Rustam Shoabdurahmonov: "Sportchilarimizga g'oliblik ruhini beraylik"
O'zbekiston MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov ayni kunlarda Turkiyada o'quv-mashg'ulot yig'inida bo'lib turgan terma jamoamiz vakillari bilan bog'lanib, ularning holidan xabar oldi. ZOOM platformasida o'tgan yig'ilishda O'zbekiston velosiped sporti federatsiyasi mutasaddilari ham ishtirok etishdi.
Suhbatda so'nggi yillar Prezidentimiz tomonidan barcha sport turlari qatori velosportga ham qaratilayotgan e'tibor haqida alohida to'xtalib o'tildi. Shuningdek, federatsiya raisi Tanzila Narbayevaning ham jamoamizni qo'llab-quvvatlashdagi, mamlakatimizda xotin-qizlar sportiga e'tiborning yanada ortishidagi xizmatlari tilga olindi. Velosportchilarimiz uchun uzoq kutilgan professional klubning tashkil etilishi, 2 yosh vakilimizning Fransiya klubi tarkibiga borib qo'shilganini bu borada olib borilayotgan ishlarning amaliy tasdig'i sifatida ko'rish mumkin.
Onlayn muloqotda Turkiya yig'inida jamoamizning oldiga qo'yilgan maqsadi, sportchilarimizning qanday tayyorgarlik ko'rayotgani, yig'in doirasida hafta yakunida ishtirok etadigan xalqaro musobaqalari bo'yicha fikrlar almashildi. Rustam Shoabdurahmonov velosportchilarimiz bilan alohida gaplashib, ularga o'zining iliq tilaklarini yo'lladi. Shuningdek, u MOQ tomonidan "Tashkent city professional cycling team" jamoasi poygachilari moddiy qo'llab-quvvatlanishini ta'kidladi.
"Biz musobaqalarga tayyorlanishdagi qarashimizni butunlay o'zgartirishimiz kerak. Barchamiz Tokio Olimpiadasidan so'ng kerakli xulosani chiqardik. Trassa, tatami, havza, ring – barchasi qanday tayyorgarlikda kelganimizni ko'rsatadi. Parijda o'zimizni yanada kuchli ko'rsatishimiz kerak. Buning uchun sportchilarimizga g'oliblik ruhini berishimiz kerak. Turizm va sport vazirligi hamda MOQ tomonidan barcha yordam ko'rsatiladi", – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Rejalarga to'xtaladigan bo'lsak, Velosportchilarimizning Turkiya yig'ini 21-martga qadar davom etadi. Shundan so'ng ular Tojikistonda shosseda o'tadigan Osiyo chempionatiga yo'l olishadi. Jamoa oldiga ushbu musobaqa va yig'inlar orqali joriy yil kutib turgan Osiyo o'yinlari va boshqa yirik musobaqalarga munosib tayyorgarlik ko'rish vazifasi qo'yilgan.

16 February 2022 5506
A conference was held on the ZOOM platform with the participation of the leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan, the Cycling Federation, coaches and athletes of the national team who are currently at the international TCB in Turkey.
We talked about how much everything has changed in recent years and how it has affected cycling. The attention paid by the President personally to the development of cycling throughout the republic, the efforts of the Chairman of the Cycling Federation Tanzila Narbayeva, the public's concern — as a result, the visual achievements of our cyclists at various international competitions, the appearance of professional clubs, international training camps. Separately, it was noted that two juniors from the national team began to play for the French club.
During the conference, along with technical questions about the preparation of the guys for the upcoming races this Saturday and Sunday, the implementation of the work plan for the TCB, the physical condition of athletes, their nutrition, the Chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov paid attention to each athlete, held a roll call and wished success in the future.
The NOC of Uzbekistan promised to assist in obtaining Olympic scholarships for members of the Tashkent city professional cycling team professional cycling club.
"We have to completely change our approach. Everyone made conclusions after the Tokyo Olympics. The path, the pool, the tatami - that's where we understand who is who. In Paris, you need to show yourself. We need to give the guys the spirit of a winner! Everything necessary will be provided from our side," the Chairman of the NOC said.
As for the plans, the cyclists will stay at the training camp in Turkey until March 21, then they will be waiting for the Asian Cycling Championship in Tajikistan. After that, the task was set to adequately prepare for the upcoming Asian Games and other international competitions.