я всегда восхищался техникой и энтузиазмом молодёжи к победе. В новой команде я чувствую себя очень хорошо. Сделаю всё возможное для достижения поставленных целей", – сказал немецкий специалист.
Сам Марко Шпитка родился в 1971 году в Германии. За свою спортивную карьеру становился чемпионом Европы, бронзовым призёром первенства мира (1997) и Олимпийских игр в Атланте (1996). За время тренерской карьеры с 2007 по 2019 годы добился больших успехов в составе сборной Австрии. Обладатель чёрного пояса 7 дана.
Немецкий эксперт хорошо знаком со школой узбекского дзюдо. Он непосредственно следил за выступлениями на взрослом чемпионате страны в декабре прошлого года в Ташкенте и внимательно наблюдал за каждым спортсменом-участником. Привлечение в сборную Узбекистана таких опытных тренеров, как он, можно также считать одной из необходимых мер по обеспечению выполнения задач, указанных в постановлении Президента Республики Узбекистан ПП-5281 “О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году”.
С приходом нового наставника Илиас Илиадис продолжит работать главным тренером сборной. Марко Шпитка войдет в тренерский штаб с Камолом Мурадовым, Нурали Кабуловым, Джамшидом Худойбергановым, Неллой Киямовой, Рафгатом Измайловым, Искандером Расуловым, Кахрамоном Нуриллаевым и продолжит свою деятельность в соответствии с координациями планов.