Sportimiz mutasaddilari yosh yengil atletikachilarimiz bilan uchrashishdi
MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov hamda turizm va sport vazirining o'rinbosari Shahrullo Mahmudov Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlik ko'rayotgan terma jamoamiz vakillari bilan uchrashishda davom etadi. Bugun mutasaddilar O'zbekiston yengil atletika federatsiyasida bo'lib, asosiy tarkib vakillarining mashg'ulotlarini kuzatish barobarida terma jamoaga nomzod bir qator yoshlarimiz bilan uchrashishdi. Mazkur yig'ilishda O'zbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi o'rinbosari Andrey Abduvaliyev boshchiligidagi federatsiya mutasaddilari, murabbiylar ham ishtirok etishdi.
Suhbatda MOQ hamda turizm va sport vazirligi rahbarlari tayyorgarlik tizimida yangicha metodikaga yondashish kerakligiga alohida ahamiyat qaratdi.
"Hozir barcha federatsiyalar yangicha tizim asosida tayyorgarlik olib borishmoqda. Davrlar oralig'ida normativ topshira olmagan vakillarimiz bilan xayrlashamiz va ularning o'rniga seleksiya orqali boshqa nomzodlarni qidiramiz. So'nggi yillarda davlatimiz tomonidan qaratilayotgan e'tibor va uning har tomonlama qo'llab-quvvatlab turishini barchamiz ko'rmoqdamiz. Kuni kecha Prezidentimizning Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik bo'yicha e'lon qilgan qarorlarini ko'rgandirsiz. Juda katta motivatsion xarakterga ega raqamlar bor. Bu sportchilarimizga e'tibor qanchalik katta ekanini ko'rsatmoqda. Sizlardan esa astoydil shug'ullanib, Vataningiz, nomingizni mashhur qilishingizni so'rab qolamiz", – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Yig'ilish davomida sportchilarning tajribalarini oshirish, jamoani kerakli inventarlar bilan ta'minlash bo'yicha mutasaddilarga kerakli topshiriqlar berildi. Shuningdek, mutasaddilar terma jamoaga nomzod yangi sportchilar bilan birma bir suhbatlashib, ularning rejalari, maqsadlari haqida fikr almashdi.

16 Февраля 2022 5016
Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов продолжают визиты и встречи с представителями сборных, готовящихся к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024. Сегодня официальные лица посетили Федерацию лёгкой атлетики Узбекистана и, наблюдая за тренировками представителей основного состава, встретились с рядом кандидатов в сборную страны по данной дисциплине. В собрании также приняли участие официальные лица Федерации во главе с заместителем председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андреем Абдувалиевым, а также тренеры.
В свою очередь, руководители НОК и министерства Туризма и спорта придали особое значение новому методическому подходу в системе подготовки.
"На сегодняшний день все Федерации готовятся по новой системе. Между периодами мы будем прощаться с теми атлетами, которые не смогут выполнить нормативы, и вместо них будем искать других кандидатов путём отбора. Все мы видим повышенное внимание и всестороннюю поддержку, оказываемую государством в последние годы. Вы, наверное, видели решения Президента, объявленные вчера о подготовке к Олимпиаде-2024 в Париже. Есть цифры, которые имеют очень большой мотивационный характер. Это показывает, насколько большое внимание уделяется нашим спортсменам. Мы просим вас активно трудиться и прославлять Родину, становится тем самым именитыми спортсменами”, – отметил Рустам Шаабдурахманов.
В ходе встречи ответственным лицам были даны необходимые поручения по повышению опыта спортсменов, обеспечению команды необходимым инвентарем. Также официальные лица побеседовали с новыми спортсменами-кандидатами в сборную, обменялись мнениями об их планах и целях.