Yoshlarni jismonan chiniqtirish ularni sportga boʻlgan qiziqishlarini yanada oshirish maqsadida tumanda bir qator sport va milliy oʻyinlar musobaqalari tashkil qilib kelinmoqda
Ayni paytda Muhtaram Prezidentimiz tashabbusi bilan Davlatobod tumanini “Sportchilar shaharchasi”ga aylantirish yuzasidan berilgan topshiriq ijrosini taʼminlash, aholi va yoshlar oʻrtasida ommaviy sportni rivojlantirish maqsadida tuman hududida yangi sport inshootlari tashkil qilish, amalda mavjud boʻlganlarini qayta jihozlash hamda har bir MFY hududida salomatlik yoʻlakchalari, shuningdek, sportning ayni bir turiga ixtisoslashgan maskanlar tashkil qilish yuzasidan “YOʻL XARITA”lari ishlab chiqilib, tegishli choralar koʻrilmoqda.
Ana shu ishlarni amalga oshirish yuzasidan taqdimot boʻlib oʻtdi. Unda tuman hokimi Anvarjon Tojimirzayev, viloyat Yoshlar ishlari agentligi rahbari Baxtiyor Mirzaatov va tegishli tashkilotlar ishtirok etishdi.
Maʼlumot uchun oʻtgan davrda tumanda 4 ta “Salomatlik yoʻlaklari”, “Toʻquvchi”, “Orzu”, “Yuqori Gʻirvon”, “Porloq”, “Oʻrta rovuston”, “Navbahor”, “Yuqori Rovuston”, “Yelxon” kabi 12 ta mahalla fuqarolar yigʻinlarida Work out, Streetball kabi sport maydonlari hamda qiymati 15 mln soʻm boʻlgan 17 dona sport inventarlari aholi va yoshlar uchun foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, Davlatobod tumanidagi 91 sonli umum taʼlim maktabiga qiymati 60 mln soʻm boʻlgan sport anjomlari, zarur vositalar homiylik mablagʻlari xisobidan ajratildi.

17 Февраля 2022 2819
В целях физической подготовки молодёжи и дальнейшего повышения её интереса к спорту в районе проводится ряд спортивных и национальных игр.
В настоящее время по инициативе Уважаемого Президента разработаны “дорожные карты” и принимаются соответствующие меры по обеспечению выполнения поручения по превращению Давлатабадского района в “Городок спортсменов”, возвышения на территории района новых спортивных сооружений, переоснащению существующих, а также созданию на территории каждой махалли, а также площадок, специализирующихся на различных видпх спорта, в целях развития массового спорта среди населения и молодёжи.
Состоялась презентация по реализации данной работы. В ней приняли участие хоким района Анваржон Тажимирзаев, руководитель областного Агентства по делам молодёжи Бахтиёр Мирзаатов и представители соответствующих Организаций.
Для информации за прошедший период в районе в 12 махаллинских сходах граждан, таких как “Токувчи”, “Орзу”, “Юкори Гирвон”, “Порлок”, “Орта Ровустон”, “Навбахор”, “Юкори Ровустон”, “Елхон”, были сданы в эксплуатацию спортивные площадки для занятий Work out, Streetball и 17 штук спортивного инвентаря стоимостью в 15 млн. сумов для населения.
Кроме того, общеобразовательной школе №91 Давлатабадского района за счёт спонсорских средств выделено спортивное оборудование и необходимые инвентари на сумму 60 млн. сумов.