O‘zbek futbolining faxri Axbor ota Imomxo‘jayev 86 yoshda!
Bugun o‘zbek sporti, xususan, jurnalistikasida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan inson Axbor ota Imomxo‘jayev 86 yoshni qarshi olmoqda.
Axbor Rustamovich Imomxo‘jayev 1936 yil 19 fevral kuni Toshkentda tavallud topgan. Umrini jismoniy tarbiya va sport targ‘ibotiga baxshida qilgan ushbu inson zamonaviy o‘zbek sport jurnalistikasi va futbol sharhlovchiligi maktabining asoschilaridan biridir.
Futbol faxriysi. Butun umri davomida ommaviy sport targ‘iboti bilan mashg‘ul bo‘lgan. Futbol sohasida ko‘plab kitoblar muallifi. Faoliyati davomida futbol uchrashuvlarida hakamlik qilib, Respublika toifasidagi hakam darajasigacha yetib borgan. 10 yil davomida O‘zbekistonning eng yaxshi hakamlari qatorida bo‘lgan. “Paxtakor” futbol klubida jamoa boshlig‘i lavozimida ishlagan. O‘zbekiston televideniyesida sport tahririyati sharhlovchisi, bo‘lim mudiri va bosh muharrir lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan. Uning qalamiga mansub “Futbol – quvonchim, dardim, faxrim”, “Maftuningman, futbol” va “O‘zbegimning Mirjaloli”, o‘zbek futbolining 100 yilligiga bag‘ishlab “Asr futbolidagi asl qadrdonlarim” kabi kitoblari futbol muxlislarida katta qiziqish bilan kutib olingan va hozirgacha sevib mutolaa qilinadi. Axbor ota o‘zbek sporti rivojiga qo‘shgan hissasi uchun hukumatimiz tomonidan “Shuhrat” medali, "O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi" faxriy unvoni bilan taqdirlangan. Shuningdek, Turon fanlar akademiyasining akademigi va O‘zbekiston jurnalistlarining “Oltin qalam” milliy mukofoti sovrindori hisoblanadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Axbor ota Imomxo‘jayevni tavallud ayyomi bilan samimiy tabriklab, u kishiga uzoq umr, sihat-salomatlik tilab qoladi.

19 Февраля 2022 3792
Сегодня Ахбор Имамходжаев, человек, имеющий своё достойное место в узбекской спортивной журналистике, отмечает свое 86-летие.
Ахбор Рустамович Имамходжаев родился 19 февраля 1936 года в Ташкенте. Этот человек, посвятивший всю свою жизнь узбекскому спорту, является основоположником спортивной журналистики и школы футбольных комментаторов нашей страны.
Ветеран футбола. На протяжении всей своей жизни занимался пропагандой массового спорта. Автор многих книг по футболу. За свою карьеру судил футбольные матчи и достиг уровня рефери Республиканской категории. На протяжении 10 лет он был одним из лучших судей-арбитров Узбекистана. Работал начальником команды «Пахтакор». Также был спортивным комментатором, заведующим отделом и главным редактором узбекского телевидения. Автор книг “Футбол – кувончим, дардим, фахрим”, “Мафтунингман, футбол”, “Узбегимнинг Миржалоли”, “Аср футболидаги асл кадрдонларим”. Читатели с большим восхищением встретили эти книги. За свои многолетние заслуги Ахбор Рустамович награждён медалью "Шухрат" и почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган ёшлар мураббийи". Академик академии наук "Турон" и обладатель Национальной премии журналистов "Олтин калам" ("Золотое перо").
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ахбора Имамходжаева с Днём рождения, желает ему долгих лет жизни и крепкого здоровья.