“O‘zbekneftegaz” AJ Boshqaruv raisi O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasiga rais etib saylandi
Bugun Milliy Olimpiya qo‘mitasi majlislar zalida O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Mahsitov, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi Ijroiya qo‘mitasi a’zolari, ushbu sport turi mutaxassislari ishtirok etishdi.
Konferensiya kun tartibidan federatsiyaga yangi rahbar va uning o‘rinbosarlarini saylash, Prezidium va Ijroiya qo‘mitasi tarkibini qayta shakllantirish kabi masalalar o‘rin oldi.
Dastavval O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi Andrey Abduhakimovning lavozimidan ozod etish haqidagi arizasi delegatlar tomonidan qanoatlantirildi. Shundan so‘ng, federatsiya rahbarligiga “O‘zbekneftegaz” AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Razzoqovich Abdullayev nomzodi ilgari surildi. Ishtirokchilar ushbu nomzodni bir ovozdan ma’qullashdi va M.Abdullayev O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining raisi etib saylandi.
Shuningdek, “O‘zbekneftegaz” AJ Boshqaruv raisi maslahatchisi, boshqaruv apparati rahbari Kamoliddin Usmonov federatsiya raisining umumiy ishlar bo‘yicha birinchi o‘rinbosari, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi direktori Akbar Fozilov moliyaviy ishlar bo‘yicha rais o‘rinbosari, Barselona-1992 Olimpiya o‘yinlari chempioni Andrey Abduvaliyev esa sport masalalari bo‘yicha rais o‘rinbosari etib saylanishdi.
Qayd etish joiz, yengil atletika yirik kompleks musobaqalarda eng ko‘p medallar taqdim qiladigan sport turi hisoblanadi. Tadbir davomida so‘z olgan R.Shoabdurahmonov, Sh.Mahmudov, B.Mahsitov buni alohida ta’kidlab, Mehriddin Razzoqovichning haqiqiy sport jonkuyari ekanligi, shu paytga qadar mamlakatimizda bir qator futbol klublari va O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasini qo‘llab-quvvatlab kelgani, ommaviy sport tadbirlari va turli marafonlar o‘tkazishda ko‘rsatgan jonbozligini alohida ta’kidlab o‘tishdi va unga yangi lavozimda omad va zafarlar yor bo‘lishini tilashdi.
O‘z navbatida, federatsiya raisi sifatida yangi saylangan M.Abdullayev bildirilgan yuksak ishonch uchun konferensiya ishtirokchilariga minnatdorchilik izhor etib, ushbu sport turini yanada rivojlantirish va yoshlar o‘rtasida ommalashtirish, federatsiya inftaruzilmasini yaxshilash, terma jamoalarni yirik kompleks musobaqalarga munosib tayyorlash borasida bor kuch va imkoniyatini ishga solishga va xalqaro maydonda qo‘lga kiritiladigan yutuqlar orqali Prezidentimiz barpo etayotgan Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishga va’da berdi.
Shuning bilan, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konfederatsiyasi o‘z ishini yakunladi.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ham federatsiyaning yangi rahbariyatiga muvaffaqiyat va zafarlar tilaydi.

Избран новый председатель Федерации лёгкой атлетики Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана. В ней приняли участие руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмоновым, заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, члены Исполнительного комитета Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, специалисты по данному виду спорта.
Основными вопросами повестки дня стали: избрание в Федерацию нового руководителя и его заместителей, переформирование состава президиума и исполнительного комитета.
Сначала делегаты удовлетворили заявление председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрея Абдухакимова об освобождении его от занимаемой должности. После этого в руководство Федерации была выдвинута кандидатура председателя правления АО “Узбекнефтегаз” Абдуллаева Мерихддина Раззоковича. Участники единогласно одобрили эту кандидатуру,и М.Абдуллаев избран главой Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.
Также советник председателя правления, руководитель Аппарата Правления АО "Узбекнефтегаз" Камолиддин Усманов был избран первым заместителем председателя Федерации по общим вопросам, директор Бухарского нефтеперерабатывающего завода Акбар Фазилов-заместителем председателя по финансовым вопросам, а чемпион Олимпийских игр в Барселоне-1992 Андрей Абдувалиев-заместителем председателя по спортивным вопросам.
Стоит отметить, что лёгкая атлетика-это направление, на котором разыгрываются наибольшее количество медалей на крупных комплексных соревнованиях. Выступившие в ходе мероприятия Р.Шаабдурахмонов, Ш.Махмудов, Б.Махситов особо отметили это и подчеркнули, что Мехриддин Раззокович является настоящим спортивным энтузиастом, на постоянной основе поддерживает ряд футбольных клубов и Федерацию лёгкой атлетики Узбекистана, проявляет самоотверженность в проведении массовых спортивных мероприятий и различных марафонов. В свою очередь, должностные лица поздравили его и пожелали побед и успехов на новой должности.
В свою очередь, новоизбранный на пост председателя Федерации М.Абдуллаев, поблагодарив участников конференции за оказанное высокое доверие, пообещал приложить все усилия и возможности для дальнейшего развития и популяризации этого вида спорта среди молодёжи, улучшения инфраструктуры Федерации, достойной подготовки Национальных команд к крупным комплексным соревнованиям и внести достойный вклад в развитие Нового Узбекистана, который строит Президент.
На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации лёгкой атлетики Узбекистана завершила свою работу.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана также желает новому руководству Федерации больших успехов и удачи в новых начинаниях.