O‘zbekistonda skeyt assotsiatsiyasi tashkil etildi
So‘nggi davrda skeyt sport turlarining butun dunyoda rivojlanib borayotgani ma’lum. Birgina skeytbordingning Tokio-2020 Olimpiadasidan boshlab Olimpiya o‘yinlari dasturiga kiritilgani uning jahondagi o‘rni qanchalik ko‘tarilganidan dalolat bermoqda. Skeytbordchilar yana 2 yildan so‘ng Parij Olimpiadasida ham medallar uchun kurash olib borishadi.
Shuningdek, skeyt yo‘nalishdagi sport dasturlari mamlakatimiz yoshlari orasidagi sevimli mashg‘ulotlardan biri bo‘lib kelmoqda. Jahon arenalarida ushbu sportda ham vakillarimiz vatanimiz sharafini munosib himoya qilishlari uchun imkoniyat yaratish maqsadida Skeyt O‘zbekiston assotsiatsiyasi tashkil etildi. Assotsiatsiya Adliya vazirligi tasdig‘idan o‘tdi va rasman faoliyatini boshladi.

18 Февраля 2022 3811
Не секрет, что в последнее время развитие скейтбординга во всём мире набирает свои обороты. Тот факт, что этот вид спорта был включён в программу Олимпийских игр, начиная с Токио-2020, свидетельствует о том, насколько возрос его уровень в мире. Скейтбордисты будут бороться за медали ещё через 2 года на Олимпиаде в Париже.
Скейтбординг также является одним из любимых видов спорта среди молодёжи нашей страны. В целях создания возможности для достойной защиты чести нашей Родины на мировой спортивной арене представителями данной дисциплины, создана Ассоциация "Скейт Узбекистан". Организация прошла одобрение Министерства юстиции и официально начала свою деятельность.
Создание Ассоциации будет способствовать открытию дверей для нашей молодёжи, которая будет участвовать в престижных международных соревнованиях по скейтбордингу и роликобежному спорту. Кроме того, это закладывает основу для строительства в нашей стране современных сооружений, специализирующихся на этом виде спорта.